Blogy

Zápisník zhýralé matky: Zase ztloustnu! Panika!

BMI vzorec je pouze orientační, já jsem toho důkazem. Na těle mám o 5 kg víc svaloviny než ženy mojí výšky. Zešílím?

Ne, je přece super mít svaly! Ale i svaly potřebují systematickou údržbu. Ženy potřebují narozdíl od mužů sportovat intenzivněji, každý den trochu. Mužům stačí pohyb nárazově. My ženy máme historicky nastaveno v predispozicích intenzivněji makat. Ať už to bylo udržování ohně, výchova dětí a poskakování kolem samců. Muži byli odjakživa nastavení na dlouhý odpočinek a nárazový výkon – útok, lov a boj. Křivky fyzických potřeb výdeje energie se mezi muži a ženami diametrálně liší. 

V současnosti, a to i díky pandemii, pohyb žen poklesl o 28 %. To je silné číslo. Schválně, co jste dnes udělaly proto, abyste se opravdu intenzivně hýbaly? Aspoň hodinku v aerobním tempu? A neříkejte, že to bez tělocvičny nejde. Mně je jednapadesát a cvičím venku celou zimu. 

Bohužel mi před pár dny uzemnil úraz kolene a musím přiznat, že neumím jen tak zevlovat. Každý den si aspoň protáhnu tělo. Obden cvičím na břicho, ruce, ramena a záda. Výrazně snižuji energetický příjem. Omezila jsem sacharidy a tučnější jídla, která v pohodě dávám, když pravidelně vydatně sportuji. A to proto, že zdaleka nepokrývám svůj denní výdej energie. Pohyb je veledůležitá činnost a v téhle mizérii má obzvlášť pozitivní dopad na psychiku. 

Když žena shodí potřebný tukový kabát a dostane se na váhu, ve které se sama sobě líbí, většinou nechce přibrat kila zpět. Už jsem v mnoha Zhýralkách psala o tom, že bychom neměly nabrat více než 10 % váhy, kterou jsme sundaly. Např. při shozených -20 kg můžeme v pohodě uhlídat 2 kg plus a mínus. Váha může kolísat, ale větší vychýlení nedoporučuji. Každý jsme jinak nastavený. Když přejdeme přes individuální limit, nemusely bychom se umět zabrzdit! Všechny víme, že kila nahoru letí a dolů lezou. Základem je hlídat si energetický obrat, příjem a výdej a mít správně nastavený jídelníček, pohyb, regeneraci a relax. Ať už si každý pod těmito termíny představí cokoliv. Fakt je, že za rok pandemie se spousta žen obalila tukem a přestaly se hýbat. Své udělají i hormony, nejen ženské a mužské, ale i kortizol a adrenalin. 

I nálada může kolísat. Mohou se dostavit i pošetilé myšlenky a s nimi roztodivné chutě . Vyjímečný stav je vyjímečný proto, že se vymyká normálu. Nestandardní situace každý prožívá jinak. Někdo se adaptuje na změny snáze, jiný doslova nesnáší být vytržený z kontextu. Jeden porušuje pravidla a jede si po svém, druhý se bojí cvičit na louce bez roušky. 

Já svůj recept „jak se držet od kil navíc“ mám. Ráda se podělím i mimo moje kurzy tady mezi ženami. Důležité je nezanedbat se, rozumně na sobě pracovat a hlavně se udržovat mimo stres. 

Pro začátek stačí vědět, že funguje, když všechny činnosti, které děláte s radostí a s co nejčistším svědomím posilují vašeho ducha i imunitní systém. Zařaďte pravidelný sport, zklidněte mysl, dopřejte si kvalitní výživu a sem tam hřích. Obklopte se skutečnou láskou rodiny, neřešte malichernosti a nesnažte se ovlivnit neovlivnitelné. Mějte se rády.

Autor: Petra Krajčinovič

Foto: Petra Krajčinovič

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků