Bydlení

Dřevěné podlahy: jak se o ně postarat?

Pořídili jste si novou dřevěnou podlahu a už teď řešíte její údržbu? Děláte dobře – když budete vědět, jak se o ni správně postarat, vydrží vám dlouho v pěkném stavu.

Co myslíte, měla by se dřevěná podlaha denně stírat? Pokud hádáte, že nikoliv, máte pravdu. Naopak platí – čím méně, tím lépe. A vůbec nejlepší by bylo, kdybyste uklízeli takzvaně nasucho, tedy zametali a vysávali. Víte proč?

Hladká, nebo s reliéfem – vše má svá pro a proti

Při každodenním provozu domácnosti je jasné, že je třeba ji pravidelně uklízet, což platí i pro podlahy. Pokud se doma nepřezouváte, dejte si pozor na hrubší nečistoty, jako jsou písek nebo drobné kamínky, protože právě ony by mohly poškrábat dřevěnou podlahu. Což vadí především u hladkých krytin, opatřených lakem; u strukturovaných povrchů nebývají drobnější poškození tak viditelná. Ovšem strukturované povrchy jsou zase náročnější na údržbu – v záměrně vytvořených rýhách se lépe drží prach a špína.

S vodou, nebo bez?

Dřevěné podlahy je nejvhodnější pravidelně zametat a vysávat. Přesto je chcete i vytírat? Pak to udělejte jednou, maximálně dvakrát týdně vlhkým hadrem (velice jemné a  pro tyto podlahy vhodné jsou textilie z mikrovlákna) či mopem. Ovšem pozor, hadr či mop musí být skutečně důkladně vyždímané, jinak by hrozilo podmáčení i promáčení krytiny, následné nabobtnání a poškození. „Větší množství vody dále může způsobit „začernávání“ spár a spojů mezi jednotlivými lamelami (zvláště pak u světlých dekorů jako jsou buk, javor nebo jasan),“ upřesňuje Milan Mrkáček ze společnosti Kratochvíl parket profi. A dodává, že aktuálně si lidé oblíbili spray mopy – tedy mopy s nádržkou na čisticí přípravek, kde při vytírání stisknutím páčky nanesete přípravek.
Náš tip: Jak poznáte, že jste hadr či mop vyždímali tak, aby to vaší podlaze neuškodilo? Snadno – pokud vytřená podlaha uschne do jedné minuty, děláte to dobře.

Jaký použít čistič

Pokud tedy nedáte na mokrou cestu dopustit, je třeba do vody přidat pH neutrální čistič určený na dřevěné krytiny. Proč vadí běžné mycí přípravky? Můžou podlahu nadměrně vysušit, poškodit lakovanou či smýt olejovanou povrchovou úpravy. Za samozřejmost se považuje, že na tuto krytinu jsou drátěné kartáče a podobné pomůcky, které by mohly poškodit povrch podlahy, tabu.

Když se stane nehoda

Jakmile na dřevěnou podlahu něco vylijete, okamžitě to setřete, jinak hrozí vznik skvrn. A když se na podlahu dostane třeba vosk ze svíčky, nebo dítko přišlápne žvýkačku? Na to platí ledový sprej, případně kostky ledu uložené v igelitovém sáčku. Až dané místečko ochladíte, vosk či žvýkačku snadněji seškrábnete.


Má-li dřevěná podlaha olejovaný povrch, je třeba ji znovu olejovat zhruba jednou ročně (pokud místnosti používáte méně často, postačí i jednou za dva roky). Jako rychlá pomoc, když si „vyrobíte“ více patrnou rýhu nebo podlahu na určitém místě více zašpiníte, pomůže i olej v rozprašovači. A jde-li o lakovaný povrch? U něho obecně platí, že takto ošetřená podlaha je více chráněná než ta, jež je olejovaná. Lak totiž představuje bariéru proti oděru. Na druhou stranu je však zase nutné lakované podlahy časem zcela zbrousit a znovu nalakovat. Drobné škrábance lze „zamaskovat“ opravným lakem; dané místo zdrsněte a naneste štětečkem lak.


Připravila: Marcela
Foto: KÄHRS Spirit
23. 10. 2013
 


Diskuze: příspěvků