Zdraví

Jak na jarní únavu? Vyzkoušejte exotické ovoce!

Sbírání kytiček

Nenechte se převálcovat výkyvy počasí, které přinesla letošní zima, stresy v práci i jinde a vůbec hektickým životním tempem. Na přicházející jarní únavu nasaďte silný kalibr – super ovoce!

Po každé zimě je to podobné; mnozí z nás potřebují podpořit nejen imunitu, ale také náladu. Energii čerpejte díky pohybu na čerstvém vzduchu a potřebné životabudiče do těla dostaňte například v podobě exotického ovoce. „Jde se o druhy bohaté na minerály, vitamíny, barviva a navíc se silnými antioxidačními účinky. K těm nejznámějším patří granátové jablko, mangostan, papája nebo pitahaya,“ uvádí Vojtěch Havránek ze společnosti Titbit.


Perfektní papája

Tohle exotické ovoce určitě už znáte, ale víte, že jeho dužina je bohatá na vitamíny A, B, C a E a také vápník? Ale nejde jen o dužinu, prospějí vám rovněž semínka. Chce to jen maličkost – nenechat se odradit jejich nahořklou a štiplavou chutí. Výzkumy ale prokázaly, že právě semínka nabízejí velké množství enzymu papain. Díky němu se spolehněte na protizánětlivé působení či podporu trávení.
 

Grandiózní granátové jablko

Exotická „jablíčka“ obsahuje punicalagin, což je látka patřící do skupiny antioxidantů. Určitě víte, že právě antioxidanty bojují v lidském organismu se škodlivými volnými radikály, které ničí buňky. Látky obsažené v granátovém jablku také prospívají cévám a čistí krev, proti anémii bojují minerály, hlavně pak železo. Chcete-li snížit cholesterol a vysoký krevní tlak, pak je pro vás tohle exotické ovoce jako stvořené. Přidejme ještě informaci, že v granátovém jablku lze objevit hojně sodíku a vitamíny A, B, E, K a C.
Vše souvisí se vším – „céčko“ je nejen účinným antioxidantem, ale také podporuje imunitu a navíc zlepšuje vstřebávání železa. A právě nedostatek železa přispívá k jarní únavě.

Granátové jablko

 

Pohodová pitahaya

Někdy ani není nutné vědět, proč se věci dějí – hlavně, když nám prospívají. Zkrátka když si budete častěji pochutnávat na plodu kaktusu zvaném pitahaya, spolehněte se, že se vám zlepší nálada. „Pichlavé“ ovoce obsahuje například vápník, železo, karoten a riboflavin. Nejezte jen dužinu, dejte si také semínka, ta totiž poskytují dostatek omega 6 a omega 3 mastných kyselin.

Pitahaya

Multifunkční mangostan

Tomuto zajímavému ovoci se přezdívá královské – traduje se totiž, že anglická královna Viktorie pasovala do rytířského stavu každého, kdo jí ho přinesl. My to dnes máme jednodušší…

Mangostan má sladkou a současně kyselou chuť, podle některých ho lze připodobnit k chuti broskve s kyselým nádechem, jiní by nejraději spojili hned několik druhů ovoce, aby vám danou chuť co nejlépe popsali (broskev, hroznové víno, ananas, grapefruit).
V Asii se vnímá jako běžná součást lidového léčitelství hlavně díky velkému obsahu antioxidantu zvaného xanton (krystalická látka, která působí proti bakteriím a zánětům) a mimo jiné se jím hojí rány a vůbec kožní choroby. Jinak mangostan obecně dobře působí na nerovový i cévní systém, tlumí bolesti a snižuje horečku.

Mangostan

Připravila: Marcela
Foto: Fotolia – Titbit
18. 3. 2015

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků