Zdraví

Jak na únavu? Nezapomeňte na správnou výživu a regeneraci.

Sbírání kytiček

Jste příliš vyčerpáni z fyzické aktivity a nemáte energii na další aktivity a povinnosti? Pokud ano, je důležité se zaměřit na vaši stravu. S výživovým specialistou NUTRENDU Michalem Tůčkem jsme se podívali na složení potravy v určitých částech dne.

Snídaně

První chybou, kterou můžete udělat, je nesnídat. Udělat si čas na snídani je velmi důležité. Nařiďte si budík o půl hodiny dříve, připravte si snídani a v klidu se najezte. Budete překvapeni, jak se ten den budete cítit a kolik toho budete zvládat. To vše jen díky vhodné porci energie, kterou jste do těla dostali po ránu ze snídaně.

Samotná snídaně by měla obsahovat větší množství energie, protože přes noc vaše tělo většinu nahromaděné energie z minulého dne spotřebovalo. Složením by pak snídaně měla obsahovat větší množství sacharidů (vhodnější jsou ty s nízkým glykemickým indexem), které tělu dodají tolik potřebnou energii do nového dne.

Vhodné je například vícezrnné pečivo s tvrdým sýrem a zeleninou nebo nedochucené směsi obilných vloček, zalité mlékem či jogurtem. Velice vhodnou snídaní může pro sportovce a aktivně smýšlející lidi být i instantní kaše B4 Aktivity. Svým složením odpovídá ideálu toho, co od snídaně očekáváme a její příprava je mimořádně rychlá.

B4 Activity

 

Tip: Po ránu vypijte 2-3 dcl. ovocné šťávy nebo ředěného džusu s vodou v poměru 1:1 a přidejte obyčejný vitamín C a k tomu 500 ml L- carnitinu. Ovocné šťávy vám připraví trávící systém na přijetí porce potraviny a aminokyselina L-carnitin s vitamínem C vám nejen „probudí“ mozek ze spánku. Poté si začněte připravovat snídani.

Svačina

Další chybou je nenajít si během dne ve své práci čas na svačinu nebo se dojídat sladkostmi. Nedostatek energie zapříčiní nadměrné snížení hladiny cukru v krvi a vlivem vzniklé hypoglykemie jste apatičtí, nekoncentrovaní a nepříjemní. Opačným případem jsou právě notoričtí pojídači něčeho sladkého. Sladké jim navozuje pocit uspokojení a jejich tělo tak prochází pravidelným stavem hyperglykemie. Kromě nadbytečných kil je tu i další strašák – cukrovka.

Opět se nabízí poměrně snadné řešení, které dodá tolik potřebnou energii, abyste se cítili dobře a vše zvládali s energií a nadhledem. Stačí si naloupat, nakrájet nebo natrhat misku ovoce a vždy při příležitosti po něm sáhnout. Možnou zdravou variantou dodání energie jsou i oříšky (nesolené a nepražené) a pokud vám to práce dovolí, tak i porce vícezrnného pečiva s pár plátky šunky, nebo kelímkem Cottage.

Oběd

Na oběd nemusíte chodit do závodní jídelny nebo restaurace na narychlo připravené a cenově výhodné menu. Oběd si můžete připravit i doma. Je to levnější a většinou i chutnější. Pro zdravé a chutné stravování stačí mít doma neocenitelného pomocníka – parní hrnec. O potravinu připravovanou v něm se po dobu vaření téměř nemusíte starat a souběžně se tak můžete věnovat své rodině nebo jiným aktivitám. Samotné dochucení je pak na vašem umu a kreativitě.

Odpolední svačina před sportovní aktivitou

Jídlo přijímané před sportovní aktivitou je nutné zvolit správně, abyste měli na danou aktivitu dost energie. Takové jídlo by se ve svém složení mělo opět opírat o větší množství pomalých sacharidů, které vám dodávají energii postupně. Jedná se například o zeleninový salát s obsahem rýže nebo těstovin, zalitý malým množstvím olivového oleje, nebo opět vhodně zvolená instantní kaše B4 Aktivity. Pro silově zaměřené sportovce je zase velmi dobrým pomocníkem sacharidový koncentrát Compress B.I.G.

Těsně před sportovní aktivitou (cca 30 minut před ní) je vhodné použít dle typu aktivity například přípravek s obsahem L-carnitinu, vitamínu C, větvených aminokyselin pro ochranu svalové hmoty a lepší regenerace nebo vhodného stimulantu typu Taurin, Kofein, Tyrosine či jejich vzájemné kombinace.
 

Odpolední svačina – bez sportovní aktivity

Whey Core
T - Meal fruity
Pro den bez fyzické aktivity je v odpoledních hodinách volba poměrně snadná. Stačí například nakrájená mozzarella se zeleninou, nebo zeleninový salát s luštěninou zalitý olivovým olejem.

Je zde i prostor pro instantní bílkovinný koncentrát z řady Whey Core nebo pro ty z vás, kteří jsou právě zacílení na štíhlou linii, přípravek T-Meal fruity.

 
 
 
Strava po sportovní aktivitě

Strava zvolená po sportovní aktivitě již úzce souvisí s přibližujícím se spánkem a podle toho je nutno ke stravě přistupovat. Pokud je sportovní aktivita včasná a máte po ní ještě možnost pestrého stravování, můžete ihned po aktivitě zvolit například sacharidový koncentrát Compress B.I.G. s vyšším obsahem větvených aminokyselin a L-glutamínu, který podpoří regeneraci sportem znaveného těla. Pokud již ten komfort stravování z časových důvodů nemáte, doporučuji pro zlepšení regenerace použít ihned po tréninku instantní větvené aminokyseliny s L-glutamínem.

Večeře

Jako večeři zvolte například živočišnou bílkovinu ve formě masa nebo tvrdého sýru, případně rostlinou bílkovinu ve formě tofu nebo luštěniny. Jako příloha se nabízí jemně omaštěný brambor, zeleninové lečo, nebo zeleninový salát. Alternativa stravy ve formě výživových doplňků záleží na cíli jedince. Při redukci hmotnosti lze použít lahodný koktejl T-meal fruity a pro silově zaměřené sportovce instantní bílkovinné koncentráty z řady Compress nebo Whey Core.

Kromě stravy můžete regeneraci organismu podpořit samotnou přípravou na fyzickou aktivitu, přístupem ke sportu samotnému a způsobem využití času po sportovním výkonu. Regenerace organismu se zrychlí například pravidelností a vyšší četností fyzického výkonu. Pravidelností a větší četností provádění sportovní aktivity vitalizujete tělo, zlepšujete látkovou výměnu v organismu, předcházíte civilizačním i jiným onemocněním a díky dávce pozitivních hormonů vyplavených při sportovní aktivitě současně podporujete i činnost mozkovou. Na zlepšení regenerace se též kladně podepisuje kvalitní protažení, které by mělo být zařazeno v závěru každé sportovní aktivity.
 

Komerční prezentace
Foto: iStock
3. 6. 2015
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků