Jak na zamrzlé zámky

Už pěkných pár let prožíváme velice pestré zimy z pohledu počasí, a tak vás může zaskočit, když se najednou citelně ochladí. Co si počít, když se vám nedaří otevřít zámek?

Jak na zamrzlé zámky
Zobrazit fotografii v galerii

I přes pokročilé technologie se stále používají klasické mechanické zámky, ať už u vchodových dveří rodinného domu nebo třeba visací zámky u kůlny na chalupě. Jak postupovat, abyste zámek v pohodě otevřeli a nedošlo k jeho poničení? Ne všechny rady, které vám někdo doporučí, jsou správné. Co tedy (ne)dělat?


Rozmrazování 


Obyčejná rozpouštědla a rozmrazovače mohou nenávratně poškodit nejen uzamykací mechanismus, ale také okolí včetně barvy dveří. Na první pohled rychlé řešení vás pak může stát mnoho peněz. Sáhnout byste měli po takových přípravcích, které jsou skutečně určené přímo na zámky, jako například mazivo Tokoz 3 v 1 na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy. Můžete ho použít na běžnou údržbu zámku v letních i zimních měsících. 


Nahřívání


Jedna z nejčastějších rad nabádá, abyste nahřáli klíč a poté se ho postupně snažili dostat do zámku. Toto řešení však není vhodné, protože vlivem tepla narušujete strukturu klíče, což vede k jeho poškození nebo dokonce zlomení. Stejně tak se nevyplácí lít na zámek horkou vodu. Pokud jsou teploty nízké, voda v zámku velmi rychle opět zamrzne. Jako jeden z šetrnějších způsobů se jeví pozvolné nahřívání zámku fénem, ovšem když stojíte před uzamčeným domem, patrně nebudete mít v tašce nebo kabelce fén, o elektrickém zdroji nemluvě. 


Mechanické krytí


Další doporučení uvádí, abyste zakryli klíčovou dírku izolační páskou nebo plastovým krytem. Ovšem praktické to zrovna není. Páska nebo jiný krycí materiál může vlivem venkovních teplot přilnout k zámku tak, že ho zcela ucpe a mnohdy rovněž poškodí. U pravidelně používaného zámku byste navíc museli při každém odemčení krytí znovu obnovovat. A komu by se to chtělo? 


Výměna

 

Starší typy zámků s pružinkovým mechanismem mají tendenci se více zasekávat a zamrzat. Mnohdy pak nezbývá nic jiného, než zámek rozebrat. Navíc je pravděpodobné, že pokud „zlobí“, situace se bude brzy opakovat. Výměna za novější cylindrickou vložku, kterou už výkyvy počasí neohrozí, představuje nejvhodnějším řešení. Pro vaše nervy i peněženku. 


 A co visací zámky

 

Často je máte u rekreačních objektů. Právě s ohledem na menší frekvenci používání se pak neméně často zasekávají, a když je venku opravdová „kosa“, rovněž zamrznou. Stačí, aby byl zámek otočený klíčovou dírkou vzhůru, a vlhkost z okolí v kombinaci s nízkými teplotami udělají své. Pokud si nechcete znepříjemnit chvíle na chatě bojem se zamrzlým zámkem, pořiďte si takový, který je určený i do extrémního počasí a odolá větru, dešti, sněhu a střídání teplot. Kvalitní visací zámek na petlici sice stojí řádově stokoruny, zato vydrží mnoho let. 


Připravila: red 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Mně se vloni v zimě podařilo takhle zlomit klíč od auta. Zámek byl zamrzlý a jak jsem se snažila auto odemknout, až se najednou klíč zlomil. Manžel byl dost naštvaný, protože musel klíč nějak vyndat a pak objednat náhradní z https://www.auto-klic24.cz/ . Nakonec to ale všechno dobře dopadlo a teď už si dávám v zimě pozor.

ODPOVĚDĚT

2

existují rozmrazující prostředky

ODPOVĚDĚT

5

rady nad zlato

ODPOVĚDĚT

7

No, než bych tyhle všechny rady realizovala, než bych si na ně vzpomněla, tak tam asi zmrznu i já sama. Možná bude pak vhodné použít selský rozum... :o) :o) :o)

ODPOVĚDĚT

4

to se zase nějaký článek moc nevyvedl.... ty rady jsou divné

ODPOVĚDĚT

7

na podzim gumy a zámky u auta promažu a nejsou s nimi problémy a jiné zámky na mrazu venku nemám

ODPOVĚDĚT

6

hahaahaha... to jako že dříve zmrznete než si vzpomenete jak rozmrazit zámek.... to jsou rady, jako by u nás byly měsíc kruté mrazy ... jako v Americe

ODPOVĚDĚT

7

to jsou teda rady.... je jasné, že se budeme snažit zámek nahřát a že jsou rozmrazovací přípravky... ale když jednou zámek rpzmrazíme, musí se nechat někde v teple vysušit, jinak bude zamrzat celou zimu ... třeba u auta

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům je trendem současnosti - Jak vlastně funguje?

Chytrý dům může mít opravdu hodně vysoké IQ. Inteligentní neboli chytrá domácnost se někdy také...

Titulka pro: Bojujte proti bakteriím

Bojujte proti bakteriím

Bakterie a viry, které nás obklopují na každém kroku, jsou příčinou nejrůznějších onemocnění. Zdravotní rizika...

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Jak zabezpečit domácnost před dovolenou

Nepodceňujte situaci a snažte se před týdnem či delším časem více či méně plánovaného oddechu...

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

Soutěž o poukázky do obchodního domu Kika

Už víte, jak na Vánoce vyzdobíte své domovy? Obchodní domy kika po celé České republice...

Titulka pro: Bakterie: kde všude na nás číhají?

Bakterie: kde všude na nás číhají?

Snažíte se mít domácnost jako klícku, aby vaše rodina žila v čistém prostředí? Děláte dobře,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

HOJENÍ JIZEV

Pěkný den dámy :) Měla bych dotaz ohledně ošetření ...

CO POUŽÍVÁTE NA VRÁSKY?

Zdravím, jakou si kupujete kosmetiku na vrásky? Doporučíte ...

OKAY.CZ

Dobrý večer, nemáte zkušenost s objednáváním na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz