Zdraví

Jak mužům (ne)chutná dieta

Sbírání kytiček

Většina mužů moc neřeší, co právě jí, kolik to má kalorií a co to s nimi udělá. Jenom si pak stěžují na centimetry, které se množí kolem pasu, fyzičku, která se někde ztratila a nemoci, kterých záhadným způsobem přibývá. Jak to mají muži s dietami?

Ženy drží diety, protože chtějí vypadat lépe a žprotoe se chtějí líbit mužům. Tedy nejen jim, ale to teď není podstatné. Vzhlíží k vyzáblým modelkám, k jejichž mírám se za celý život nepřiblíží ani obloukem. Ale stejně se pokoušejí celý život držet diety, aby vypadaly podobně. Muži to mají jinak. Buď svůj vzhled neřeší a tedy anijejich pár kilo navíc jim vlastně v ničem nevadí, nebo zhubnout prostě musí a to hlavně ze zdravotních důvodů. Samozřejmě se ale najdou i ti, kterým záleží na tom, aby měli super figuru, spíše než štíhlost těla je ale láká svalnatá a vypracovaná postava. Pozitivní v každém případě je, že když už se jednou pro nějaké radikální řešení v téhle oblasti rozhodnou, většinou jim to jde mnohem lépe než ženám.

Vždy jde o jablko

Problém mužů je v tom, že se jim tuk ukládá v oblasti břicha (jde o postavu typu jablko) a díky tomu jim hrozí zvýšené riziko infarktu, ischemické choroby srdeční, zvýšeného krevního tlaku či vzniku diabetu II. typu. Jestliže mají obvod pasu vyšší než 94 cm, měli by zpozornět. Pokud nedopnou kalhoty s obvodem 102 cm nebo dokonce potřebují pásek s obvodem větším než 102 cm, jde už o vysoké riziko obezity. Jak na tom s (nad)váhou jste, můžete orientačně zjistit pomocí jednoduchého výpočtu BMI. O něco přesnější výsledky pak dokáže zprostředkovat přístroj zvaný bodystat, který prozradí jak na tom daná osoba je s obsahem tuků, ale také svalů či vody v těle.

Co za to může

Přiznejme si otevřeně, za pánskou nadváhu může hlavně špatná životospráva, stres, množství jídla a málo pohybu. Muži většinou „neulítávají“ na čokoládě, bonbonech, zmrzlinách a dortících jako jejich protějšky, ale ani to tučné a těžce stravitelné maso není úplně správně. A když se k tomu přidají ještě slané a tuky přehlcené uzeniny, chemicky dochucované pochutiny jako chipsy, hranolky, oříšky, tučné majonézy a dipy, sladké kečupy, a zalije se to pořádně alkoholem, máme o kalorickou bombu postaráno. Ke špatnému jídlu a hlavně nepravidelnému přísunu živin přidejte ještě stres a pracovní vyčerpání, minimum pohybu, lenošení u televize, nikdy nekončící práci (nebo hry) na počítači, a můžete na vypracovanou postavu zapomenout.

Nadváha leze na mozek

Jakkoliv se to může zdát přitažené za vlasy, výzkumy ukazují, že i u mužů působí nadváha na psychiku. U obézních mužů totiž klesá hladina testosteronu až o 40 %, za což mohou tukové buňky, které přeměňují testosteron na estrogen. Díky tomu se pak také snižuje mužské libido. Navíc podle zahraničních studií bylo zjištěno, že obezita zvyšuje riziko deprese. Až 25 % mužů, kteří využívají často nabídku fast foodů, může tíhnout k psychickým problémům a depresím. Zamezit přitom tomuto problému není až tak těžké. Tento proces lze zvrátit zdravou stravou a hlavně pohybem.

Pár základních pravidel

Že to má muž s hubnutím lehčí než žena je hlavně zásluha rychlejšího metabolismu, díky němuž rychleji spaluje tuky. Mužské tělo také snáze tvoří svalovou hmota, což je proces při hubnutí vlastně nezbytný. Z hlediska výživy k tomu stačí dodržovat hlavně:

Nezapomínat na snídaně

Určitě nestačí, když si ke čtení ranních zpráv uvaříte jen šálek kafe. První jídlo dne bychom neměli odbývat. Navíc podle nových výzkumů mají muži, kteří pravidelně snídají, daleko hezčí stavbu těla než ti, kteří na ni kašlou. Po noci, kdy je tělo osm hodin bez jídla, mu musíte dodat „palivo“ na celý den. Proto je dobré snídat jídlo bohaté na proteiny s energetickou hodnotou okolo 600 kalorií.

Jíst zdravěji

Strava zdravého muže by měla obsahovat hlavně kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a potraviny bohaté na vlákninu a celozrnné výrobky. Samozřejmě by se tam měla vyskytovat i zelenina a ovoce. Kvalitní bílkoviny poskytnou užitečný základ k tvorbě svalů, kvalitní tuky a cereálie zasytí na delší dobu, cereálie a vláknina zabojují proti únavě a díky zdravým tukům bude jídlo chutnější.

Omezit bílou mouku a cukr

Bílé pečivo, koláče, sycené limonády a nápoje, slané pochutiny… Tato jídlo zbytečně zavodňují, jsou příliš dochucená a díky nim tak člověk ztrácí pocit správné chuti, zvyšuje si hladinu cukru v krvi a má pak nesnesitelný hlad a špatnou náladu. Až 95% mužů, kteří se vzdali takového jídla, úspěšně zhublo!

Připravila: Eva

Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků