Tuky v těhotenství

V době, kdy budoucí maminka očekává příchod potomka na svět, je víc než kdy jindy důležité dbát na složení stravy. A její nedílnou součástí jsou také tuky. Které si dopřát, a kterých se raději vyvarovat?

Titulka pro: Tuky v těhotenství
Zobrazit fotografii v galerii

Pro dobrou pohodu i zdraví, jak své, tak plodu, potřebuje těhotná žena vyváženou stravu. Ta by měla být z větší části tvořená sacharidy (55 až 60 procent), dále tuky (30 až 35 procent) a bílkovinami (10 až 15 procent). Ale jak dodává RNDr. Pavel Suchánek z Laboratoře pro výzkum aterosklerózy IKEM Praha, naše tělo potřebuje ke své správné funkci také vitaminy a minerální látky. Když je žena těhotná, jde hlavně o vápník, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B, vitamin C, D a kyselinu listovou, a s ohledem na zažívání by měla rovněž myslet na dostatečný příjem vlákniny. A co ještě poradí odborník?

Nasycené prospívají

Kromě základního dělení tuků na živočišné a rostlinné je rovněž dobré si připomenut, že se liší i obsahem různých mastných kyselin. Obecně lze říci, že nasycené mastné kyseliny nejsou pro naše zdraví zpravidla vhodné, kdežto nenasycené nám svědčí.
„Současné výzkumy se shodují na tom, že esenciální polynenasycené mastné kyseliny, zejména omega 3, mohou napomáhat ke zlepšení hladiny cholesterolu v krvi, krevního tlaku nebo pravidelnosti srdečního rytmu. Příjem esenciálních mastných kyselin omega 3 a omega 6 je důležitý pro rozvoj nervové tkáně a mozku plodu. Byl prokázán vliv dostatečného příjmu omega 3 mastných kyselin na snížení rizika nejen možných budoucích srdečně-cévních onemocnění, ale i na riziko budoucích problémů se schopností učit se a soustředit se (poruchy ADHD). Podle posledních poznatků je potřebné sledovat dostatek omega 3 mastných kyselin ve stravě matky, protože těchto mastných kyselin máme obecně ve stravě málo,“ uvádí RNDr. Suchánek.

Tuky na talíři

Mastné kyseliny omega 3 najdete v hojném množství například v řepkovém oleji (nebojte se ho použít například i do salátu), ale také ve vlašských ořechách, lněných semínkách nebo v mnoha rybách, včetně makrely, sledě, pstruha či stále populárního lososa. A odkud čerpat mastné kyseliny omega 6? Těhotné ženy by měly konzumovat slunečnicová semínka, sezam, kukuřici, sóju nebo třeba pšeničné klíčky a dokonce i některé margaríny.
Nepřehlédněte: Každý den přijmout 75 až 80 g tuků, to je doporučení pro budoucí maminky.

Na které raději zapomenout

„Těhotné ženy by měly velmi omezovat zejména přísun tzv. transmastných kyselin z důvodu zvýšeného rizika vyvolání předčasného porodu. Denní příjem transmastných kyselin by se měl pohybovat do 1 procenta celkového energetického příjmu. Největším zdrojem těchto kyselin jsou některé druhy sladkého trvanlivého pečiva, trvanlivé listové těsto, polevy, náplně do sušenek a zákusků, některé pokrmy rychlého občerstvení a některé živočišné tuky,“ vysvětluje odborník.
Ovšem pozor, ani nasycené mastné kyseliny (nacházejí se například v tucích živočišného původu a v některých olejích) nejsou v určitém množství bez rizika. Ukládají se v okolí vnitřních orgánů, přispívají k vyšší hladině cholesterolu a vzniku kardiovaskulárních chorob. Má se za to, že výživa plodu v těhotenství může do značné míry ovlivnit to, zda posléze vznikne riziko kardiovaskulárních chorob. A když víme, že nám něco hrozí, vždy je lepší se toho vyvarovat. Pro budoucí maminky by to mělo platit dvojnásob.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
11. 3. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Děkuji, já taky právě ryby nemusím a teď už vůbec ne, strašně mně smrdí.

ODPOVĚDĚT

1

Já jsem měla od 2.trimestru těhotenské vitaminy Femibion, které mají i omegu. Ryby nejím, nemám je ráda, tak jsem ji doplňovala touhle formou.

ODPOVĚDĚT

1

Dobrý den, máme na jídelníčku ryby, někdy jednou, někdy dvakrát týdně, baštíme běžné máslo a celou škálu oříšků a semínek. Měla jsem tak zajištěnou spoustu zdravých tuků. Teď jsem navíc četla o nějaké novince od Sunaru, jmenuje se tuším Gravimilk a ten má vyvážený obsah nenasycených tuků, vitamínů a minerálů. Ještě jsem nezkoušela, ale recenze na něj byly dobré :)

ODPOVĚDĚT

1

Holky, braly jste omugu v těhotenství? A v jaké formě?

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aktivní příprava na aktivní stáří

Aktivní příprava na aktivní stáří

Stáří. Dle řady výzkumů prováděných nejen EU je podzim života etapou, na níž většina obyvatel...

Titulka pro: Jak se měří kondice

Jak se měří kondice

Pokud vás zaujal náš článek týkající se pulsmetrů, dnes přinášíme volné pokračování, ve kterém se...

Titulka pro: Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Sportovní ředitel TK Sparta Praha Petr Luxa radí, jak mají trénovat malí tenisté

Baví vašeho potomka tenis a máte pocit, že má talent? Pokud je tomu opravdu tak,...

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Dcera Milady Horákové Jana Kánská, herec Tomáš Maštalír a výživová poradkyně Cecílie Jílková se představí...

10 tipů, jak trvale zhubnout

10 tipů, jak trvale zhubnout

Trápení dietami a mučení sportem možná přinese nějaké to „vydřené“ kilo dolů – ale z...

Titulka pro: Zacvičte si!

Zacvičte si!

Určitě budete souhlasit, že skloubit pracovní vytížení, domácí povinnosti a péči o sebe samu je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DEKORACE ONLINE

Dobrý večer, poradíte prosím, kde mají na internetu hezké ...

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz