Domácnost

Bakterie v domácnosti: čistěte i kabelku a dálkový ovladač

Nejrůznější bakterie, plísně a roztoči sice nejsou vidět, ale bohužel s námi bydlí pod jednou střechou. Některé bakterie jsou neškodné, ale jiné mohou způsobovat zdravotní problémy.

Pokud si myslíte, že jsou bakterie „jenom“ na záchodě a sem tam třeba v kuchyni, mýlíte se. Byli byste možná překvapeni, kdybyste viděli, kolik se jich hemží třeba na vašem mobilu, v kabelce, na klávesnici počítače, nebo dokonce v podprsence.

Kabelka

Vaše kabelka obsahuje bezpočet virů a bakterií. Stafylokok, salmonela a E. coli – i tyto mikroby se mohou usídlit vedle vaší kosmetické výbavy či svačiny. Nejoblíbenějším místem bakterií a virů je držadlo kabelky a papírová bankovka. Naopak mince, které jsou vyrobeny z mědi, jsou antimikrobiální, čili překvapivě čisté. Vnitřek kabelky nejsnáze vyčistíte pomocí vysavače se štěrbinovou koncovkou. Pokud se kabelka dá vyprat, neváhejte tak jednou za čas učinit.

Mobilní telefon

Mobilní telefon je paradoxně jedním z nejznečištěnějších zařízení, ačkoliv jej máme v rukou častěji než příbor. Nad jeho dezinfekcí se však málokdo z nás zamýšlí. Telefon stačí přetřít papírovým ubrouskem s dezinfekčním přípravkem.

Dálkový ovladač

Pokud jste zvyklá sledovat vaši oblíbenou telenovelu během vaření, měla byste zpozornět. Bakterie se mohou totiž snadno přenést z ovladače do jídla. Ovladač by se měl pro jistotu čistit alespoň každý druhý den. Zkuste využít dezinfekční prostředek a papírové utěrky.

Boty

Když přijdeme zvenčí, přineseme si na své obuvi více, než jen špínu. Zouvejte si raději boty hned u dveří.

Tlapky domácích zvířat

Tak jako my se vrátíme s botami, na kterých si přineseme různé mikroby, i naši domácí mazlíčci nachytají venku na své pacičky nejen špínu. Otřete jim je při návratu domů. Můžete mít u dveří připraveny dětské ubrousky. Špinavý ubrousek rovnou vyhodíte do odpadkového koše.

Vzduch

I vzduch ve svém domově je třeba pročistit. Můžete si koupit čističku vzduchu nebo pořídit pokojové rostliny. Pokojové květiny jsou nejen krásné, ale umí i pročistit vzduch. Odborníci nejčastěji doporučují aloe vera nebo lopatkovec.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.healthline.com/health/germy-places, intermountainhealthcare.org/blogs/topics/live-well/2015/08/germiest-places-in-your-home-might-surprise-you/, www.womenshealthmag.com/health/a19892404/your-purse-is-as-germy-as-a-toilet/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků