Výhody ICSI: usnadní cestu spermie do vajíčka

Uvádí se, že v České republice je dnes neplodný každý sedmý pár. Naštěstí existují možnosti, jak těmto párům pomoci. Na vině je podle odborníků špatná kvalita vajíček a spermií v populaci, kterou způsobuje především oddalování rodičovství na pozdější věk. Dnes už se naštěstí nehledá chyba jen u ženy. Obě pohlaví se na problému podílí zhruba půl na půl.

Zobrazit fotografii v galerii

Naštěstí existuje spousta objevů, které v rámci asistované reprodukce pomáhají. Partneři podstupující umělé oplodnění často řeší, které metody (většinou nehrazené zdravotní pojišťovnou) zvolit. Dnes se podíváme na ICSI – Intracytoplazmatickou injekci spermie do vajíčka. Na výhody a nevýhody ICSI jsme se zeptali paní doktorky Hany Višňové z IVF CUBE

 

ICSI patří mezi laboratorní techniky, které jsou nadstavbou IVF – in-vitro fertilizace neboli mimotělní oplodnění. Při ní se injekcí vpraví jedna nejkvalitnější spermie (výběr na základě pohybu spermie a její morfologie) do cytoplasmy zralého oocytu (vajíčka). Spermie má tak usnadněnou cestu do vajíčka, nemusí překonávat jeho obal.


Pro injekční vpravení spermie přímo do vajíčka v rámci mimotělního oplodnění je třeba odstranit masu buněk, která vajíčko obklopuje. Díky tomu je možné zjistit zralost vajíčka podle základních morfologických znaků viditelných pod mikroskopem. Pouze zralé vajíčko je schopné oplození. Nezralá vajíčka nejsou připravená přijmout spermii a oplodnit se. Pro klasické IVF však zůstává obal z buněk kolem vajíčka zachován (neodstraňuje se), neboť je potřebný pro spontánní interakci vajíčka se spermií (spermiemi), a není tak možné zralost vajíčka hodnotit. Může se pak stát, že prvotním důvodem selhání oplození vajíčka je jeho nepřipravenost pro oplození.

Dalším plus pro ICSI oproti klasickému IVF je skutečnost, že při spontánním oplození vajíčka musí spermie postupně aktivně vyhledat vajíčko, projít již zmiňovanou masou buněk okolo vajíčka, projít dalším nebuněčným obalem vajíčka („skořápkou“) a spojit se s tenkou buněčnou membránou vajíčka. Jde o celou kaskádu dějů, kde selže-li jediná část, výsledkem je neoplozené vajíčko. Díky ICSI se tato náročná cesta do vajíčka překlene tím, že spermie je injikována přímo na místo – dovnitř vajíčka. Děje, které nastávají po vstupu spermie do vajíčka, už jsou pak v obou případech stejné a závisejí na připravenosti vajíčka k dalším procesům, kterých se vajíčko již aktivně účastní.


Díky těmto výhodám nabízíme ICSI pro naše pacientky, abychom byli schopni říci více o kvalitě a zralosti vajíček pacientky, zamezili selhání fertilizace z důvodů chybného kroku na cestě spermie do vajíčka a zvýšili tak pravděpodobnost úspěchu celé léčby,“ říká vedoucí lékařka IVF CUBE MUDr. Hana Višňová.

Nevýhodou je jeho finanční náročnost. Obecně se v centrech platí 7 000 Kč u 1 až 8 embryí. Má-li žena více získaných vajíček, doplácí podle ceníku daného centra.


Dlouho jsem s pacienty procházela procesem rozhodování, zda se mají, či nemají rozhodnout pro ICSI. Přitom vím, že jeho použití zvyšuje možnost oplodnění vajíčka. Proto jsme se rozhodli, že tuto metodu zahrneme do námi nabízeného cyklu. Páry si při umělém oplodnění doplatí 15.000,- Kč a ví, že jim poskytneme všechny metody, které zvyšují proces oplodnění vajíčka. V této ceně získají: ICSI injekci spermie do vajíčka, asistovaný hatching (narušení obalu embrya, pro usnadnění jeho implantace, prodlouženou kultivaci (pětidenní vývoj embrya v inkubátoru), zamražení nadbytečných embryí po transferu a jejich uchování po dobu jednoho roku." dodává MUDr. Višňová.


Pro vaši představu stojí v jiných centrech ICSI 7 000 Kč, asistovaný hatching 2 000 u každého embrya, prodloužená kultivace 2 500 Kč a zamražení 3 000 Kč. Pokud má pár třeba 8 embryí, zaplatí jen za asistovaný hatching 16 000 Kč.

 

Chcete-li se paní doktorky Višňové na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

 

Připravila: Katka
Foto: iStock
4. 12. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Toužíte po dítěti? Srovnejte si cyklus a psychiku

Ve staré Číně znamenal velký počet zdravých dětí povinnost vůči císaři. Malé rodiny bývaly terčem...

Titulka pro: Co vás čeká při léčbě neplodnosti?

Co vás čeká při léčbě neplodnosti?

Rok od roku má stále více párů problém s početím. Tato skutečnost je přikládána nejen...

Titulka pro: Hormonální jóga proti neplodnosti i bolestivé menstruaci

Hormonální jóga proti neplodnosti i bolestivé menstruaci

Trpíte hormonální nerovnováhou? Musíte polykat hormonální tablety nebo se snažíte užívat bylinky? Vyzkoušejte hormonální jógu?...

Jaké jsou varovné signály neplodnosti?

Jaké jsou varovné signály neplodnosti?

S počtem neplodných párů roste i míra edukace v této oblasti. Stále více mladých lidí...

Titulka pro: Zatočte s roztoči

Zatočte s roztoči

Každou noc sdílíme postel spolu s 1,5 až 2 miliony prachových roztočů a bakterií. Účinnou...

Titulka pro: Intimní problémy: pomoci mohou bylinky

Intimní problémy: pomoci mohou bylinky

Většina z nás zná vleklé problémy s nejrůznějšími záněty ženského charakteru. Znesnadňují nám každodenní život...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

CVIČENÍ

Ahoj, ráda bych si koupila nějakou posilovací lavici. Jen ...

PLENKY

Ahojky :) Holky, používáte některá pleny Bambo Nature? Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz