Zdraví

Jak naučit děti jíst ovoce a zeleninu

Sbírání kytiček

Nelamentujte, že váš potomek nechce baštit mrkev nebo jablko, a zkuste právě nyní změnit zajeté stravovací zvyklosti. Léto je bohaté na čerstvé plody, tak proč toho nevyužít!

Jedním z nejčastějších nešvarů, jimiž se „pyšní“ dětský jídelníček, je nedostatek zeleniny. Proto Světová zdravotnická organizace stále připomíná, že zelenina je důležitým zdrojem vitamínů (C, beta karoten, vitamíny skupiny B), minerálů (draslík, magnezium, kalcium, mangan, měď, zinek..) a rovněž celulózy. Tyto prvky hrají klíčovou roli ve vytváření dětské imunity, v boji s infekcí a v dodání přiměřeného množství energie organismu ve vývoji. Ovšem co si budeme pvoídat, ani ovoce u mnoha dětí není zrovna v oblibě.


Venku i doma

Exotické destinace doslova přejí poznávání nových chutí, ovšem co je vám to platné, když v zahraničí pobýváte jen několik dnů či týdnů. A jakmile se vrátíte domů, potomek, který na „dovče“ baštil třeba papáju, si doma nechce vzít nic z běžného sortimentu ovoce a zeleniny. A když už chce, pak je v tomto směru velmi vybíravé.
 

Nespěchejte

Nemá smysl najednou začít do dítěte „cpát“ zeleninu a ovoce a zejména to, co dosud nesnědlo ani potmě. Ale smysl má začít tyto suroviny nejprve přidávat k jinému pokrmu. Současně se nebojte ani zdravých náhrad. Šikovnou alternativou zeleniny a ovoce jsou stoprocentní pyré nebo stoprocentní džusy, které se hodí nejen na cesty. Taková pyré či džusy neobsahují konzervanty, umělá ochucovadla či sladidla.
 

5 rad pro rodiče

Co tedy doporučit? Obrňte se trpělivostí a vyzkoušejte několik osvědčených triků, jež se týkají jídla obecně. Dítě pak nebude mít pocit, že některou surovinu upřednostňujete.

  1. Až na výjimky se snažte, abyste jídlo servírovali v místnosti, kde je klid. Posaďte dítko ho na židli (ani k počítači, ani k televizi, ani k mobilu, ale ani ne na koberec) a nerušte ho jinými aktivitami.
  2. Rozhodujte se společně, a přesto každý zvlášť: vy určete, kdy, kde a co bude jíst, a potomkovi nechte na výběr, kolik toho bude. Zmenšete svoje maxi představy a nebojte se malých porcí (ty mají velikost dětské pěsti).
  3. Zkoušejte nabízet dítěti různé výrobky několikrát, v různých obměnách a klidně i skrytě.
  4.  Mezi jednotlivými pokrmy ponechte odpovídající pauzu, obecně jde o 3 až 4 hodiny. A ctěte zásadu, že byste mezitím neměli dítěti dávat pamlsky. Pokud je mermomocí vyžaduje, pak občas, ale až po jídle. Uvidíte, že se množství nepříliš zdravých dobrot pěkně omezí.
  5.  Myslete na odměnu, když dítko zbaští to, co dříve jíst nechtělo, avšak pozor – odměnou se rozumí například slovní pochvala, příslib jemu milé aktivity a podobně. Určitě však za odměnu nepovažujte jídlo, a rozhodně teď v létě (ba ani v zimě) neslibujte: když sníš mrkvičku, dojdeme si pak na zmrzku.

 

A i když bude potomek stále odmítat, vy se nedejte a trpělivě opakujte své požadavky. Myslete na to, že když si dítko posléze zvykne na více zeleniny a ovoce (a to doba určitě přijde), ponese si tyto dobré návyky s sebou do dospělosti.


Připravila: mar
Foto: KUPS
10. 8. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků