Zdraví

Otoky nohou: jaké jsou příčiny

Sbírání kytiček

Otoky dolních končetin jsou na pořadu letních dnů. Jak je to možné? A co dělat, když vás trápí rovněž po celý rok?

Přestože si většina lidí stále myslí, že léto je super roční období, i s ním se pojí určité nepříjemnosti, mezi něž rovněž patří oteklé nohy. U jinak zdravých lidí za to většinou může tahle trojkombinace: mnohahodinová práce vsedě, vysoké teplot a nedostatečný pitný režim. V horku je žilní systém více namáhaný a může docházet k hromadění krve a dalších tekutin v dolní polovině těla.

Rizikové skupiny

K otokům mívají sklony lidé s nadváhou nebo těhotné ženy. Jejich žilní systém se více zatěžuje, tudíž se snáze naruší jeho funkce. U těhotných jde o dočasný problém, jakkoli je zvláště v posledních týdnech před porodem obtěžující. Lidé s nadváhou by se však měli snažit svou hmotnost snížit, aby se otoky nohou nestaly chronickým problémem a nepřešly v závažnější potíže. Vzniku otoků napomáhá také kouření a pití alkoholu.

Jak se s nimi „poprat“

Je to velice jednoduché – základní prevenci představuje pravidelný pohyb, polohování dolních končetin a dostatek tekutin na pití. Kdo v práci většinu času sedí nebo stojí na místě, měl by se minimálně jednou za hodinu trochu projít a protáhnout. Pokud to nelze, cvičte, ostatně kroužit nohama v kotnících nebo hýbat s prsty u nohou se dá kdekoliv. Důležitá je i vzdušná obuv a při sezení nedávat nohu přes nohu. Pomoc slibují také lymfatické masáže.

Když vás otoky nohou trápí celoročně

Otoky nohou, které přetrvávají bez ohledu na čas, však můžou signalizovat vážnější zdravotní obtíže, proto je dobré svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Na vině může být například onemocnění žilního systému, které se kromě zadržování tekutiny v těle projevuje i vznikem křečových žil či metličkových žilek.

Narušení funkce lymfatického systému se zase vyznačuje tím, že kromě lýtek a kloubů otékají nárty a prsty na nohou. Rozpoznat se dají také tak, že po zatlačení na oteklé místo na kůži zůstane po dobu několika vteřin zřetelný důlek. Opět byste neměli otálet s návštěvou lékaře.

Zadržování tekutin v těle dále může být příznakem špatně fungujících orgánů jako ledviny nebo játra. Právě ledviny odvádí přebytečnou vodu z těla, a pokud nepracují správně, vznikají otoky, nejčastěji nohou. Špatná funkce jater zase způsobuje, že tělu chybí látky zadržující tekutiny v cévách a ty pak unikají do okolních tkání.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/dvt/why-legs-puffy, www.nhs.uk/conditions/oedema/,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků