Blogy

Zápisník zhýralé matky: sedm brzd hubnutí

Sbírání kytiček

„Chci investovat čas do trvalých věcí“, řekla mi moje klientka, zpěvačka Elis Mraz, kterou koučuji a hubne s námi.

V tu chvíli už jsem měla rozepsanou Zhýralku na téma Otevřete se životu a blogová linka měla vést trochu jinudy. Když jsem v autě cestou z koučovny přemýšlela o jejích slovech, napadlo mě, že propojení tady v tom případě může krásně zafungovat. Chcete-li investovat do trvalých věcí, je potřeba otevřít se životu, otevřít se sám sobě. 

Možná, že už dlouho o něco usilujete. Upínáte myšlenky i energii k někomu nebo něčemu, ale namísto porozumění či úspěchu se dostaví destrukce. Možná se už dlouho snažíte něco zvrátit nebo přivolat, ale nakonec se vždy stane opak. Třeba už několik let ze všech sil slepujete vztah, který se nám pod rukama rozpadá. Tlačíte sebe nebo někoho jiného ke změně. Chcete fungovat podle vlastních představ, ale dostaví se opak. Přejete si, aby okolí šlapalo, a ono se to nedaří. 

Když se otevřete životu a sami sobě, přestanete brzdit procesy. Když si pojmenujete to, co nechcete, ano, i co nechcete, to je velmi důležité, postupně se začne váš život podobat tomu, jaký ho chcete mít. Stane se tak tehdy, když opustíte zkratky a začnete investovat do trvalých věcí. 

Otevření se životu a investice energie do trvalých věcí funguje ve všech oblastech života. Já s klienty nejčastěji řeším jídlo – hubnutí a vztahy. Posílám vám sedm chyb, které nejčastěji brzdí životní tok a hubnoucí proces. 

Nejasné cíle a nízká hodnota 

Máte jen nejasnou představu o tom, čeho vlastně chcete dosáhnout. Zhubnout není cíl, je to jen obecný název procesu. Přesněji definovaný cíl nejenom posílí vaši kázeň, ale hlavně vám umožní zbavit se pochyb, často podvědomých, o reálnosti výsledku. Někdy si říkám, chci to, takže to bude. Tím si připomenu, zejména ve slabších chvílích, že to, co dělám pro mě má vysokou hodnotu. Třeba pomůže příklad: chci do konce června shodit 10 kg, 30 cm po těle, zvýraznit svaly na rukou a dokázat se udržet na ripstoli celou jednu minutu. 

Nepevné hranice vlastního já 

V důsledku rozvolněných osobních hranic umožňujete do vašeho hájemství vstupovat i lidem, kteří váš postup k cíli nepodporují. Šakrohlídy, negativce, kritiky, závistivce a samozvané odborníky. Takovým těm, kteří nepřinesou užitek, zato dokáží úspěšně zasít sémě pochyb a nejistoty, nebo vás rovnou svedou z cesty.

Motiv hubnutí 

Mnohým lidem chybí motiv hubnutí. Vlastně neví, proč hubnou a většinou nechtějí redukovat váhu sami pro sebe, ale pro někoho jiného. Nejčastěji pro partnera nebo pro rodiče. Pokud chybí motiv – nedostaví se to správné odhodlání a úspěch je předem ztracený. Ideální motivací by nám mělo být zdraví. 

Absence spojenců 

Pokud chybí parťák, stejně jako v životě, hubnutí je mnohem složitější. Proto je fajn vybavit se na cestu shazování kil spojencem, nebo rovnou celou partou. Tak jako to máme v mých kurzech FIT a FRESH. Uzavřené skupiny, které tvoří výhradně ženy, kde sdílíme, podporujeme jedna druhou a pozitivně se hecujeme. 

Pozornost upřená špatným směrem 

Zkuste vždy upřít pozornost na to, co se daří. Zaměřte se na úspěšné lidi. Soustředění na nespokojence a tlouštíky, jejichž pokusy zbavit se nadváhy skončily neúspěchem, nepřinesou ovoce ani vám. Proto svou pozornost zaměřte na ty, kteří uspěly. Vyhledávejte relevantní informace a čtěte vše, co se týká zdravotních a estetických souvislostí. A především sami sebe utvrďte v tom, že pro sebe děláte nejlíp, tak vydržíte. 

Příliš mnoho změn rychlým tempem

Mnoho psů, zajícova smrt, pravila teta Kateřina a říkám to i já. Nemůžete chtít změnit něco, co děláte dlouhodobě špatně během jednoho dne, týdne. Stravovací režim a vůbec změna stravovacích návyků je poměrně složitý, a hlavně dlouhodobý proces. Stanovte si rozumné načasování i delší čas na cestu k cíli. Nejlépe postupně např. první týden si vyhraďte na změnu stravování, druhý na přebudování denního rozvrhu, třetí na způsob a frekvenci fyzické zátěže atd. Pomalu, postupně, ale trvale měňte své zvyky. Buďte trpěliví, prosím. 

Naučené reakce 

Věnuje pozornost poznávacím procesům, a to především myšlení. To, jak o sobě přemýšlíte, se promítá nejen do okolního světa, ale i do vašeho těla. Jsme vlastně takové obtisky vlastních myšlenek. Schválně, jak se cítíte, když shodíte pár kilo tuku a koupíte si nový kousek do šatníku? To je skvělý pocit, že?

Autor: Petra Krajčinovič
Foto: Petra Krajčinovič

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků