Domácnost

Jak udržet potraviny déle čerstvé: zamezíte plýtvání a ušetříte

Sbírání kytiček

Také jste zvyklí nakupovat ve velkém, pěkně do zásoby? A za čas prošlé a staré potraviny vyhazujete? Poradíme vám, jak omezit plýtvání.

Plánování nákupu

Do obchodu každý den, nebo jednou týdně na velký nákup? Naplánujte si nákup vždy na tři dny dopředu. Správně uchovávané potraviny, včetně ovoce, zeleniny a masa, zůstanou po dobu tří dnů čerstvé a nedochází k plýtvání. Pokud chcete ušetřit čas i svoje ruce, můžete si nákup objednat u některé donáškové služby. Tím pádem nebudete nakupovat ve velkém. Podle některých průzkumů totiž Češi vyhazují nejvíce potravin, v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. 

Jak uchovávat různé typy potravin

Předně je potřeba vědět, které potraviny je lepší uchovávat v chladu, a kterým spíše prospěje mírně teplejší prostředí. „Rajčata, cibuli, česnek nebo brambory do ledničky nedávejte, je tam na ně moc vlhko. Rajčata v lednici ztratí svoji chuť, česnek a cibule tam rychleji zplesniví. Rajčata můžete nechat v pokojové teplotě, ale nikdy ne v plastovém sáčku či dóze. Brambory je dobré zabalit do jutového pytle, protože mají rády tmu, a nechat je ve spíži. Cibuli a česnek tam dejte také, třeba v papírovém pytlíku. Můžete vyzkoušet trik našich babiček a prababiček, které jednotlivé paličky cibule a česneku balily do staré punčochy. Jednoduše vložte jednu paličku, zauzlujte punčochu, vložte druhou, zase zauzlujte a tak stále dokola,“ dává tip Daniela Jičínská, Brand manager Magnet 3PAGEN. 


Do lednice nepatří ani jablka, citrusové plody a rozhodně ne banány. Právě ty je ale potřeba držet dál od ostatního ovoce, protože produkují množství ethylenu, kvůli kterému se okolní plody rychleji kazí. Pokud chcete, aby vám banány déle vydržely, trs rozdělte a stopku každého samostatného banánu obalte potravinářskou fólií. 

Mrkev ráda vlhko, salát ne 

Do lednice naopak rozhodně uložte vejce. Ale pozor, ne do dveří lednice, jak mnoho lidí dělá. Vajíčka totiž potřebují co nejstabilnější teplotu mezi 5 a 8 stupni, což ve dveřích kvůli neustálému otevírání a zavírání zajistíme jen stěží. Do spodních přihrádek lednice pak patří mrkev, protože má rádo vlhko, které se drží právě vespod ledničky. Můžete zde skladovat i košťálovou zeleninu nebo bylinky, které je ale lepší napřed uložit do perforovaného mikrotenového sáčku 

Listovou zeleninu naopak před zbytečnou vlhkostí v lednici ochraňte tak, že ji umístíte do neprodyšného boxu, jehož dno vyložíte papírovými ubrousky, které do sebe přebytek vlhka natáhnou. Salát a další listovka díky tomu nezavadne a déle vydrží jako čerstvá. Do lednice patří i žampiony a další houby, potřebují ale prodyšnou skladovací nádobu. A rozhodně je před uložením do chladu nemyjte, aby se nezapařily a nezačaly v nich vznikat toxické látky. To například jahody či lesní ovoce před uložením do lednice omyjte, a to v roztoku z jednoho hrnku octa a tří hrnků vody. Ocet zlikviduje bakterie, které způsobují plísně, a díky tomu jahody a další bobule vydrží i o dva týdny déle. 

Do mrazáku 

Také dáváte do mrazáku uvařené jídlo, které jste nestihli sníst? Důležité však je uložit nedojedené vařené jídlo do chladu co nejdříve, nejpozději dvě hodiny od uvaření. Maso je ideální zamrazit přímo v omáčce, případně i ve vývaru, čímž si lépe zachová vlhkost a po rozmražení bude lépe chutnat. Chcete-li si zamrazit vařenou zeleninu, zchlaďte ji ihned po uvaření ve studené vodě, což zpomalí procesy nastartované vařením. Pak ji nechte okapat, vložte do sáčku a dejte zamrazit. Vařené těstoviny vydrží v lednici několik dní, v mrazáku pak několik měsíců. Zamrazujte je ideálně ve vzduchotěsné dóze a přidejte do nich pár kapek olivového oleje. Díky němu se tolik neslepí a také nevyschnou. V mrazáku – nikoliv však v lednici – můžete uchovat i chléb. Zabalený v sáčku tam vydrží několik měsíců. 

Nezapomeňte, že mrazák zpomaluje, ale zcela nezastavuje proces rozkladu potravin. Proto je třeba zmrazené balíčky označit datem a obsah mrazáku pravidelně revidovat. Zakoupené potraviny ukládejte do mrazáku ještě čerstvé a optimálně už naporcované. Maso či chleba nakrájené na plátky, ovoce v kusech položené na tácku, ale dále od sebe (až se dostatečně zamrazí, pak je možné sesypat ho do jedné nádoby nebo vložit do sáčku, oboje by mělo být vzduchotěsné). Zeleninu je dobré před zmrazením nakrájet a krátce povařit ve vodě nebo podusit v páře. Rozmrazovat zamražené potraviny byste měli v lednici, nikoliv při pokojové teplotě, a vařené jídlo před servírováním důkladně a rovnoměrně ohřejte alespoň na 75 stupňů.

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Magnet 3PAGEN, Kolonial.cz
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků