Jak vybrat správné krmivo pro kočku

Zdraví začíná v misce, a to platí i pro kočky. Ale jak vybrat pro kočku to správné krmivo? Jaké živiny kočka potřebuje? Existuje ideální krmivo pro kočky? Která strava odpovídá přirozeným návykům koček?

Jak vybrat správné krmivo pro kočku
Další 2 fotografie v galerii

Tyto otázky si jistě neustále kladete, ať už jste novopečený nebo již zkušený chovatel kočky. Hledání vhodného krmiva vypadá složitě, alespoň při pročítání internetových diskusí. Ale žádné obavy! Vybrat správné krmivo pro vašeho kočičího mazlíka není tak těžké. Dnes vám poradí Václav Dlouhý ze společnosti Yoggies


Granule pro kočky s probiotiky Yoggies

Granule pro kočky s probiotiky Yoggies


Kočka, na rozdíl od psa, vyžaduje stravu bohatší na živočišné bílkoviny a také si i přes značnou domestikaci si zachovala chování lovce. Typická kořist volně žijící kočky je myš. Ta je složena z 65% vody a zbytek tvoří: 50 – 60 % živočišné bílkoviny, 20 -30% tuk, 3 – 8% sacharidy a 6 – 8% minerální látky. Pokud tedy chceme kočce připravit kvalitní potravu měli byste se držet těchto poměrů a také myslet na to, že strava by měla být „živá“ – zachovávat si přírodní charakter a všechny nutriční hodnoty vstupních surovin a obsahovat probiotika důležitá pro zažívací a imunitní systém kočky. Udržením všech těchto parametrů lze v případě granulí pro kočky dosáhnout pomalým sušením ingrediencí při teplotách do 38 C° a následným lisováním za studena s přidáním probiotik. 


Proč jsou jednotlivé části potravy pro kočku důležité. 

Voda je jednou z klíčových složek výživy. Slouží jako transportní medium, ovlivňuje trávení potravy a vylučování. Působí jako regulátor teploty a jako rozpouštědlo pro mnoho bioaktivních látek. Tělo zvířat obsahuje přibližně 40% vody 


Bílkoviny jsou hlavním stavebním materiálem tkání a rovněž dodávají tělu energii. 


Tuky jsou pro tělo nejefektivnějším zdrojem energie, například jeden gram živočišného tuku dodá tělu zhruba dvakrát více energie než jeden gram bílkovin nebo sacharidů. Určité druhy tuků (Fosfolipidy) jsou jedním z nejdůležitějších prvků buněčných stěn a buněčných membrán. V neposlední řadě tuk také izoluje tělo a chrání vnitřní orgány. 


Sacharidy (Uhlohydráty) můžeme rozdělit na stravitelné, například řepné řízky, které slouží jako snadno dostupný zdroj energie, a nestravitelné například vláknina, která hraje důležitou roli při udržování funkce zažívacího traktu. 


Vitamíny hrají roli v mnoha metabolických a enzymatických procesech v těle zvířete a udržují jeho funkce. Vitamíny rozlišujeme na rozpustné ve vodě (C,B) a rozpustné v tucích (A, D, E, K) 


Minerální látky jsou důležité pro všechny procesy odehrávající se v těle kočky. Zvíře je může využít jako stavební prvky například vápník a fosfor v kostech. Jsou nezbytné pro přepravu kyslíku v krvi – železo. Napomáhají regeneraci kůže – zinek nebo se účastní obrany organismu před škodlivými látkami formou podpory imunitního systému – selen. 


Každá složka výživy hraje přesně vymezenou roli a umožňuje optimální funkčnost organismu zvířete. Vyvážený poměr hlavních živin přispívá nejen k udržování dobrého fyzického a psychického stavu zvířete, ale i k chutnosti potravy. Ať už se rozhodnete živit svou kočku takzvaným B.A.R.Fem (Bones And Raw Food) nebo granulemi nezapomínejte, že v různých věkových fázích života kočky bude mít zvíře různé nároky na množství potřených živin. 


Například kotě nebo kojící kočka budou potřebovat až čtyřikrát více energie než dospělá kočka a také krmivo s vyšším obsahem vápníku a fosforu, které jsou nezbytné pro tvorbu kostí nebo mléka. U dospělé kočky obecně platí, že potřebuje na den 40 – 90 kcal na kilogram své váhy a výrobci toto berou v potaz při sestavování doporučené denní krmné dávky. 


Potrava pro kočky by měla být pro zvíře celodenně dostupná, protože kočky přijímají potravu v malém množství a často v průběhu dne i noci. Toto chování imituje přirozený způsob přijímání potravy v přirozeném prostředí koček a má příznivý vliv na jejich metabolismus. Kočka by také neměla zůstat déle jak 48 hodin bez potravy. Po této době bez potravy může dojít k nebezpečným patologickým změnám v tenkém střevě a v játrech. 


Doufám, že tímto krátkým článkem jsem vám alespoň trochu pomohl při výběru správného krmiva pro kočku a že nyní již víte co je pro výběr krmiva důležité a čím se při výběru řídit. Přeji hodně chovatelských úspěchů a mnoho šťastných chvil s vaší kočkou.


Autor: Václav Dlouhý Yoggies

Foto: Yoggies

DISKUZE K ČLÁNKU

5

Nastěhovala se nám do chatařské kolonie před třemi lety kočička. Dala jsem ji mléko a už tam zůstala. Nebojí se chodí ke všem, ale mne má za majitelku. Dali jsme ji vykastrovat a dokonce jsme ji odvezli do statku asi 3 km vzdáleného. Ona se nám vrátila a už je celý areál její. Je mlsná a má ráda granule a různé kapsičky. Normální jídlo odmítá. Už tam bude třetí zimu. Tak jsem zvědavá jak to přežije. Chatku mám nedaleko bydliště takže ji deenně navštěvuji. Většinou již čeká nebo jak uslyší klíče ve dveřích tak příjde.

ODPOVĚDĚT

4

Máme psa a dvě vykastrované kočky. Střídám nakupovat různé druhy krmení a stejně mají nejraději naše jídlo. Já vím, že to není zdravé, ale když jim to chutná.

ODPOVĚDĚT

5

Já nemám v bytě žádné zvířátko.

ODPOVĚDĚT

4

Mám kočky i kotě...Rady dobré, ale jakou značku krmiva koupit, to stejně nevím...

ODPOVĚDĚT

3

kočku nemám mám psa

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak správně u psů střídat krmivo

Jak správně u psů střídat krmivo

Dáváte již mnoho let psovi stejné krmivo, protože si myslíte, že je to pro psa...

Titulka pro: Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Máte doma domácího mazlíčka a hledáte pro něj to nejlepší krmivo? Podívejte se na stránky...

Titulka pro: Na čem si pochutnají kočky?

Na čem si pochutnají kočky?

Určitě máte svého mazlíka moc rádi, jenže jenom láska ani čas, který s ním trávíte,...

Titulka pro: Dopřejte kočce k jídlu maso!

Dopřejte kočce k jídlu maso!

Ten, kdo doma chová zároveň psy i kočky, ví, že stravování koček je mnohem náročnější....

Titulka pro: Marp krmivo pro psy s nadváhou

Marp krmivo pro psy s nadváhou

Máte doma staršího psa nebo psa s nadváhou? Takový pes potřebuje správné krmivo. Vyzkoušejte Turkey...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz