Velikonoční tvoření

Velikonoce se blíží a my vám přinášíme několik šikovných nápadů jak si vyzdobit domov. Neváhejte a pusťte se do práce třeba hned!

Titulka pro: Velikonoční tvoření
Zobrazit fotografii v galerii

Dnes se zaměříme na zdobení vajíček. Vložili jsme náhledy velikonočních dekorací. Po kliknutí se vám fotografie zvětší, abyste si je mohli pořádně prohlédnout.


Vyfouknutí není věda

Nejprve si nachystejte základ pro budoucí kraslice. Vajíčka před vyfouknutím omyjte houbičkou nebo měkkým kartáčkem a pak nahoře a dole vytvořte silnější jehlou dírky. Vajíčko vyfoukněte, ale použít se dá také speciální strojek. Půjde vám to lépe od ruky, když žloutek předem propíchnete, jehlou nebo třeba párátkem. Vajíčka pokud možno už nevyplachujte – bílek, který uvnitř zbude, posílí stabilitu skořápky. Tu ještě omyjte v octové vodě, razítka s daty zkuste opatrně odstranit tekutým pískem, případně roztokem SAVA. Nyní už jen skořápku osušte a postavte do skleničky nebo vajíčkové přepravky tak, aby z ní vykapaly zbytky vody.


1. Jarní věnec
 

Jarní věnec
Jarní věnec

Potřebujete:
Bílá vyfouklá vajíčka, oranžová, zelená a žlutá mramorovací barva, 1 polévková lžíce lepidla na tapety a ½ l vody, špejle, kousek plastelíny, plechovka, dále na věnec: slaměný korpus o průměru cca 40 cm, větvičky zimostrázu a túje nebo jiné zeleně, zelený vázací drátek, 3 m zelené a 4 m oranžové tenké stuhy, po 4 kusech oranžových a žlutých peříčkách, špendlíky s malými stříbrný hlavičkami

Jak na to

  1. Ve studené vodě rozmíchejte lepidlo a nechte ho 20 minut odstát, dokud se nerozpustí všechny vzduchové bubliny. Čím pomaleji budete roztok míchat, tím méně bublin se vytvoří.
  2. Začněte s mramorováním, avšak pracujte rychle. Do vody s lepidlem kápněte speciální barvy. Pozor! Každá nová kapka barvy vytlačí do strany tu předchozí. Párátkem barvy promíchejte.
  3. Vyfouknuté vajíčko upevněte kousíčkem plastelíny na špejli nahoře a dole a opatrně ho ponořte do barvy. Vajíčko v roztoku otáčejte pomalu, ale pravidelným tempem, a jakmile se obarví ze všech stran, hned ho vytáhněte. Pak ho lze opláchnout studenou vodou. Špejli s vajíčkem postavte do sklenice a nechte několik hodin schnout. Stejně si připravte i další kraslice.
  4. Na korpus věnce připevněte drátkem větvičky, vajíčka zavěste na stužky, dlouhé vždy 50 až 70 cm. Stužku použijte dvojitou – připevněte ji do středu vajíčka nahoře a ve vzdálenosti asi 15 až 30 cm uvažte mašlí.
  5. Stužky s kraslicemi přichyťte na věnec špendlíky (špendlíkem propíchněte uzlík mašle a pak ho zabodněte do věnce). Nakonec dekoraci ozdobte peříčky a pověste ji na oranžovou stužku.


2. Ozdoby ze slámy

Ozdoby ze slámy
Ozdoby ze slámy

Potřebujete:

Vyfouknutá vajíčka, barvy – akrylová, temperová nebo disperzní, bělená nebo barvená sláma, lepidlo na tapety a tenký papír, husté lepidlo (k přichycení slámy na vajíčka), děrovač, nůžky

Jak na to

  1. Ostří jedné strany nůžek vsuňte do stébla slámy a rozřízněte ho. Stébla pak namočte do studené nebo teplé vody a hladce vyžehlete.
  2. Takto připravená stébla nalepte hustě vedle sebe na papír, potom zatižte například knihami. A počkejte, až se „vylisují“ a také uschnou. Mezitím si obarvěte vajíčka.
  3. Až obarvené budoucí kraslice uschnou, připravte si slaměné vzory. Malé kulaté ozdoby vytvořte děrovačem, větší vystřihněte nůžkami. Postupně je nalepujte na vyfouknutá vajíčka, která potom vložte do ošatky.


3. Příroda u vás doma
 

Příroda u vás doma
Příroda u vás doma

Potřebujete:

Bílá vyfouknutá vajíčka, sušené květy (nestihnete-li si je připravit, koupíte je v prodejnách s výtvarnými potřebami), kroucený zlatý drátek, rychleschnoucí klih na dřevo, pinzeta

Jak na to

  1. Květy nalepte podle fotografie na odmaštěná a čistá vajíčka. Přitom si pomáhejte pinzetou a troškou klihu.
  2. Maceškové vajíčko polepte těmito květy tak, aby skořápku nebylo téměř vidět. Nakonec ho můžete ozdobit zlatým drátkem.

Tito tipy jsme pro vás vybrali z praktického rádce Velikonoční vajíčko (vydalo nakladatelství ANAGRAM), ve kterém najdete další přehledné návody na dekorování kraslic včetně předloh. A to včetně děrovaných vajíček, která vidíte na fotografii společně s přírodními motivy.

V našem velikonočním tvoření si můžete vyrobit i velikonoční přání.Připravila: Marcela
Zdroj a foto: www.anagramsro.cz
2. 4. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Herecké Velikonoce

Herecké Velikonoce

Co má společného Linda Rybová s kočičkami, Tereza Kostková s orangutanem a beránky a Veronika...

5 tipů, díky kterým o Velikonocích nepřiberete

5 tipů, díky kterým o Velikonocích nepřiberete

Už se blíží Velikonoce. Svátky spojené s hodováním.

Titulka pro: Velikonoční tvoření 2

Velikonoční tvoření 2

V tomto díle našeho miniseriálu si ukážeme, jak si snadno můžete vyrobit vlastní přání. Neváhejte...

Titulka pro: Velikonoční dekorace: vyzdobte si domov

Velikonoční dekorace: vyzdobte si domov

Vyndejte ze skříně loňské dekorace, připravte si osení, větvičky do vázy, kraslice… A pokud by...

Titulka pro: Horoskop na týden od 24. do 31. března 2013

Horoskop na týden od 24. do 31. března 2013

První neděli po prvním jarním úplňku určil za vlády císaře Constantina Nicejský Koncil v roce...

Titulka pro: Zlatý zajíček od Lindt přináší radost: vyhrajte velikonoční balíček a plyšového zajíčka

Zlatý zajíček od Lindt přináší radost: vyhrajte velikonoční balíček a plyšového zajíčka

Zlatý zajíček od Lindt je jedním z nejtradičnějších velikonočních produktů. Je ikonickým symbolem Velikonoc.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz