Rodina

Jak se žije zeleným vdovám

Sbírání kytiček

Na první pohled by jim kdekdo záviděl. Žijí si totiž jako v bavlnce. Jsou finančně zajištěné, bydlí v krásném domě za městem,mohou se věnovat sobě, dětem a manželovi. Tedy když je jejich polovička zrovna doma. Obvykle totiž od rána do večera pracuje, věnuje se společenským povinnostem a doma se prakticky nezdržuje. Proto se takovým ženám říkává zelené vdovy. Ve skutečnosti jim není co závidět. Jejich život bývá dost jednotvárný a osamělý a často to bývá důvod, proč tyto ženy sahají po lahvi alkoholu či antidepresivech.

Peníze nejsou zárukou štěstí. Je ale pravdou, že se mnohdy spojuje štěstí s blahobytem a blahobyt zase s výší osobních příjmů. Psychoterapeutka Jana Tamchynová k tomu říká: „Mnozí se snaží naleznout štěstí v penězích, ale to je velký omyl nejedné generace. Životní štěstí je otázkou naplnění potřeb nejen hmotných, ale také citových. A jedno druhým zkrátka nezaplníme.“


Není všechno zlato, co se třpytí

Zelené vdovy mají na první pohled všechno o čem ostatní ženy sní. Takový život s plným hmotným zajištěním může vypadat opravdu lákavě, a ženám se skutečně líbí. Mají na všechno dost času, i samy na sebe, rozvezou děti do škol a školek, často mají k ruce uklízečku, zahradníka, apod. takže nejsou na údržbu mnohdy značně rozsáhlého domu a zahrady samy. Vše musí být perfektní, stále navoněné a jako nové. „Z takové ženy se pomalu stává robot na štěstí a udržovatel luxusu a to se týká i jejího vzhledu,“ komentuje psychoterapeutka Jana Tamchynová.

Po čase se jim ale začne přejídat stereotyp, do kterého se tyto ženy dostanou. První přichází citové ochlazení vztahu s manželem, který nemá na ni ani na děti čas. Zlatá kreditní karta nemůže citově naplnit prázdnou náruč. „S finanční nezávislostí a možností volně nakládat s penězi je to jako s ohněm. Je to dobrý sluha, ale zlý pán,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB a dodává: „Svých peněz si váží zejména ti, kteří k jejich získání vynaložili velké úsilí. Ti také mnohem odpovědněji uvažují, jak s nimi naloží“.

Zelené vdovy také mají pocit stálého ohrožení nevěrou, protože dobře situovaní muži jsou stále centrem pozornosti mladších žen. Začíná honba za krásným vzhledem, které nakonec končí u plastických chirurgů. Strach z případné ztráty muže a úzkost ze samoty tyto ženy často řeší alkoholem.

Úděl být krásnou manželkou úspěšného muže je totiž značně stresující a nejisté povolání, které spíš přináší nudu a znechucení než pocity naplnění a sebejistotu. Ženy se cítí nevyužité, nemilované a vlastně stále ochuzené a frustrované. Manželé nechápou, co může jejich ženám chybět, proto nemají pochopení a už vůbec nejsou ochotni nic měnit. Mají vše, svůj servis, své zázemí a práci, která je naplňuje a v níž se seberealizují. Sdílení a vzájemnost s partnerkou jim v jejich přeplněném pracovním dni nechybí tolik, jako je tomu u jejich žen. Ženy se cítí bezmocné, mohou být hysterické a agresivní nebo naopak upadat do depresivních stavů a řešit své psychické strádání antidepresivy. Za tím vším stojí pocity samoty, odcizení, nepochopení ze strany muže, obrovského tlaku působit navenek mladě, svěže, optimisticky.

Podle psychoterapeutky Jany Tamchynové se tyto ženy seberealizují pouze jako šperk na životě svých mužů a zároveň jejich neviditelné zázemí. Navíc získají zelené vdovy otupené vnímání vůči obyčejnému životu, ve kterém se každý musí snažit uspět. Ztratí pojem o tom, jak žije většina lidí, kteří sice občas strádají, ale mají často naplněnější vztahy a mohou se více seberealizovat.


Co poradit zeleným vdovám?

  • Nenechte se připravit o své zaměstnání a případně hledejte seberealizaci jinde (práce v charitě apod.).
  • Již od počátku vztahu vědomě budujte svoji pozici a nikdy nepřijměte pouze roli „šperku na kravatě“.
  • Neztraťte kontakt s manželem a iniciujte jeho podíl na společném prožívání času a výchovy dětí (zapojte ho do rodinných rituálů).
  • Neustále rozvíjejte váš partnerský vztah zejména pomocí společných aktivit a zájmů.

 

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
23 .6. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků