Cestování

Tip na výlet: zámek Červená Řečice

Na Vysočině, uprostřed krásné přírody Českomoravské vrchoviny, se nachází zámek Červená Řečice, který se veřejnosti otevřel po několikaleté rekonstrukci.

Areál zámku v Červené Řečici, který vznikl v polovině 16. století přestavbou původního gotického hradu, patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří sgrafitová výzdoba fasády a lunetová římsa. Do dnešního dne se také zachovaly zbytky vodního příkopu, který napájela kaskáda rybníků, a opevnění se dvěma baštami na západě.

Areál zámku byl kdysi centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, ale od 90. let patřil mezi nejohroženější památky na Vysočině. Po postupné rekonstrukci, která probíhala od roku 2011, se letos v létě vůbec poprvé ve své historii otevřel veřejnosti.

Na prohlídku zámku mohou návštěvníci dorazit celoročně. Ve výstavní síni aktuálně uvidí keramiku z archeologických vykopávek, později přibydou další nálezy včetně stolního náčiní nebo mincí.

Mobiliář expozice je vypůjčen ze zámků Červená Lhota, Náměšť nad Oslavou, Telč a z hradu Zvíkov. Součástí prohlídky je také videomapping. Nádvoří a archeologické nálezy si můžete projít sami, dosud zrekonstruovanou část zámku v rámci komentované prohlídky s průvodcem.

Připravila: Linda Vojancová

Zdroj informací: Vysočina Tourism
Zdroj fotografií: Roman Šulc
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků