Exekuce není legrace

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Jejich častým řešením jsou půjčky, které je však třeba řádně splácet. Jinak hrozí, že u vašich dveří jednou zazvoní exekutor a vy přijdete o svůj majetek.

Titulka pro: Exekuce není legrace
Zobrazit fotografii v galerii

Máte pocit, že se vás takový problém netýká? Pravda může být jiná. Aby s vámi začalo být vedeno exekuční řízení, nemusíte mít zrovna stotisícové dluhy v bance. Zapátrejte v paměti. Třeba někomu dlužíte a ani si to neuvědomujete. Možná jste jen před několika lety jeli tramvají načerno, nebo jste nezaplatili složenku s pokutou za nedovolenou rychlost. Může se stát také to, že podepíšete příbuzným či známým ručitelský závazek a dotyčný pak dluh nesplácí. Jakožto ručitel máte ovšem často problém i vy. Co vám vlastně hrozí?

Komunikujte 
Pokud již delší dobu víte o tom, že máte problém se splácením a strkáte před ním hlavu do písku, jenom situaci zhoršíte. Exekuce totiž může být nařízena, i když jste se nikdy nedostavili k soudu a nereagovali na výzvy k vyzvednutí doporučených zásilek. Soud vás totiž klidně odsoudí i ve vaší nepřítomnosti. Rozsudek lze doručit i tzv. náhradním způsobem, a když o tom nebudete vědět, nebudete mít ani možnost se bránit. Zákon také přímo stanoví, že dlužník se o nařízení exekuce má dozvědět jako poslední.

Co vás čeká 
Exekuce není nic příjemného a může být provedena čtyřmi způsoby: srážkami ze mzdy nebo jiných příjmů, přikázáním pohledávky (mj. z bankovních vkladů), prodejem movitých věcí a nemovitostí a prodejem podniku. Soudní exekutoři pracují rychle. Nejprve začnou zabavovat část mzdy nebo obstaví bankovní účet, seberou úspory včetně stavebního spoření či penzijního připojištění. Pokud to k pokrytí dluhu nestačí, přijdou k vám domů a začnou zabavovat majetek. Nakonec mohou prodat i váš byt, dům, auto a třeba i vaši firmu. Pokud jste zaměstnanec, obdrží mzdová účtárna exekuční příkaz na vaši mzdu. Nezachrání vás ani to, že jste v důchodu či nezaměstnaní – exekuce se týká i sociálních dávek.

Co vám zbude
Exekucí nemůžete přijít úplně o všechno. I kdyby vám po zabavení majetku zůstal prázdný byt, podle zákona vám musí exekutor nechat hotovost do 1000 Kč, snubní prsten, zdravotnické potřeby a jiné věci, které potřebujete z důvodu své nemoci. Zabavit vám nikdo nesmí také předměty, které potřebujete k provozování svého podnikání nebo k zajišťování hmotných potřeb rodiny. To se netýká samozřejmě televize nebo mikrovlnné trouby. Doma vám ale musí zůstat stůl, postel, školní pomůcky dětí, prádlo a oblečení členů domácnosti, věci pevně spojené se zdmi či podlahou, jako umyvadlo, vana, sprchový kout, dveře či topná tělesa.

Jak reagovat
Když na vás zazvoní exekutor, i když je to těžké, zachovejte klid. Nejprve si vyžádejte jeho průkaz a listiny, na jejichž základě se vstupu do vašeho bytu domáhá. Pokud nemáte jistotu, nic nezkazíte, když zavoláte na linku 158 a požádáte o pomoc. Pokud nejde o podvodníka, proti přítomnosti policie nebude nic namítat. V tuto chvíli ještě můžete dluh zaplatit. Musíte ale počítat s tím, že už půjde o navýšenou částku o případné penále a náklady na exekuci. Z původní tisícovky za nezaplacenou pokutu tak může být rázem 8 500 korun. Když nezaplatíte, exekutor začne dělat soupis majetku. Věci buď označí štítky jako zabavené nebo rovnou odveze. Pokud budete chtít svůj majetek zpět, budete muset neprodleně uhradit dluh, protože jinak se vaše věci prodají v dražbě. 

 

Co byste ještě měli vědět:
  1. Mějte neustále pod kontrolou své platby a splátky. Neodkládejte pročítání upomínek, natož abyste je vyhazovali nebo vůbec nerozlepili obálku. Naopak ihned volat tam, kde dlužíte a průběžně se dohadovat o splátkových kalendářích. Pokud sami nedlužíte, ale jste ručitelé, nezapomínejte neustále kontrolovat toho, komu ručíte! Nesmí se vám stát, že jako ručitel o dlužníkovi dlouhodobě nevíte a nemáte ponětí, jak splácí nebo nesplácí.
  2. Jestliže se stane, že vás navštíví exekutor, snažte se dohodnout a navrhnout okamžitou, alespoň částečnou platbu.
  3. Pokud jsou zabaveny i věci, které vaše, jako dlužníka, nejsou, musíte to prokázat a také ihned podat vylučovací žalobu k soudu, který exekuci nařídil. Zdržíte tak sice prodej těchto věcí, ty se ale prozatím zabaví.

Text: Zuzana
Foto: iStock
9. 2. 2012

 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Exekuce opravdu není legrace. To jsem poznala na vlastní kůži. Nic vám pak totiž nezbude. Nás před životem pod mostem ochránil svěřenský fond, který jsme si stihli založit u https://www.alphacitizen.com/cs/ . Bez něho by nám exekutoři zabavili i dům a my bychom tak bydleli asi pod mostem nebo nevím kde. Naštěstí už máme exekuci zaplacenou a vrátili jsme se k normálnímu životu.

ODPOVĚDĚT

0

Exekuce není žádná sranda. :-( Díky za článek. Poslední dobou jsem právě řešila téma exekuce. Bohužel není to nic příjemné. Je velmi nešťastné, že člověk se do exekuce muže dostat i díky někomu jinému ani na tom nemá svůj podíl. Když jsem ve svém zájmu pátrala jak se zachovat a jak zjistit co a kde je na mé jméno našla jsem článek http://jaknaregistry.cz/vse-o-registrech/kde-lze-zjistit-mam-dluhy-exekuci/ a po přečtení mi bylo jasné, že mohu zjistit kde a co je na mne vypsané.... A tak jsem tak učinila, bohužel zjištění bylo hrůzné. Vše se již snad k lepšímu obrací a vše snad dobře dopadne.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste na mateřské a potřebujete půjčku? Poradíme vám, jak na to!

Jste na mateřské a potřebujete půjčku? Poradíme vám, jak na to!

Kromě lidí bez pravidelných příjmů nebo se záznamem v registru dlužníků patří do rizikové skupiny...

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Dětský účet, stavebko, vkladní knížka či spořicí účet pro děti?

Možná právě uvažujete o tom, že byste chtěli založit dětem účet nebo jim začít spořit....

Titulka pro: Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Studia vysokoškoláka: kolik stojí peněz?

Dobré vzdělání je základem budoucího dobrého uplatnění. Avšak i to něco stojí, a nemyslíme tím...

Titulka pro: Tarotový výklad na měsíc březen 2016

Tarotový výklad na měsíc březen 2016

Zima už je pomalu na ústupu, a i když se to mnohdy nezdá, jaro se...

Titulka pro: Tipy na zdravé rodinné finance

Tipy na zdravé rodinné finance

Nedaří se vám našetřit na dovolenou? V dnešní době je pro spoustu českých rodin obtížné...

Titulka pro: Proč vybrat dětem nějaký sport?

Proč vybrat dětem nějaký sport?

Na začátku školního roku mnozí rodiče zvažují, jak naložit s volným časem svých potomků. Jednu...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

CLIP IN

Holky, hledám kvalitní clip in. Na netu jsem našla spoustu ...

VÁNOCE

Ahojky :) Holky, ať chceme nebo ne, vánoce se blíží. A s tím i ...

SILVESTR

Nevíte někdo o nějaké dobré chatě na Silvestra?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz