Volný čas

Jak se vyznat v džungli hraček a vybrat tu správnou?

Sbírání kytiček

Na trhu je nepřeberné množství hraček. Ty tam jsou doby, kdy každé dítě mělo jen pár hraček. Dnešní děti jsou jimi doslova zavaleny. Jak se v džungli hraček vyznat? Správná hračky by měla dítě nejen zabavit ale také něčemu novému naučit, rozvíjet jeho schopnosti a zručnosti.

Ty tam jsou doby, kdy každé dítě mělo jen pár hraček. Dnešní děti jsou jimi doslova zavaleny. Jak se v džungli hraček vyznat? Správná hračky by měla dítě nejen zabavit ale také něčemu novému naučit, rozvíjet jeho schopnosti a zručnosti.

Proč jsou hračky pro děti důležité? 

Důležitou součástí dětského vývoje je hraní. Dítě si hraje, zabaví se a nenásilně se naučí mnoho nových věcí. Učí dítě poznávat samo sebe i okolní svět, rozvíjí dětskou motoriku, učí jej trpělivosti, soustředění. Podněcuje dětskou fantazii a tvořivost.

Pravidla pro výběr té správné hračky 

1. Bezpečnost 

Jedno z nejdůležitějších pravidel pro výběr hračky. Hračky určené našim nejmenším musí splňovat nejrůznější kritéria jako odpovídající atesty, návod v češtině, věkové určení.

2. Věk dítěte

Hračku vždy vybírejte přiměřeně věku dítěte. Jen tak bude hračka pro dítě přínosná. Novorozenec si určitě nebude hrát s autíčkem, sedmileté dítě zase neocení chrastítko.

Hračka určená starším dětem bude ty mladší nudit, protože neví, co s ní. Nemluvě o tom, že může obsahovat i malé části, které mohou být nebezpečné. 

Správný výběr hraček přiměřených věku dítěte Vám přinese mnoho nezapomenutelných zážitků. Není nad radost v dětských očích, když poprvé správně vsadí tvar do otvoru, postaví věž, která nespadne nebo si postaví první věc z Lega.

Jak se vyznat v džungli hraček a vybrat tu správnou?

3. Kvalita

Hračky určené dětem prochází velmi přísnými testy. Hračky pro děti do 3 let dokonce musí splňovat hygienické požadavky Ministerstva zdravotnictví ČR. 

Dítě ještě nemá cit pro to, jak s věcmi zacházet. Hračka tak musí být odolná a vydržet i nějaký ten pád nebo náraz.

4. Smysl 

Hračka by měla dítě rozvíjet, motivovat ke hře, učit něčemu novému. Nepořizujme dětem zbytečně mraky hraček. Pořiďme ty kvalitní, které dítě budou dále rozvíjet a neomrzí je za jeden den.

5. Aby dítě zaujala

Děti obecně milují hračky, které se pohybují, mluví a dělají rámus. 

6. Množství 

Nezavalujme děti zbytečně velkým množstvím hraček. Dítě pak neví s čím si hrát a hračka nemá žádný přínos. Hračky bychom měli střídat. Vždy některé hračky schovejte a třeba za měsíc je vyměňte s hračkami, se kterými si dítě hrálo dosud. Dítě tak bude hračka stále podněcovat ke zkoumání a objevování něčeho nového. Dítěti stačí max. 5 hraček, se kterými si aktuálně hraje.

Jaké hračky by dětem neměly chybět? 

Pro miminka a děti do 1 roku se hodí chrastítka, textilní knížky, kolotoč nad postýlku, hračky do vany.

Dětem od 1 roku už pořizujeme hračky, které rozvíjí dětskou motoriku a trpělivost. Ideální jsou různé vkládačky, kostky ze kterých mohou postavit věž, pyramida z kroužků, zatloukačky, mozaiky, aktivní chodítka a také první pastelky. 

hracky 2.jpgJak se vyznat v džungli hraček a vybrat tu správnou?

Pro předškoláčky cca od 2 let se hodí různé labyrinty, provlékačky nebo hračky napodobující reálný život. Mezi ně patří dětské kuchyňky, nářadí, sada pro malé doktory, nádobí, stavebnice, kreslící tabulky a další. 

Pro rozvoj pohybových dovedností se hodí skákadla ve tvaru zvířátek, dětská odrážedla, tříkolky a později dětská kola. 

Postupem času přijde také na společenské hry jako Člověče nezlob se, Domino, Pexeso a další. I tady se orientujme podle věku dítěte. Výrobci myslí i na ty nejmenší a dokáží hru upravit tak, aby nepřišly zkrátka ani mladší děti.

Připravila: red.

Úvodní foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků