Zdraví

Jak na povánoční kilogramy: pomůže správná motivace i pohyb

Sbírání kytiček

Klid a pohoda, cukroví, svařené víno, bramborový salát a silvestrovské chlebíčky… Většina z nás se v lednu bojí postavit na váhu. Až budete povánoční kila shazovat, vyhněte se zdraví škodlivým dietám. Jděte na to chytře. Poradíme vám, jak.

Nehladovět

Z dlouhodobého hlediska vám půst zpomalí metabolismus. Jíte-li příliš málo, místo hubnutí se po určité době redukce hmotnosti zastaví, protože tělo ve strachu, že bude hladovět dále, ukládá sebemenší příděl kalorií do tukových zásob na horší časy,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Jezte pravidelně

Rozhodne-li se někdo hubnout, často ho napadne, že svého cíle dosáhne díky vynechávání některého denního jídla, např. snídaně nebo večeře. Nebo vydrží celý den o zelenině, ale večer ho přepadne vlčí hlad a vybílí lednici. „ Ať už zvolíte jeden nebo druhý způsob, riskantně si pohráváte se svým metabolismem. Lepším způsobem, který dlouhodobě funguje, jsou pravidelně konzumované menší dávky jídla,“ dodává Ivana Bednářová BA.

Sportujte, choďte pěšky

Pravidelné sportování je samozřejmě tím nejlepším způsobem, jak se zbavit nechtěných kil. Ovšem jestli jste až dosud necvičili, pravděpodobně se vám nebude chtít koupit si permanentku do fitness centra nebo začít denně běhat. Dobrá zpráva je, že výsledků můžete dosáhnout i s daleko menší námahou. Stačí vědomě přidat každý den krátkou procházku. Můžete třeba vystoupit cestou do práce o dvě zastávky dřív nebo zapomenout, že máte v domě výtah. Hubnutí možná nebude tak rychlé, jako kdybyste cvičili cíleně, ale existuje vyšší šance, že vytrváte. Přece jen je pohodlnější i rychlejší vyšlapat tři patra, než se sbalit a vypravit se do tělocvičny.

Vynechejte sladkosti

Chuť na sladkosti je postrachem všech, kteří se snaží zhubnout. Může mít několik příčin a svoji roli hraje i inzulín a stres. „Stres komplikuje práci trávicí soustavě. Máte už dávno hlad, ale žaludek je vlivem stresu stažený a trávicí šťávy se téměř nevylučují, takže na pořádné jídlo nemáte ani pomyšlení. Jediné, co jste schopni do sebe dostat, je sladkost – její trávení nebývá pro tělo náročné,“ vysvětluje Ivana Bednářová. „Budete-li jíst pravidelně a vyváženě a naučíte-li se najít si na jídlo klid, vynechání sladkostí z vašeho jídelníčku půjde mnohem snáz. Jako šidítko si můžete dopřát třeba ochucenou vodu bez cukru nebo malou porci ovoce,“ dodává Ivana Bednářová BA.

Přidejte tekutiny

S hubnutím pomůže, zvýšíte-li příjem tekutin. Postavte si na pracovní stůl láhev s vodou, budete-li ji mít na očích, vypijete víc. Do vody můžete přidat pár kapek šťávy nebo vymačkat citrón. Dobrým pomocníkem jsou také zelené a bylinkové čaje, které fungují močopudně a pročišťují organismus. Pozor však na slazené limonády a alkohol.

Pečlivě vybírejte potraviny

Zkuste při nákupech a objednávání jídla přemýšlet a volte zdravější variantu. Natáhnete-li ruku po pečivu, vyberte si celozrnné, sáhnete-li po sýru, volte ten s menším množstvím tuku. V restauraci zapomeňte na smetanové omáčky a knedlíky a vybírejte z ryb, kuřecího masa a zeleninových příloh.

Choďte včas spát

Nedostatek spánku upravuje v těle produkci hormonů leptinu a ghrelinu. Leptin říká mozku, že jste sytí a po probdělé noci jeho produkce klesá, zatímco se zvyšuje produkce ghrelinu, který vyvolává hlad,“ vysvětluje Ivana Bednářová BA. Pokud biologie nepatří mezi vaše koníčky, argumentem může být fakt, že čím dříve půjdete spát, tím menší je pravděpodobnost, že vás večer přepadne hlad nebo nutkavá chuť na sladké.

Hřešit je lidské

Největší dietní chybou je vzdát zdravý životní styl po prvním prohřešku. Týden se přísně hlídáte a v neděli nevydržíte a sníte dva žloutkové věnečky. Druhý den máte obrovské výčitky svědomí a řeknete si, že nemáte žádnou vůli a že už nikdy nezhubnete, a tak špatný pocit zajíte čokoládou, protože teď už je to jedno. Všechno špatně! Hřešit je lidské a málokdo má pevnou vůli dodržet svá dlouhodobá předsevzetí. V hubnutí platí jednoduchá matematika – je třeba víc energie spálit než přijmout. Kalorickou bombu proto musíte vyvážit. Stačí, když zmenšíte porci večeře a vyšlápnete si na delší procházku nebo zajdete na hodinu aerobiku.

Stanovte si plán a odměňujte se

Sedněte si ke stolu a sepište si důvody, proč chcete zhubnout. Pak realisticky uvažte, kolik kilo potřebujete shodit, a vynásobte dvěma. Vyjde vám počet týdnů, po které je třeba výše uvedené rady dodržovat. Za týden je totiž vhodné shodit 0,5 kg. Každý týden si za dodržení plánu dopřejte odměnu, ale pozor – ne v podobě jídla. Ať už půjde o masáž, příjemnou koupel, novou knížku nebo o číslo menší tričko, odměny posílí vaši motivaci.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.healthline.com/nutrition/weight-loss-mistakes, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.
Zdroj fotografií: Bill Oxford Unsplash
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků