Zdraví

Co dělat, když vás „honí mlsná“

I když máte jasnou vizi, co už do vašeho zdravého jídelníčku nepatří, pokušení a slabé chvilky mohou především začátečníky zlomit ve výdrži. Nabádá vás zákeřný vnitřní hlas sníst cokoli, co vám přijde pod ruku?

Připravili jsme pro vás několik ověřených tipů, jak se ubránit zbytečnému kroku stranou a bez problémů vytrvat v cestě za štíhlou linií i zdravím.

Zamyslete se, zda jde opravdu o hlad

Pokud si odpovíte na otázku kladně a jste ochotni sníst klidně i talíř vařené brokolice, je to hlad. V opačném případě je pocit vyvolán spíše emocionálním stresem, úzkostí, únavou nebo smutkem. Z toho plyne chuť to celé „zajíst“. Zaměřte se na pravou příčinu a snažte se ji pokud možno vyřešit jinak než jídlem.

Dejte si vodu s citrónem

Dehydratace organismu může často vyvolat dojem, že máme hlad. Dopřejte si raději sklenici s vodou a přidejte pár kapek citrónu, který zahání touhy na jídlo, a navíc obsahuje pro organismus příznivé látky. Kromě toho, že je bohatým zdrojem vitamínu C, jsou v něm také obsaženy např. flavonoidy s antioxidačními účinky. Kromě toho citrón pomáhá s odkyselením organismu.

Zbavte se nevhodných potravin

Vyčistěte ledničku a tajné skrýše od kalorických potravin dříve, než bude pozdě. Místo nich nakupte několik zdravých a přijatelných alternativ. Pokud začnete mít na něco chuť, můžete zůstat klidní, protože v dosahu bude jen to, co vás nezabrzdí v redukci váhy.

Řiďte se vlastním biorytmem

Vysledujte, kdy máte během dne největší potřebu dát si něco dobrého a nezdravého. Obvykle se taková chuť vyskytne kolem 15. hodiny odpolední. Nižší produkce kortizolu navozuje pocit únavy a tělo si začne žádat nabuzení cukrem. Zkuste ho ale přelstít a vydejte se alespoň na krátkou procházku ven, nabijte se slunečními paprsky nebo si zacvičte.

Láska a sex chutě zahání

Když máte chuť na něco sladkého, nemusíte se zdaleka saturovat jen jídlem. Vyhledejte svého partnera a užijte si společnou chvilku. Sex vyplavuje serotonin a dopamin. Hormony, které vás ihned nabudí a naplní pocitem štěstí. Věřte, že na jídlo už si pak ani nevzpomenete.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.wikihow.com/Cope-With-Hunger, www.webmd.com/diet/features/really-hungry
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků