Cestování

Tři tipy pro podzimní dovolenou

Rádi byste na podzim vyjeli trochu dál za hranice? Nabízíme vám tři země, kde se určitě nebudete nudit.

Každý nechce trávit dovolenou jen v létě u moře a stejně tak ne každý je příznivcem zimy a lyžování. Co s tím? Užijte si chvíle oddechu právě teď. Ostatně stoupající zájem o podzimní cestování potvrzují také odborníci z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Kam a proč byste podle nich mohli vyrazit? 

Do Japonska nejen kvůli zahradám 

Podzim tu nabízí příjemné vlahé počasí, s chladnějšími, mlžnými rány a prosluněnými, teplými dny. Japonsko má navíc překvapivě mnoho divoké přírody, jíž dominuje sedm národních parků. Parkem Chubu Sangaku se můžete procházet po horách Hida, jejichž vrcholky sahají do výšky přes 3000 metrů nad mořem a nabízejí krásné výhledy. Silným zážitkem se může stát i výlet k nejaktivnějšímu japonskému vulkánu Mount Asama, který ční nad okolí s výškou 2568 metrů. Nebo se pokochejte japonskými javory (momidži), které na podzim nabízí neskutečnou paletu barev. Právě díky ní se tyhle javory používají do výsadeb do většiny zahrad, především v Kjótu. „Mezi nejkrásnější místa patří Zlatý pavilon (Kinkakudži), Stříbrný pavilon (Ginkakudži) nebo půvabná Stezka filozofů,“ doporučuje průvodce Vladimír Soukup. 

Do Skotska nejen za „lochnesskou“ 

Zkuste si projít některé lesy kolem legendárního jezera Loch Ness (díky téměř 60 km2 jde o druhé největší jezero ve Skotsku). „Bájnou lochnesskou příšeru vyhlížejte ze zříceniny hradu Urquhart, který byl postaven přímo na břehu jezera na malém vyvýšeném pahorku,“ doporučuje průvodkyně Magdaléna Jurczygová. Milovníci podzimního tajemna, zamlžených vřesovišť a historických zákoutí si ve Skotsku přijdou na své: jen hradů, hradišť a zřícenin je tu víc než tři tisíce. A pokud se obáváte drsného počasí, místní vám nabídnou „tekutý ohřev“ – skotskou whisky. Největší sbírku tohoto zlatavého moku, téměř čtyři tisíce láhví, mají v muzeu skotské whisky v centru Edinburghu. Kromě ochutnávky tu můžete vidět výrobní proces whisky, který je vám zprostředkován v podobě interaktivní repliky lihovaru, jíž projedete ve stylové sedačce ve tvaru sudu. 

Skotská příroda

Do Kanady nejen za sirupem 

Toulky přírodou si „oslaďte“ pověstným javorovým sirupem. „Autentický zážitek spojený s javorovým sirupem vám dopřeje některý z místních podniků. Říká se jim cabane à sucre, česky cukrová chata. Najdete je zejména ve frankofonním regionu Québec,“ doporučuje průvodkyně Hana Suchánková. V cukrových chatách můžete ochutnat typické javorové dobroty jako vafle nebo palačinky. Nebo zkuste něco jiného, protože Kanaďané používají javorový sirup často a pro našince i netradičně. Je libo burgery s javorovou majonézou, zeleninu glazurovanou javorovým sirupem či javorovo-jablkovou polévku? A pokud nejste na sladké, můžou se cílem vaší cesty stát vinařské oblasti. Kanada totiž není jen zemí severské přírody. Oblast jižního Ontária v okolí Velkých jezer na východě a jižní část Britské Kolumbie a údolí Okanagan na západě Kanady představují proslulé vinařské regiony. 

Kanadské palačinky

Připravila: red 

Foto: Shutterstock, Radynacestu


Diskuze: příspěvků