Volný čas

5 tipů jak na Vánoce nepřibrat

Sbírání kytiček

Válcuje vaši radost z blížících se svátků obava, že zase budete o nějaké deko či kilogram těžší? Tak to zkuste letos jinak!

Nemusíte se extrémně ochuzovat o sváteční dobroty, jen je třeba nad tím, co jíte, více přemýšlet. A také se připravit předem.


I zdravé sladkosti – jsou sladké…

 „Cukroví z pohankové mouky, ovesných vloček, medu, ořechů a dalších je skvělé, ale kolikrát je kvůli velkému množství například ořechů nebo kokosu kaloričtější než klasické,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a spoluautorka zdravých receptů na ourlovelycooking.com. Jakékoliv cukroví si můžete užít, když si zobnete doslova pár kousků. Třeba každý den k snídani. Chybou je ochutnávat průběžně celý den, protože večer už ani nevíte, kolik jste ho vlastně spořádali. 


Ochutnávat a přidávat? Jen jednou!

Snad žádný jiný měsíc není kaloricky tak vydatný jako prosinec. Souvisí to i s tím, že před svátky mnozí lidé absolvují firemní večírky a během Vánoc a po nich se doslova nacpávají. Zkuste se držet pravidla, že i dobrot se nemá člověk přejíst, a když chcete něco nového ochutnat nebo si přidat, udělejte to jednou. A dost. Osvědčená rada Jany Havrdové zní: třetinu talíře zaplňte zeleninou, která vytváří dojem, že toho máte hodně, hladoví určitě nebudete a přijaté kalorie jsou skoro nulové Pomůže i to, když si zavedete deník nebo si stáhnete mobilní aplikaci, kam budete alespoň týden před svátky a během nich zapisovat každé sousto. 


Váha je vaší kamarádkou 

Podle studie psychologa a nutričního terapeuta Davia Levitskeho každodenní vážení motivuje, abyste se během celého dne stravovali lépe. Když si totiž ráno stoupnete na váhu a vidíte, že to není zrovna ideál, pak si patrně necháte zajít chuť na další řízek nebo misku s pěkně mastným bramborovým salátem. Svá kila máte pod kontrolou.


Hýbejte se i během adventu

Předsváteční čas je na jednu stranu prima, na druhou míváte pocit, že nelze všechno stihnout. A pohybové aktivity se odsouvají na „jindy“. Zkuste to jinak a pohyb zařaďte do svých povinností, které je nutné splnit. Pomůžou osvědčené triky typu jedna zastávka do práce i z práce pěšky místo autobusem a minimálně dvakrát denně vyšlápnout několik pater po svých. 

Aby nezlenivěli ani ostatní členové rodiny, naplánujte jim zábavnou procházku. Kristýně Přibylové, která vede dětské tělocvičny Monkey’s Gym, se osvědčila hra geocaching, při které pomocí zeměpisných souřadnic vyrážíte hledat schránky s poklady. Pohyb a zábavu si užije celá rodina a navíc budete na čerstvém vzduchu.


Napište Ježíškovi 

Dalším prima fíglem, jak se donutit hned po Vánocích k pohybu, je sportovní dárek od Ježíška. Může to být drobnost, třeba v podobě krokoměru nebo hůlek na nordic walking, či permanentka do některého sportovního zařízení. Pro dámy se hodí například lekce aqua aerobiku. „Cvičením v teplé vodě si připomenete krásné letní dny a předplacené lekce jsou skvělá motivace pro pravidelnou docházku,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík. 


Připravila: mar

Foto: Stockunlimited

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků