Za pár dní začne povinné sčítání lidu, domů a bytů: zvládnete ho on-line

Sčítání lidu, domů a bytů začne v Česku o půlnoci z 26. na 27. března. Koná se každých deset let. Účast je pro všechny obyvatele České republiky povinná a každý ručí za to, že o sobě uvede pravdivé informace.

Za pár dní začne povinné sčítání lidu, domů a bytů: zvládnete ho on-line
Zobrazit fotografii v galerii

Letošní sčítání proběhne ve dvou fázích. Ta první odstartuje 27. března a probíhat bude výhradně online. Kdo se nesečte prostřednictvím elektronického formuláře, má zákonnou povinnost od 17. dubna do 11. května vyplnit a odevzdat úřadům formulář tištěný. Vyplněný listinný formulář v odpovědní obálce pak vhodíte do kterékoliv poštovní schránky nebo odevzdáte na určených kontaktních místech. Čas budete mít do 11. května


Sečíst se musí každý občan a cizinec, který má v České republice trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů. Formulář musíte vyplnit i v případě, že vám byl udělen azyl nebo jste na našem území pobývali o půlnoci z 26. na 27. března. Za nezletilé děti a osoby, které nejsou způsobilé k právním úkonům, jej může vyplnit jiný, dospělý člen domácnosti. Sčítání se netýká cizinců, kteří jsou zde na dobu kratší než 90 dnů, a zahraničních diplomatů,“ informuje web scitani.cz. 


V rámci letošního sčítání se zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Sčítací formulář pro domácnosti se skládá ze dvou částí - s údaji o bydlení a složení domácnosti a z části věnující se jednotlivým osobám. Ve formuláři nechybí otázky směřující k ekonomickým aktivitám, zaměstnání nebo cestování. Naopak zmizely dotazy zjišťující zdravotní stav nebo majetkové poměry. Podle předsedy Českého statistického úřadu Marka Rojíčka zabere jeho vyplnění jen několik minut. Součástí sčítacího formuláře jsou i nepovinné otázky na náboženskou víru a národnost. 


Informace o národnostním složení obyvatel je trvalou součástí sčítání lidu, domů a bytů. Stejně jako při minulém sčítání před 10 lety si lidé mohou vybrat, zda národnost vyplní, nevyplní, anebo dokonce uvedou národnosti dvě. „Pokud lidé nechtějí, nemusejí tyto údaj týkající se národnosti vyplňovat. Je ale třeba pamatovat na to, že pro národnostní menšiny jsou údaje o počtech jejich příslušníků velmi důležité a sčítání je jedinou možností, jak je zjistit. Čím více lidí se k určité národnosti přihlásí, tím větší vliv na chod obcí, krajů a státu bude tato národnostní menšina mít. To, kolik lidí se k dané minoritě hlásí, může mít vliv také na rozsah její podpory z veřejných rozpočtů. V neposlední řadě má potom zastoupení národnostní menšiny vliv na provoz nejrůznějších spolků, které se starají o jejich kulturní, vzdělávací nebo volnočasové aktivity.,“ vysvětlil Martin Herbert Dzingel, prezident Shromáždění německých spolků v České republice. 


Pokud se budete potřebovat při vyplňování formuláře s někým poradit, můžete využít pomoc kontaktního centra Sčítání 2021. Kontaktní centrum projektu Sčítání 2021 je veřejnosti k dispozici od 12. března do 11. května 2021 (včetně), denně od 8:00 do 22:00 hodin, včetně sobot, nedělí a státních svátků. Komunikace s operátory bude možná v českém, anglickém a ruském jazyce


Využít můžete dvě telefonní linky: tzv. bílou linku 840 30 40 50, na které se hovorné platí dle ceníku telefonního operátora/poskytovatele nebo linku 253 253 683, kde lze využít volné minuty v rámci tarifů. Na kontaktní centrum je ale také možné pokládat dotazy prostřednictvím e-mailu dotazy@scitani.cz nebo chatu ve virtuální poradně Sčítání 2021. 


Připravila: Katka Soušková 
Zdroje: Shromáždění německých spolků v České republice, scitani.cz, Sčítání 2021

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

TO NEBUDE PROBLÉM PO INTERNETU.

ODPOVĚDĚT

2

Mám z toho sčítání divný pocit.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz