Blogy

Zápisník zhýralé matky: Co jíst a nepřibírat.

Co jíst a nepřibírat? Odpovědět na tuto otázku umíme všechny! Věřím, že kdybych vás vzbudila ve tři ráno a zeptala se co dělat, abyste zůstala štíhlá, tak mi 99 % z vás, které řešíte kila navíc, podá vysvětlení jako z partesu. Tak proč je realita jiná než teorie?

V určité fázi života, většinou významném mezníku jako je narození dětí, rozvod, ztráta blízké osoby, v období, kdy se rozhodí hormony a psychika, začne minimálně každá druhá žena řešit váhové výkyvy. Ať už směrem nahoru nebo dolů, hormonální nerovnováha a emoční nestabilita se vždy někde na těle či psychice projeví, bohužel negativně. 

V tomto období, každá máme své vlastní, nastane zvýšený zájem o diety, zdravý životní styl, cvičení, kvalitní vaření, počítání kalorií a Bůh ví, co ještě. Stávají se z nás „výživové odbornice“, řekla bych spíš nutriční teoretičky. Nakoupíme si chytré knihy, většinou nesmyslné potravinové doplňky, koktejly nebo krabičkové diety, které naše téma neřeší v dlouhodobém horizontu. 

Postahujeme si sportovní aplikace a kalorické tabulky. První z nich kolikrát ani nepoužijeme a s druhou zmíněnou na čas začneme pracovat. Řeknu vám, že sleduji už několik let, jak lidé pracují s počítáním kalorií a hlavně, z čeho si skládají jídelníček. Aplikace je super, přepočítá za vás kalorickou hodnotu jídla, můžete si skládat jídelníček samy. Jenže kombinace surovin, minimum živin, počet denních jídel, velkost porcí a čas, kdy jíte, je ve většině případů úplně mimo. 

Počítáním kalorií nejspíš zhubnete, ale nemyslím si, že nakrmíte organismus, vyživíte buňky a správně nastartujete metabolické procesy v těle. Ze své podstaty jsme my lidé pohodlní a dlouhodobý diskomfort nás po čase začne otravovat. Takže prvním pravidlem a vlastně odpovědí na otázku co jíst a nepřibírat je: Vyberte si takový způsob stravování, který pro vás bude pohodlný a dlouhodobě udržitelný.

Hlad a zejména chutě jsou úzce navázané na emoce, pokud nejsme v pohodě, mozek začne vysílat varovné signály a zapne červenou kontrolku. Chci se dostat do klidu, dej mi jídlo. Ať už jste smutné, ve stresu, zlostné nebo úzkostné, vždycky vaše emoce rozbouří hormonální hladinu v těle a organismus začne bažit po něčem na zub. Určitě po vás v tento moment nebude chtít krůtí steak a mix salátů. Ne. Nejspíš to bude pizza, čokoláda, burger, chipsy nebo dortík. Podle toho, zda potřebujete nahodit energetický řemen nebo se zklidnit. 

Další, na co bychom se měly soustředit, je psychická pohoda. Pouze tehdy, když jsme duševně vyrovnané, odpočaté, milované a cítíme se v bezpečí, nepřepadají nás chuťové ataky a nemusíme si vytvářet ochranný tukový krunýř. Když si vyberete způsob udržitelného stravování a vyladíte svou psychiku, pak se soustřeďte na to, co jíte a kdy jíte. 

Autor: Mentální kouč Petra Krajčinovič
Zdroj: bykrajcinovic.cz
Foto: Edit B. Photo

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků