Velikonoční tvoření III.

Už jste si vyrobily kraslice? A co přáníčka, také máte hotovo? Prima, tak už jen vyzvednout děti ze školek a škol a můžete si společnými silami vyzkoušet výrobu dekorace ze slaného těsta.

Titulka pro: Velikonoční tvoření III.
Zobrazit fotografii v galerii

Základní recept na slané těsto zní:
připravte si 2 šálky pšeničné mouky, 2 šálky soli, 20 polévkových lžic vody, 2 polévkové lžíce lepidla na tapety. Vše smíchejte a vypracujte hladké těsto. Potřebujete - li ho ještě trochu zahustit, přisypte mouku, v opačném případě přilijte vodu. Ovšem po troškách. Když hotové těsto budete uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, můžete s ním průběžně pracovat i několik dnů. A dětem přitom vysvětlete, že těsto je určené právě na tvoření, pochutnat si musí na něčem jiném.

Košíčky nejen na kraslice
Košíčky nejen na kraslice

1. Košíčky (nejen) na kraslice

Potřeby:

suroviny na těsto plus olej, akrylové barvy (budete-li vyrábět oba košíčky, pak si nachystejte tělovou, černou, červenou, světle modrou, modrou, tyrkysovou a šeříkovou), 8 dřevěných černých perliček, papírový drátek přírodní barvy, nejlépe 2 skleněné misky o průměru 12,5 cm a výšce 4,5 cm, alobal, světle zelená sisalová vlákna, nůžky, lepidlo

Jak na to:

  1. Těsto vyválejte na plát silný 5 mm. Každou misku zvnějšku zabalte do alobalu včetně dna a postavte je dnem vzhůru na plech. Na každou pak položte 6 pásků těsta širokých 1,5 cm a dlouhých 21 cm tak, aby se uprostřed křížily a vytvořily kostru košíčku. Konce proužků se mají dotýkat plechu. Pak připevněte těsně nad plechem na okraj misky po jejím obvodu 40 cm dlouhý proužek těsta a 2 cm nad něj připevněte další, tentokrát 35 cm dlouhý proužek těsta. Nahoru, na dno misky, dejte kolečko z těsta o průměru 5,5 cm (na něm pak bude košíček „sedět“).
  2. Oba budoucí košíčky nejprve sušte nejméně 2 hodiny v troubě zahřáté na 75 ºC. Až vychladnou, vyjměte z nich skleněné misky, odstraňte alobal a košíčky dopečte při teplotě 100 ºC. Potřete je trochou stolního oleje a znovu dejte do trouby, kde je krátce dopečte při teplotě 200 ºC.
  3. Květy a berušky vyrobte z plátu těsta o tloušťce 5 mm, do hlavy berušek vytvořte dírky pro budoucí tykadla. Upečte je a pak pomalujte. Papírový drátek nastřihejte na 8 kousků o délce 2,5 cm a jeden konec přilepte do dírek v hlavách berušek, na druhý konec lepidlem přichyťte perličky.
  4. Berušky i květy přilepte vteřinovým lepidlem podle obrázku v pravidelných rozestupech na košíčky. Vše pak nalakujte a košíčky vyplňte sisalem.
Kalíšek na vajíčko s ovečkou
Kalíšek na vajíčko s ovečkou

 2. Kalíšek na vajíčko s ovečkou

 

Potřeby:

suroviny na těsto, akrylové barvy (bílá, tělová, červená, šeříková, růžová, zelená a žlutá), malý zlatý zvoneček, zlatý drátek, kovový obal z čajové svíčky, párátka, fix, červená pastelka, lak

Jak na to:

  1. Na plát těsta o tloušťce 5 mm si položte papírovou předlohu – základní tvar svícnu. Na toto „dno“ položte kovový obal z čajové svíčky, který oviňte proužkem těsta velikostí odpovídající bokům kalíšku.
  2. Vytvarujte oválné tělo ovečky o rozměrech 5 x 3 cm. Do přední třetiny zapíchněte 3 cm dlouhé párátko a nasaďte na ně oválnou hlavičku 3 x 2,5 cm. Spodní stranu těla ovečky navlhčete vodou a přitlačte ji na podklad.
  3. Hlavu a tělo ovečky také navlhčete vodou. Přes lis na česnek prolisujte trochu těsta a vzniknou „vlnu“ přilepte na tělo a část hlavičky. Pod hlavu vytvořte špejlí 5 mm hlubokou dírku na zavěšení zvonku. Vytvarujte uši, čumáček a ocásek a také několik květinek, které ozdobí základ svícnu.
  4. Těsto upečte. Po vychladnutí ho pomalujte, nakreslete fixem obličej a líčka zabarvěte nastrouhanou tuhou z červené pastelky. Vše nalakujte.
  5. Zvoneček navlečte na drátek, zatočte a vlepte konce drátku do dírky pod hlavu ovečky.


Tito tipy jsme pro vás vybrali z praktického rádce Figurky ze slaného těsta snadno a rychle (vydalo nakladatelství ANAGRAM), ve kterém najdete další přehledné návody na výrobu nejrůznějších dekorací včetně předloh. A to včetně svícnu na čajovou svíčku s vílou, který vidíte na fotografii společně s ovečkou.

Připravila: Marcela
Zdroj a foto: www.anagramsro.cz 
6. 4. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Herecké Velikonoce

Herecké Velikonoce

Co má společného Linda Rybová s kočičkami, Tereza Kostková s orangutanem a beránky a Veronika...

5 tipů, díky kterým o Velikonocích nepřiberete

5 tipů, díky kterým o Velikonocích nepřiberete

Už se blíží Velikonoce. Svátky spojené s hodováním.

Titulka pro: Velikonoční tvoření 2

Velikonoční tvoření 2

V tomto díle našeho miniseriálu si ukážeme, jak si snadno můžete vyrobit vlastní přání. Neváhejte...

Titulka pro: Velikonoční dekorace: vyzdobte si domov

Velikonoční dekorace: vyzdobte si domov

Vyndejte ze skříně loňské dekorace, připravte si osení, větvičky do vázy, kraslice… A pokud by...

Titulka pro: Horoskop na týden od 24. do 31. března 2013

Horoskop na týden od 24. do 31. března 2013

První neděli po prvním jarním úplňku určil za vlády císaře Constantina Nicejský Koncil v roce...

Titulka pro: Zlatý zajíček od Lindt přináší radost: vyhrajte velikonoční balíček a plyšového zajíčka

Zlatý zajíček od Lindt přináší radost: vyhrajte velikonoční balíček a plyšového zajíčka

Zlatý zajíček od Lindt je jedním z nejtradičnějších velikonočních produktů. Je ikonickým symbolem Velikonoc.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

OPAKUJÍCÍ SE ZÁNĚT MOČOVÝCH CEST

Prosím poraďte co pomáhá na vracející se záněty ...

DOBRÁ OPTIKA

Dobrý den, poradíte kam zajít vybrat nové brýle a kde mi ...

PRODLOUŽENÍ VLASŮ

Má někdo zkušenost s prodlužováním vlasů? Prosím o tip.

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz