Domácnost

Jak správně dávkovat prací prostředky

Vše má svůj vývoj, což se týká samozřejmě i tak běžné činnosti, jako je praní. Doby, kdy jsme si domů nosili obrovské pytle s pracími prášky, už jsou minulostí. Koncentrované přípravky jsou zkrátka výhodnější a mají větší přínos jak pro spotřebitele, tak i pro přírodu.

Můžete namítnout, že o praní toho víte dost. Ale co se týká dávkování, jste si jista tím, že nesypete do pračky pracího prostředku moc? Nové, kompaktované prací prášky mají sice menší objem, vyperou přitom shodné množství prádla minimálně stejně účinně jako ty stávající. Navíc je u nich doporučeno menší dávkování pracího prášku. O to více je tak nutné orientovat se při výběru pracího prostředku ne podle jeho velikosti, ale podle počtu pracích dávek, tedy podle toho, kolik s práškem reálně vyperete. Pokud chcete ušetřit, doporučujeme v obchodech porovnávat cenu pracího prostředku výhradně podle ceny za prací dávku, nikoliv zastaralým způsobem podle ceny za kilogram či litr.

V obchodech už jsou téměř všechny prací prášky vyměněny za kompaktované. Výrobci navíc této změny využili k tomu, aby své prací prášky ještě vylepšili.

Jaké jsou výhody kompaktovaných pracích prostředků?

  • Kompaktované prací prostředky ušetří 24 % obalových materiálů, čímž přispějí ke snížení objemu odpadů vytvářených obchodníky i spotřebiteli.
  • Nižší dávkování znamená, že při každém praní odteče do kanalizace méně chemických látek.
  • Kompaktované prací prostředky jsou šetrnější k životnímu prostředí, jelikož obsahují méně chemikálií a jsou prodávány v menších baleních. Zároveň se při jejich výrobě a distribuci vypustí nižší množství CO2 do ovzduší a při dopravě spotřebuje i méně paliva.
  • Při správném dávkování a praní zvýšíte šetrnost výrobku a plně můžete využít jeho výhod. Například můžete prát při nižších teplotách. Praní je tedy ekonomičtější a účinnější.
  • Kompaktované prací prostředky jsou rovněž praktičtější, protože vyžadují méně místa při skladování a jejich přenášení je pohodlnější.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: České sdružení pro značkové výrobk
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků