Zdraví

Nejčastější chyby při hubnutí: pozor na hladovění i jojo efekt

Chcete shodit kila navíc, ale stále se vám to nedaří? Cesta za dokonalou postavou není sprint, ale běh na dlouho trať. Člověk se při něm může dopustit různých zaškobrtnutí a pádů. Dávejte si proto pozor na nejčastější chyby, které lidé při snaze zhubnout dělají.

Pozor na hladovění

Myslet si, že nejlepší cestou k vytoužené váze je drastické omezení příjmu potravy, je jedním z největších omylů. „Tento názor slýchám nejčastěji,“ říká výživová poradkyně Hana Ondrušová. „Mnoho žen jí už tak málo, že není z čeho brát! K vysněné váze se musí projíst. Už jen  představa, kolik toho vlastně budou muset snít, je pro mnohé nereálná. Jedí jednou, v lepším případě dvakrát denně,“ vysvětluje Hana Ondrušová.

Nejdůležitější je správné složení jídelníčku Denní jídelníček zdravého dospělého člověka by se měl skládat z 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků. Základem zdravého životního stylu je pestrá a dobře vyvážená strava,” doplňuje Prof. MUDr. Vladimír Teplan, Dr.Sc.

Příliš mnoho fyzické námahy

Asi není třeba zdůrazňovat, že když chce člověk redukovat svou váhu, na gauči se mu to povede jen stěží. Společně se změnou stravovacích návyků by měl ruku v ruce kráčet i pohyb. Nemusíte se hned proměnit ve vrcholového sportovce, ale jistě pomůže pravidelná chůze nebo zdolat patra po schodech místo použití výtahu. A také si najít takový typ cvičení, který vás bude bavit. Nebudete se pak muset nutit, ale budete se danému sportu věnovat s chutí. Na druhou stranu: Nic se nemá přehánět. „Zdravý pohyb a sport je pro nás důležitý, ale všeho s mírou. Pokud cvičíme intenzivně, je nutné k tomu také upravit jídelníček, a především sestavit sportovní aktivitu, aby byla vhodná právě pro vás. Musí se dbát na to, aby hubnutí nebylo na úkor svalové hmoty. V tom horším případě budete v posilovně makat každý den, a nakonec ještě přiberete,“ upozorňuje Hana Ondrušová. 

Pozor na pitný režim

Když se mluví o hubnutí, kvalitní pitný režim se obvykle opomíjí – přitom je velmi podstatný. „Tělo se prostřednictvím tekutin zbavuje nahromaděných toxických látek v těle, podporuje správné trávení i vstřebávání živin. Hydratovat tělo je obzvlášť důležité při pohybových aktivitách a v teplých měsících, kdy dochází ke ztrátám tekutin. Jejich nedostatek může způsobit únavu i zácpu. Vedle množství tekutin je především podstatné, co pijete. Naprostým tabu jsou sladké limonády, energy drinky, ale také alkohol,“ upozorňuje Hana Ondrušová.  Ideálním nápojem je čistá voda. Vsadit můžete také na neslazené čaje. A pokud budete chtít vodu ochutit, můžete si ji „vylepšit“ například snítky máty či ovocem a zeleninou (plátky citronu, jahody, okurky). 

Pozor na jojo efekt

Staré známé pořekadlo praví: Rychle nabyl, rychle pozbyl. U hubnutí to ale často platí naopak: Rychle pozbyl, rychle nabyl. Takzvaný jojo efekt bývá neblahým důsledkem rychlých redukčních diet. Po velké dřině shodíte patnáct kilo, ale vzápětí je opět naberete. A jako bonus k tomu poskočí ručička na váze ještě více doprava, než byla před zahájením diety. Připadá vám to nespravedlivé? „Ve skutečnosti se tělo jen brání. Organismus má v sobě totiž geneticky zakódované, že když začne být ohrožen hladem, automaticky si při návratu k původnímu způsobu stravování začne vytvářet rezervy na další období nedostatku,“ vysvětluje Prof. MUDr. Vladimír Teplan, Dr.Sc.  

„Podstatná není rychlost hubnutí, ale stabilita. Zhubnout je snadné, těžké je si novou váhu udržet. Ideální je jít s hmotností dolů postupně. Zhubnout třeba deset kilo, pak metabolický stav organismu stabilizovat. A potom se třeba znovu snažit o redukci,“ říká specialista Vladimír Teplan. „Tento proces by se měl odehrávat v asi tříměsíčních blocích. Ověřil jsem si v klinické praxi, že je potřeba přibližně šest týdnů, aby se metabolismus stabilizoval. Princip je, aby si tělo našlo novou dlouhodobě udržitelnou rovnováhu,“ doplňuje.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/weight-loss-mistakes, Cambridge Weight Plan
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků