Domácnost

Jak si vyrobit domácí čističe z citronu, jedlé sody a octa

Profesionální úklidové přípravky slibují rychlý výsledek. Ale co když občas chceme zkusit také něco jiného? Pokud máte chvilku času, stačí mrknout do kuchyně. Je to skvělá základna pro výrobu domácích čisticích přípravků.

Co budete potřebovat? Citrony nebo rovnou citronovou šťávu, ocet, olivový olej, jedlou sodu. A samozřejmě také vodu. Klidně i perlivou, protože bublinky můžou zvýšit účinek vámi vyrobeného čističe.

Šťáva z citronu proti zápachu

Šťáva z citronu je bezvadný pomocník proti různým formám zápachu, ať už se linou ze dřezu nebo třeba z umyvadla. Stačí ji nakapat na problematická místa a nechat působit. A pokud se někdy nelibé aroma ponese také z lednice, i na to platí citron. Rozkrojte ho na dvě poloviny, položte na talířek a posypte solí. A šup s ním do chladničky.

Když do jedlé sody přidáte citronovou šťávu, získáte hustou přírodní pastu, která vyčistí nevábné skvrny. Nejprve ale tuhle vychytávku vyzkoušejte na menší, méně viditelné ploše, protože citronová šťáva je opravdu silné „bělidlo“.

Ocet jako desinfekce

Přestože nejde o žádnou super sloučeninu, stále zabírá. Ocet je zkrátka osvědčený pomocník proti zápachu a současně funguje i jako dezinfekce. Multifunkční čistič ve spreji získáte tak, že smícháte hrnek vody se stejným množstvím octa. Kdy se hodí? Při úklidu koupelny, zejména vany, umyvadla či dlaždic, ale funguje také na plovoucí podlahy. A na okna a skleněné povrchy zabírá tahle trojice – šálek čistého alkoholu, šálek vody a lžíce octa.

Olivový olej na nábytek

Použijte dva díly tohoto oleje a jeden díl citronové šťávy. Až je důkladně promícháte, získáte úžasnou leštěnku. Praktičtější opět bude, když směs nalijete do rozprašovače, a až pak aplikujete na nábytek ze dřeva. Citronová šťáva rozpustí špínu a skvrny, olivový olej dřevo chrání a dodává mu potřebný lesk. Směs rozleštěte měkkou tkaninou. Když k olivovému oleji přisypete hrubě mletou sůl, získáte čisticí „písek“. Hodí se pro nádobí z litiny.

Tip navíc: inspirace z lékárničky

Téměř v každé domácnosti se najde peroxid vodíku. Co s ním? Mimo jiné slibuje bělit prádlo, vyčistí třeba kuchyňskou linku i dlaždičky. Jde o bezpečný prostředek, který vám pomůže zbavit domácnost plísní a hub. Tak proč ho také nevyzkoušet?

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.thespruce.com/homemade-and-natural-cleaning-products-1900456
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků