Domácnost

Jak správně odstranit skvrny

Bojujete se zažranou špínou v domácnosti, rozlitým červeným vínem či otisky od skleniček na dřevěném stole?

Jakoukoliv skvrnu se snažte vyčistit pokud možno neprodleně, a to od okrajů do středu, aby se nerozšířila. Když cokoli vylijete, co nejrychleji tekutinu vysajte ubrouskem, papírovým kapesníkem nebo toaletním papírem. Následný postup se pak liší podle toho, o jakou tekutinu se jedná. Jiným způsobem vyčistíte víno, jinak krev – nakonec tkaniny nezapomeňte vyprat.

Na červené víno bílé i sůl, na kávu zas citrón, na krev slanou vodu

Červené víno vyžaduje rychlou reakci: ihned polít bílým vínem, posypat solí a nechat chvíli působit. Zbytek tekutiny vysajte papírovou utěrkou,“ radí odbornice na úklid z LidskáSíla.cz. Jestli na ubrus, koberec nebo oblíbené tričko vylijete kávu, pokapejte skvrnu citronem a nechte deset minut působit. Následně omyjte vlažnou vodou nebo vlhkým hadříkem a tkaninu usušte. A co když kápne krev? S krví si nejlépe poradí slaná studená voda. Pozor, nikdy nepoužívejte vodu horkou.

Skvrn od rajčat se zbavíte vodou a odmaštěním

Nejen na oblečení ale i kuchyňské lince umí nadělat paseku rajčatová omáčka. Tkaninu nejprve opláchněte studenou vodou, pak důkladně promasírujte odmašťovacím mycím prostředkem a nechte deset minut působit. Pokud se chcete zbavit skvrn na kuchyňské lince, dřezu nebo i plastovém nádobí, použijte pastu z vody a jedlé sody.

Na voskovky papír a žehličku

Na mastnotu působí nejlépe roztok odmašťovacího mycího prostředku a vody. Po vyčištění místo důkladně omyjte vodou a vysušte papírovou utěrkou. A co mastnota od voskovky? Nehody s voskem či voskovkami na malování po sobě zanechávají nepříjemné mastné fleky. Zbavíte se jich tak, že látku vložíte mezi dva savé papíry – pijáky a přežehlíte. Případné zbytky dočistěte opatrně lihem.

Inkoust, lak a asfalt odstraní rozpouštědla

Na skvrny od inkoustu, lihového fixu, laku na nehty nebo dokonce asfaltu použijte speciální čističe s obsahem rozpouštědel. Vždy je však používejte opatrně, aby nedošlo k odbarvení nebo dalšími znečištění čištěné tkaniny.

A co dárky po mazlíčcích? Roztok vody a octa

Pokud máte domácího mazlíčka, který si místo své toalety oblíbil například koberec nebo pohovku, důkladně skvrnu polijte roztokem vody s octem v poměru jedna ku jedné, vysušte hadříkem, zasypejte jedlou sodou a zakapejte směsí peroxidu a aviváže. Vše dobře vmasírujte, nechte patnáct minut působit a omyjte čistou vodou. Vyčištěné místo pak nechte důkladně vysušit.

O dřevo se starat celoročně, pozor na poškrábání

Přírodní nelakované dřevo je doslova magnetem pro kolečka po sklenicích nebo i fleky od jídla. Pokud ale dřevo dvakrát ročně ošetříte tekutou leštěnkou s kvalitními vosky nebo impregnací, odvděčí se vám dlouhou výdrží a odolným povrchem. A co údržba či obnova lamina? Na lamino a lakovaný nábytek používejte pouze na ně určené čisticí prostředky a jemné hadříky, aby nedošlo k poškrábání povrchu.

Připravila: Katka

Zdroj informací: www.cleaninginstitute.org/cleaning-tips/clothes/stain-removal-guide
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků