Zdraví

Jak zvládnout horečku u dětí

Sbírání kytiček

Horečka je obranný proces těla. Jedná se o přirozenou reakci na infekci. A právě zvýšená teplota je známka toho, že dětské tělíčko s infekcí bojuje a snaží se ji zlikvidovat.

Horečka je nepříjemná i pro nás pro dospěláky. O to horší může být její vnímání dětmi. Neznámý pocit, kdy se střídá zimnice s návaly horkosti či přidružená bolest, jsou častým podnětem k pláči a právě ten je jedním z projevů, který by měl maminku upozornit na to, že něco není v pořádku…

Přestože právě pláč bývá velmi častý, signálů, které vám říkají, že je vaše malé nemocné, je víc. Někdy je dítě i více spavé, než je zvykem nebo může odmítat jídlo. Ve všech těchto případech je namístě jej přeměřit. Pokud v podpažní jamce zaznamenáte teplotu do 38 stupňů, nedoporučuje se jí nikterak snižovat.
 

Kdy je čas vydat se k lékaři

Naměřili jste dítěti zvýšenou teplotu? Nemusíte hned utíkat k lékaři. Někdy může být tento stav způsoben růstem zoubků nebo může jít o reakci na očkování. U dětí do šesti měsíců obecně je horečka spíše vzácná. Pokud ji tedy má a vyloučili jste reakci na očkování i prořezávání zubů, může značit vážnější onemocnění. V případě, že se u dítěte do tří měsíců objeví horečka 38 stupňů nebo u dítěte mezi třemi a šesti měsíci horečka 39 stupňů a vyšší, obraťte se vždy na lékaře, který vyloučí onemocnění vážnějšího charakteru.

K lékaři zajděte i v případech, že dítě k horečce bolí ouško – poznáte, že se za něj bude tahat nebo jeho pláč zesílí v momentě, kdy mu v něm vytvoříte podtlak, bude se mu obtížně polykat, bude zrychleně a nepravidelně dýchat, bude netečné, bude mít ztuhlý krk, bude mít křeče a třas spojený s křečemi, bude zvracet a pokud je malé – bude mít vystouplou fontanelu. Pokud jakákoli teplota jakéhokoli původu překročila 38 stupňů, podejte dítěti tišící léky.

Který lék zvolit?

V lékárnách je k dostání mnoho přípravků ke snižování horečky. Při jejich výběru se dívejte na to, aby vedle samotné horečky tlumily i doprovodné projevy jako je třeba bolest. Lék vybírejte vždy s ohledem na věk a hmotnost dítěte. Posledním kritériem výběru léku by měla být také jeho forma. Pro děti jsou vhodné sirupy vybavené sladkou ovocnou chutí, které jsou jednak velmi šetrné k žaludku a pak mají dávkovací pipetu pro vstříknutí přímo do pusinky. Všechna tato kritéria splňuje například Panadol pro děti jahoda 24 gm/ml.


Vybrat podle věku nebo hmotnosti?

Pokud jde o dávkování, nechte si poradit v lékárně. Informace najdete i v příbalovém letáku či přímo na přebalu produktu. Řiďte se ale raději hmotností vašeho dítěte. Věk je pro vás důležitý spíše proto, abyste se přesvědčili, že v produktu se nenachází žádná složka, kterou například malé dítko neumí strávit nebo nepatří mezi alergeny. To, co vám říká, kolik mililitrů léku je pro vaše malé optimální, je jeho váha.

Některé děti se totiž vychylují běžným váhovým tabulkám. Vezměme si příklad dvou tříměsíčních dětí. Pro obě jsou vhodné přípravky s označením „od třetího měsíce“. Tříměsíčnímu dítěti o hmotnosti šest kilogramů ale pomůže nižší dávkování, než tříměsíčnímu dítku o hmotnosti osm kilogramů. Pokud byste k osmikilovému dítěti přistupovali stejně jako k šestikilovému, budete jej poddávkovávat a lék mu tak nebude moci utišit horečku tak, jak by měl. 


Zkuste i jiné formy úlevy od horečky

Snižování horečky léky můžete také zefektivnit zábaly nebo omýváním houbou. Při zábalu namočte osušku do vody o pokojové teplotě (okolo 25 stupňů) a dítko zabalte od trupu až po kotníčky na deset až patnáct minut. Proceduru můžete opakovat třikrát během dvou hodin. Dítě v zábalu nepřikrývejte! Pokud máte menší ratolest, zvolte ovlažování houbou. Do vaničky napusťte tři centimetry vody o teplotě okolo 30 stupňů a dítě postupně osvěžujte namočenou houbou. Pokud se však objeví husí kůže nebo třes, zábal i ovlažování ukončete. Tyto jevy totiž horečku zvyšují.

 

Co ještě pomůže

Dítě uklidňujte a snažte se odvést pozornost od obtíží. Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Dítě se v horečkách více potí, tak musíte zamezit případné dehydrataci. Nejlepší je pít vlažný čaj nebo vodu, u kojených dětí pak mateřské mléko. Dítě nesvlékejte ani příliš nenavlékejte. Pokud se hodně třese nebo potí, přiměřeně uberte nebo přidejte oblečení. Mluvte na něj klidným hlasem, zpívejte a chovejte jej, aby se cítilo v bezpečí. Děti mají zakódováno, že maminka jim pomůže – i ty nejmenší. Proto je neopouštějte a zůstaňte s nimi, než pláč i bolest nebo teplota poleví.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
23.3. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků