Zdraví

Vracejte prošlá léčiva do lékáren: do odpadků nepatří

Sbírání kytiček

Kontrolujete pravidelně domácí lékárničku a máte přehled o tom, zda nejsou některé přípravky prošlé? Pokud na některý takový narazíte, schválně, co s ním uděláte? Prošlá léčiva patří zpět do lékárny.

Prošlé léky jsou ze zákona klasifikovány jako nebezpečný odpad, proto musí být po době použitelnosti likvidovány certifikovanými firmami. Naopak v odpadkových koších či spláchnuty do toalet a umyvadel jsou zbytečným ekologickým a potenciálně zdravotním rizikem.

Nespotřebované a prošlé léky máme obvykle kvůli tomu, že nedobereme celé balení, které nám lékař předepíše, případně nám léky zbývají po členech rodiny. Největší část tvoří volně prodejné léky, které si pořizujeme do zásoby pro akutní potřebu.

Česká asociace farmaceutických firem proto doporučuje tento správný postup při nakládání s léky:

  1. Zkontrolujte, zda nemáte v lékárničce lék s prošlým datem použitelnosti. Jeho užití je zbytečným zdravotním rizikem, které navíc zvyšuje špatné skladování léků. Největším nebezpečím je horko a vlhko.
  2. Zkontrolujte, zda nemáte nespotřebovaná zejména antibiotika a další léky na předpis. Tato léčiva si nenechávejte na příští léčbu. Takové rozhodnutí přísluší lékařům.
  3. Pokud máte prošlé či nespotřebované léky, odneste je do lékárny. Máte právo na jejich odevzdání a to zcela bezplatně.
  4. Léky skladujte na místě k tomu určenému, dle příbalové informace. Určitě ne v kuchyni, koupelně či zásuvce automobilu. Pokud si v horkých dnech nejste jisti, dejte léky do lednice.
  5. Rozmyslete si, jaké přípravky byste měli mít v domácí lékárničce. Obvykle jsou to volně prodejné léky, které jste vy a členové vaší rodiny užívali v posledním roce.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: Česká asociace farmaceutických firem, https://www.caff.eu/
Zdroj fotografií: Česká asociace farmaceutických firem
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků