Kosmetika

Proč máte akné i v dospělosti? Můžou za to hormony i respirátory

Sbírání kytiček

Puberta je dávno za vámi, ale vaše pleť to ne a ne pochopit. Zapátrali jsme po příčinách akné v dospělosti a máme pro vás pár osvědčených tipů na léčbu i prevenci.

Objeví se, když je potřebujete nejmíň a neschováte je ani pod tunu toho nejlepšího korektoru. Řeč je o projevech akné, které se v dospělosti objevují hlavně v oblasti dolní čelisti a krku, ale také při vlasové hranici. A často nejde „jen“ o malé pupínky, ale o bolestivé vřídky, které jsou uloženy hlouběji v pokožce a jen tak se jich zbavit není jednoduché. 

Pátrání po příčinách

Na vzniku akné se podílí více vlivů. Patří mezi ně stres, nevhodná strava, a především hormonální výkyvy. Klasikou je třeba období před menstruací, kdy v krvi převažují mužské pohlavní hormony androgeny. Ty mají na svědomí zvýšenou produkci kožního mazu, který ucpává póry. Pak stačí jen pár všudy přítomných bakterií a pupínek je na světě. 

K tvorbě projevů akné přispívá i nošení respirátorů a roušek. Pod nimi je totiž teplo a vlhko, což je ideální prostředí pro množení bakterií. Výsledkem je začervenání, dehydratace, dochází k ucpávání pórů, což vede k tvorbě typických pupínků. Tento fenomén má dokonce i svůj název „maskné“. 

Ošetření akné

Začněte jednat hned. V první řadě se zaměřte na důkladné čištění pleti, a to ráno i večer. Vyhýbejte se olejovým texturám a vsaďte raději na lehké a hydratační přípravky. 

Silver for skin Foto: Salón Korunka

Mírnou formu akné lze řešit pomocí volně prodejných přípravků. „Sázíte-li na přírodní péči, vsaďte na receptury se stříbrem, které patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. Výborné účinky má například přírodní sprej Silver for Skin. Dokáže likvidovat bakterie, plísně i houby, takže pro léčbu maskné, ale i klasického akné je naprosto ideální,“ říká kosmetička a majitelka salonu Korunka, Jana Petráková. Hlavně se vyvarujte mačkání pupínků a kordonů, protože to stav kůže pouze zhorší a následně se infekce může přenést i na jiná místa obličeje. K čištění pleti můžete vyzkoušet ultrazvukový peeler nebo galvanickou žehličku. 

K ošetření aknózní pleti slouží i terapie světlemModré světlo snižuje aktivitu mazových žláz a tím zlepšuje příznaky akné. Může rovněž ničit bakterie na povrchu kůže způsobující zánětlivý proces. Červené světlo snižuje zánět, působí na zlepšení stavu jizev a znaků stárnutí tím, že působí na kožní buňky odpovědné za produkci kolagenu. Kolagen je protein v kůži (bílkovina) která hraje důležitou roli v hojení. Věkem se jeho produkce snižuje a kůže začíná ochabovat, proto je vhodné jeho tvorbu podpořit například červeným světlem.

Ošetření těžších případů patří do rukou dermatologa, který doporučí medikamenty odpovídající stavu kůže, fázi onemocnění, hloubce jizev i věku pacienta. Vhodné je také hloubkové čištění v rámci kosmetického ošetření v salonu. Tam byste měli zajít alespoň jednou měsíčně.

Autor: Eva Šarfová
Zdroj: Salón korunka
Foto: Andrea Picquadio Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků