Zdraví

Jak na zdravý spánek?

Sbírání kytiček

Zdravý spánek je pro nás a náš organismus jednou z nejdůležitějších činností. Je potřeba ho mít dostatek a musí být kvalitní. Během spánku se naše celé tělo regeneruje, nabírá novou energii a zbavuje se škodlivých látek v těle. Jak dosáhnout zdravého spánku, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Nepodceňujte sílu zdravého spánku

Během našeho spánku se snižuje naše teplota, zpomaluje se dýchání a současně se nám třídí mozek a filtruje důležité informace, které si ponechá a některé informace získané během dne naopak vymaže – zapomene. Spánek se dělí na dvě důležité fáze – REM a NonREM fáze. V REM fázi se nám zdají sny.

Zdravý spánek by měl trvat 6 – 9 hodin a u dětí se doporučuje delší interval. Ovšem délka není rozhodující, důležitá je především kvalita spánku. Klíčové je tak spát hlavně v noci, kdy nejkvalitnější spánek zažíváme mezi 12. a 2. hodinou ranní. Na kvalitní spánek má vliv několik faktorů, které je potřeba zkombinovat.


Nespavost

Jedním z nejčastějších důvodů nespavosti je hormon melatonin. Jak souvisí poruchy spánku a melatonin? Melatonin je hormon a antioxidačním účinkem, který produkuje během spánku šišinka mozková (epifýza). Jejím hlavním úkolem je dodržování pravidelných životních rytmů, a to střídání bdění a spánku. Čím nižší je jeho hladina, tím více se objevují poruchy se spánkem.


Pijte kávu a čaj s mírou

Ačkoliv kvalitní spánek probíhá v noci, musíme se na něj připravovat již přes den. Dobré je začít omezením kávy a čaje. Oba tyto nápoje obsahují tein a kofein, což jsou látky které narušují spánek a náš organismus tak nemá šanci na klidný a kvalitní spánek.

Naopak je dobré své stravování doplnit o přírodní doplňky stravy. Ty nám pomohou dodat organismu chybějící látky a živiny. Existují také speciální přípravky, které organismus pomáhají zklidnit a uvolnit a napomoci tak k lepšímu a zdravému spánku.


Postel je základ

Základním předpokladem kvalitního a zdravého spánku je kvalitní postel. Spousta lidí věnuje pozornost pouze výběru kvalitní matrace, ale zapomínají na rám a rošt postele. Pouze všechny tyto tři části dohromady dokáží vytvořit prostředí, ve kterém se kvalitně vyspíme.

Základním stavebním kamen je matrace. Tu bychom měli měnit každých deset let. Důležité je to především z hygienických důvodů, protože matrace poté ztrácí svou hygienickou nezávadnost. Druhým důvodem je ztráta elasticity materiálu a deformace matrace.

Matrace se musí vybírat podle tří kritérií – tvrdost, materiál, velikost. To vše ovlivní i výběr postele a roštů. Každá matrace se hodí na jiný rošt. Matrace by také měla být o deset centimetrů delší než je vaše výška a široká minimálně 90 cm, aby se dalo pohodlně přetočit na druhý bok.


Připravte si ideální prostředí

Dalším faktorem, který má n spánek obrovský vliv je také prostředí, ve kterém spíme. Místnost, kde spíme by měla být důkladně vyvětraná a pokojová teplota musí být o dva stupně nižší než normální pokojová teplota. Díky tomu se organismus dokonale zklidní.

Odborníci také doporučují chodit spát a vstávat pravidelně ve stejnou dobu. Díky tomu si organismus najde svůj pravidelný biorytmus a když bude dostatečně unavené usne snadněji.


Sportujte

Známe to všichni, když jsme unavení, usíná se samo. Proto je dobré si během dne zasportovat, zbavit se přebytečné energie a fyzicky se unavit. To nám pomůže snadněji usnout. Ideální dobou na sport jsou dopolední nebo odpolední hodiny. Ve večerních hodinách je složitější uklidnit organismus a připravit ho na spánek, což může způsobovat potíže s usínáním.

Komerční prezentace
Foto: iStock
11. 5. 2016

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků