Bydlet společně, nebo každý single?

Možná už spolu nějaký ten pátek chodíte a báječně si rozumíte. Navštěvujete kino, chodíte na večeře, jezdíte na kole a všechno je, jak má být. Alespoň do doby než jednoho z vás napadne, že byste spolu už konečně mohli začít bydlet. Máte najednou strach?

Bydlet společně, nebo každý single?
Zobrazit fotografii v galerii

Ano, být „single“ je dnes bezesporu „in“, svobodné a na jednu stranu pohodlné, ale společné žití má také spoustu výhod. Pomineme tu romantickou část, kdy se se svojí drahou polovičkou budíte do prosluněného rána. Je tu totiž i nezanedbatelná praktická strana mince, ke které patří bezpochyby také zvážení finančních výhod a problémů spojených se společným soužitím. 


Spolu, ale přece samostatní

Ne, neděste se, život v páru nemusí nutně znamenat zrušení samostatného účtu a převedení všech peněz na jeden „partnerský“. Variant, jak v partnerství hospodařit, existuje mnoho. Můžete si například rozdělit výdaje nebo si založit jeden společný účet, na který budete ukládat finance na chod domácnosti či dovolenou a své dosavadní účty si nechat na své „kapesné“. Tak se podělíte o společné výdaje a zároveň nepřijdete o svoji finanční samostatnost. Pokud navíc přijde menší pracovní krize, dlouhodobější nemoc nebo podobná nepříjemnost, kvůli které nebudete schopni nějakou dobu finančně dostát svým povinnostem, v partnerovi máte vždy pomyslnou „rezervu“.


Společně k levnějšímu bydlení 

Pokud bydlíte každý v nájemním bytě, určitě při sestěhování do jednoho bytu měsíčně uspoříte na výdajích za bydlení nemalé částky. Ušetříte i v případě, když se rozhodnete pronajmout si větší byt, jestliže se tedy zrovna nechystáte z 1+kk na periferii do 5+2 v historickém jádru města. Navíc, pokud se rozhodnete pořídit si nový společný byt na hypotéku nebo rekonstruovat, máte určitě více možností, jak získat potřebné finance. Jednak finanční instituce nabízejí pro páry speciální zvýhodnění v podobě partnerských půjček a pak se také zvyšuje vaše spolehlivost, protože ve dvou klesá riziko neschopnosti úvěr splácet. 


Další výdaje dělte dvěma

Společně ale ušetříte kromě samotného bydlení i na dalších nákladech, například na energiích. I když se vám zálohy na energie ve dvou zvýší, nikdy to nebude dvojnásobek toho, co platíte nyní. Pokud si tedy váš partner neužívá dvakrát denně plnou vanu horké vody nebo se nerozhodne obden servírovat svatomartinskou husu, takže si u vás trouba neodpočine. Naopak, ať už vaříte jen pro sebe nebo i pro partnera, energie spotřebujete podobné množství. Stejně tak ušetříte poplatky za další služby, jako jsou internet či kabelovka. 


Nepřehlédněte „tajné“ úspory

Vedle některých denních výdajů jsou ale i takové položky, které nemusí být na první pohled tolik vidět. Výrazné částky můžete ušetřit třeba úpravou některých pravidelných plateb, jako jsou paušální platby za telefon, úrazové pojištění nebo splátky půjčky. Např. díky Partnerské konsolidaci mají páry možnost sloučit všechny půjčky obou partnerů do jedné, a získat tak nižší úrok i měsíční splátku. „U tohoto produktu to ale skutečně platí jen tehdy, žijí-li ve společné domácnosti,“ upozorňuje Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis. 


I prasátko se plní rychleji

Pokud zrovna nevyděláváte tolik, že si všechny své potřeby a vytoužená přání můžete sami jednoduše ihned koupit, život ve dvou vám k jejich naplnění poskytuje tu správnou příležitost. Nové auto, lednice nebo nábytek do pokoje? Na to vše se ve dvou lidech střádá zkrátka snáze a rychleji. Navíc i na nečekaných nákladech, jako jsou třeba opravy, se můžete podílet společně, takže i když jsou takové situace mnohdy nepříjemné, ve finále nejsou tak „bolestivé“, jako kdybyste na ně byli sami. 


KP


DISKUZE K ČLÁNKU

0

My také plánujeme společné bydlení. Zatím bydlíme každý zvlášť, ale stavíme si dům, tak už se těším, až bude hotový a začneme spolu bydlet :-) . Už nám dokonce i zadělali okna , takže snad budeme moct pracovat i přes zimu, abychom se do léta stěhovali.

ODPOVĚDĚT

3

vše by se mělo jednou zkusit

ODPOVĚDĚT

2

já jsem pro společné bydlení

ODPOVĚDĚT

6

někdy je lepší být sám, než se nechat týrat a utiskovat,ne s každým se dá žít

ODPOVĚDĚT

1

Já si třeba nedokážu představit, že bych bydlela sama jako...Pokud do toho člověk chce jít tak to má vyzkoušet :)

ODPOVĚDĚT

6

pokud si budu jistá, že je to ten pravý, určitě budeme bydlet společně, ale zatím tohle neřeším a bydlím single

ODPOVĚDĚT

5

jistě má společné bydlení finanční výhody, ale je to vážné rozhodnutí pro oba

ODPOVĚDĚT

5

společné bydlení je velké rozhodnutí, je to už fakt, že zůstaneme spolu a někdy se i vezmeme

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz