Cestování

Salcbursko: dovolená u jezer i v horách

Rakousko je skvělou volbou, pokud chcete zažít akční letní dovolenou u jezer nebo v horách, a zároveň chcete mít jistotu nekomplikované dopravy přes hranice. Navíc vám nabídne svou jedinečnou pohostinnost a vynikající kuchyni!

Salcbursko: Solný hrad, in-line stezka kolem jezera Mondsee a přechod Berchtesgadenských Alp

Salcbursko je oblast, kterou doporučujeme milovníkům hor, válení se u jezera i všem kulturním nadšencům. Nabízí totiž vše zmiňované a ještě mnohem víc. Pokud nevlastníte auto, nezoufejte – Rakousko je dobře zasíťované veřejnou dopravou. 

Svoji návštěvu začněte ve Starém městě Salcburku, zapsaném na seznamu UNESCO. Dominanta města Salcburk, pevnost Hohensalzburg, byla vybudovaná v roce 1077 a je to největší zcela zachovalý hrad ve střední Evropě. Z hradeb se vám naskytne nádherný výhled na celý Salcburk. Můžete zde navštívit středověké knížecí komnaty nebo třeba hradní muzeum. Na pevnost se přitom nemusíte šplhat pěšky, už 100 let tu funguje lanovka podobná petřínské zubačce. 

Nejznámější ulicí Starého města na straně řeky s bělostnou pevností je Getreidegasse. Nad průčelím obchodů spatříte zavěšené středověké znaky cechů. Při procházce Getreidegasse se na chvilku zastavte u domu č. 9 – jedná se totiž o Mozartův rodný dům

Na jednodenní výlety pak můžete ze Salcburku vyrazit autem či hromadnou dopravou k nedalekým jezerům Mondsee a Attersee, vzdáleným z centra města necelých 30 km. Díky panoramatům vysokých hor tyčících se nad křišťálově čistou vodou původně ledovcových jezer si budete připadat jako v ráji. K největším jezerům zde patří Attersee, Mondsee a Wolfgangsee, které jsou od sebe vzdálena jen pár minut. Podél všech těchto jezer vedou silničky a cyklotrasy. U jezera Mondsee objevíte asi 5 km trasu vhodnou i pro in-liny, která nabízí úchvatné výhledy na vodní hladinu, v níž se zrcadlí okolní pohoří. 

Horská oblast kolem Berchtesgadenu na jih od Salcburku patří bezesporu k nejkrásnějším krajinám v celých Alpách a přispívá k tomu i malebné jezero Königssee, lemované strmými štíty okolních hor. Přechod části hraničního rakousko-německého hřebene přes vrchol Hohes Brett (2340 m) nabídne náročnější vysokohorský terén i fantastické výhledy na protilehlý hřeben Watzmannu (2713 m) a zmíněné jezero ležící hluboko v údolí.

Připravila: Katka Soušková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: Flixbus
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků