Rodina

Každé psí ucho potřebuje vlastní plán péče…

Sbírání kytiček

Zdravé a vhodně anatomicky utvářené psí ucho pravidelné čištění nevyžaduje. Za normálních okolností jsou maz a odumřelé buňky odstraňovány takzvanou epiteliální migrací, což znamená, že se přirozeně posunují směrem ven, od bubínku k boltci. Příliš častým čištěním nebo špatnou technikou čištění lze tuto přirozenou funkci výstelky zvukovodu narušit a způsobit zánět kůže boltce i zvukovodu.

JSOU ALE SITUACE, KDY JE TŘEBA UŠÍM VAŠEHO PSÍHO KAMARÁDA
VĚNOVAT ZVÝŠENOU POZORNOST: 

 • U PLEMEN SE SVĚŠENÝM BOLTCEM A PŘÍLIŠ DLOUHÝM A ZUŽUJÍCÍM SE ZVUKOVODEM HROZÍ NADMĚRNÁ VLHKOST UVNITŘ ZVUKOVODU – u psů „plavců“, v případě častého koupání
 • ZVUKOVOD JE BOHATĚ OSRSTĚNÝ – pudl, španělé
 • TVOŘÍ  SE NADBYTEK MAZU 
 • KŮŽE ZVUKOVODU A BOLTCE JE HOJNĚ ZŘASENÁ, OBJEVILY SE NÁDORY NEBO POLYPY – vyšší věkové kategorie psů
 • PES JE ALERGIK/ATOPIK 

 

Proč je správná péče o ucho důležitá?

Během čistění se zvukovod a boltec zbaví nadměrného mazu a nečistot; současně se odstraní bakterie, kvasinky a zánětlivě působící látky.

Výplachem zvukovodu lze zároveň účinně snížit koncentraci alergenů, které vyvolávají alergickou reakci v podobě svědění, zarudnutí a bolestivosti s následným škrábáním
a poraněním kůže boltce a zvukovodu. Odstraněním zánětlivého sekretu se zmírní otok, svědění a zarudnutí kůže boltce a zvukovodu. Při použití kvalitních čističů uší se maz a zánětlivý sekret uvolní také z hlubších struktur ucha a lék se dostává až k bubínku. 

Po opakujících se zánětech zůstává kůže zvukovodu a boltce velmi zřasená. Pravidelnou péčí se ze záhybů odstraní nahromaděný maz a nečistoty, které působí opět jako živná půda pro bakterie a kvasinky.

 

DŮLEŽITÁ JE SPRÁVNÁ TECHNIKA ČIŠTĚNÍ!!

Čistič uší, Biodexin nebo Oftofin, je vhodné zahřát, například v ruce nebo v kapse. Postačí několik minut před aplikací, nejlépe na teplotu těla. Pokud roztoky studí, pacient se výplachu brání. Roztok se aplikuje opatrně, nenásilně, nejlépe s pomocí druhé osoby. Boltec je třeba mírně vytáhnout směrem vzhůru a zvukovod se vyplní roztokem. Aplikátorem by se neměl dotýkat stěny zvukovodu a boltce, při znečištění aplikátoru se do čistícího roztoku mohou dostat bakterie.

Objem aplikovaného roztoku by měl být takový, aby přípravek vyplnil zvukovod. Při lehce vytaženém boltci a uzavřeném vstupu do zvukovodu se doporučuje masírovat tak, aby se roztok dostal co nejhlouběji, až k bubínku. Masáž boltce a zvukovodu by měly doprovázet čvachtavé zvuky. Po masáži se bude pes nebo kočka snažit zbytek roztoku vytřepat. Odstředivá síla umožní uvolnit roztok společně se sekretem a mazem až k ústí zvukovodu a na kůži boltce, kde se dá roztok snadno setřít.

Zvukovod a kůže boltce se vyčistí a vysuší pomocí toaletních kapesníků, kulatých odličovacích tamponů nebo netkaných kompresních čtverců, zvláště pečlivě mezi záhyby. Jelikož je zvukovod dlouhý, nehrozí poškození bubínku. Vatové tyčinky nejsou pro tyto účely vhodné (s výjimkou odstranění mazu a sekretu ze záhybů boltce u malých plemen a koček), sekret do zvukovodu spíše zatlačují a jemnou kůži zvukovodu mohou poranit.

 

NOVINKY A TIPY

 

Biodexin ušní lotio, roztok

Přípravek obsahuje antibakteriálně a antimykoticky účinnou složku chlorhexidin diglukonát roztok 0,1 %, silici čajovníku australského Melaleuca alternifolia, která působí nejen antibakteriálně, ale také výrazně proti kvasinkám Malassezia pachydermatis. Hojivě a protizánětlivě působící dexpanthenol, který se mění na kyselinu pantotenovou charakteristickou svojí zvlhčující schopností. Zvláčňující propylenglykol účinně uvolňuje ušní maz.

Výhody aplikace

 • působí antibakteriálně a částečně antifungálně
 • snižuje intenzitu bakteriální kolonizace 
 • není inaktivován organickým materiálem
 • nedráždí, je dobře snášen

 

OTOFIN ušní lotio, roztok

Přípravek obsahuje levandulovou a bazalkovou silici a extrakt měsíčku lékařského zajišťující dostatečný antibakteriální a protiplísňový efekt. Zvláčňující propylenglykol účinně uvolňuje ušní maz. Alfa bisabolol (extrakt z heřmánku) působí protizánětlivě a zklidňuje zanícenou kůži boltce a zvukovodu.

Výhody aplikace:

 • vynikající antiseptický účinek přírodních silic
 • látky snižují počet bakterií a kvasinek na kůži 
 • zvukovod šetrně zbavuje nadměrné vlhkosti
 • velmi dobře rozpouští zmnožený maz
 • kůži neirituje a působí protizánětlivě
 • zmírňuje zápach provázející zánět zvukovodu

 

OTOFIN A BIODEXIN – PREVENCE I SOUČÁST TERAPIE

Přípravky skvěle kontrolují zápach a zvukovod po koupelích šetrně vysušují. Zmenšují bakteriální kolonizaci a koncentraci alergenů na kůži zvukovodu boltce, což je zvláště významné u alergiků

Cena přípravků s obsahem dezinfekčních látek je nižší ve srovnání s cenou antibiotických přípravků a nevzniká proti nim nežádoucí rezistence, se kterou se setkáváme u antibiotik.

Více informací získáte u svého veterinárního lékaře a na www.biovetapets.cz.

Komerční prezentace
Foto: Bioveta
23.7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků