Světová umělecká díla? Vidět je můžete i z domova!

Prázdniny se nesou ve znamení cestování, ale ne vždy si můžeme dovolit odjet tam, kam chceme. Ovšem pokud rádi navštívili některou známou galerii či muzeum, nemusíte ani vytáhnout paty z domu. Známá umělecká díla či instituce se prohlédnete třeba na počítači díky speciální aplikaci.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Historie umění spojuje celý svět. Jako příklad si vezměte Vincenta van Gogha, Holanďana, který strávil velkou část života ve Francii. Ještě nedávno jste se s jeho tvorbou mohli seznámit pouze tehdy, když jste vycestovali do některého ze světových muzeí. Jen kvůli Van Goghovi a jeho předchůdcům i následovníkům byste museli navštívit galerie v Amsterdamu, Chicagu, New Yorku a Tokiu. Dnes to však jde jednoduše prostřednictvím Kulturnímu institutu Google. Aktuálně tak můžete online navštívit více než 1000 muzeí a kulturních institucí.

Kam se mrknout

Zajímavých míst je celá řada, tady máte malou ochutnávku.

Francie: Museé d'Orsay v Paříži https://www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/partner/musee-dorsay-paris- (mimo jiné například dílo Renoira), Versailles, https://www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/partner/palace-of-versailles- (díky StreetView se můžete projít chodbami paláce).

Itálie: 56. bienále výtvarného umění v Benátkách (2015) https://www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/project/la-biennale-di-venezia, Muzeum automobilů v Turíně https://www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/partner/museo-nazionale-dell-automobile-.

USA: Muzeum Solomona R. Guggenheima https://www.google.com/culturalinstitute/beta/u/0/partner/solomon-r-guggenheim-museum.

Sbírky jsou však k vidění nejen „procházením“ jednotlivých kulturních institucí, které spolupracují s projektem, ale třídit si je lze i podle autorů, uměleckých směrů nebo barev jednotlivých děl. A dokonce je možné zúčastnit se komentovaných prohlídek s průvodcem.

Detaily a procházky

Například na Monetovy světoznámé lekníny se nabízí podívat v super vysokém „gigapixelovém“ rozlišení. To umožňuje dílo zvětšit a prohlížet ještě podrobněji, než kdybyste se za ním opravdu vypravili (při přiblížení se dokonce dají zkoumat jednotlivé tahy štětcem). A pokud přitom použijete papírové brýle Cardboard pro virtuální realitu a chytrý telefon, stane se váš zážitek téměř skutečným.

Kromě detailů zaujmou také procházky. Můžete například sestoupit známou rotundou v Guggenheimově muzeu, která je sama o sobě uměleckým skvostem, a to přímo z vašeho křesla díky speciálnímu leteckému zobrazení. Nebo se projděte sály nejmohutnější budovy světa, Paláce Parlamentu v Rumunsku, a na vlastní oči se přesvědčte, proč právě tato stavba získala neobvyklý primát.

Vytvořte si vlastní muzeum

Svá oblíbená díla si klidně uložte, pomocí funkce Moje galerie, do vlastních výběrů a vytvořte si tak originální „sbírku“. V ní je můžete komentovat a celou ji sdílet s přáteli a rodinou. Začněte zde: www.google.com/culturalinstitute.

Jistě, virtuální realita a online návštěvy nikdy nenahradí skutečné prohlídky, to také není cílem digitálních technologií. Jen díky nim je však možné zpřístupnit umění všem. Ostatně při procházení 6 milionů objektů, mezi kterými najdete i prehistorické obdoby švýcarského armádního nože uložené v Holandsku, Taj Mahal v Indii nebo japonské manga kresby, se o tom jistě přesvědčíte sami.

Připravila: red
Foto: Google
21. 7. 2016
 

DISKUZE K ČLÁNKU

3

to jsem nevěděla..

ODPOVĚDĚT

1

krásné typy

ODPOVĚDĚT

3

čtu o tom poprvé díky

ODPOVĚDĚT

3

Čtu o tom poprvé a lívbí se to...dobrá věc...

ODPOVĚDĚT

4

Využívám taky

ODPOVĚDĚT

2

Také využívám

ODPOVĚDĚT

1

Culturalinstitute je opravdu skvělá věc. Využívám ji dost často při výuce, ale i jen tak doma, když nemám co dělat a nechce se mi vláčet do galerie :)

ODPOVĚDĚT

4

skvělý tip

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Zábava, která rozvíjí vaše děti

Projekt zábava domů pomáhá rodičům a dětem od 3 do 8 let. Více nám prozradila...

ilustrační obrázek

Vyberte dětem ten správný kroužek!

Snad nic na světě dětem neuteče tak rychle jako prázdniny. Než se nadějí, budou si...

ilustrační obrázek

Vyhrajte zábavu domů

Projekt Zábava domů pomáhá rodičům a dětem od 3 do 8 let. Více nám prozradila...

ilustrační obrázek

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové...

ilustrační obrázek

Finální závod čtyřkolek HandyCup startuje již tuto sobotu!

Zábava pro celou rodinu, skvělá muzika a jedinečné závody! To je finální závod seriálu čtyřkolkových...

ilustrační obrázek

Crocsy v novém kabátku

Ideální boty pro volný čas? To jsou jednoznačně Crocsy. Pokud jste si tuto značku oblíbili,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚSTNÍ HYGIENA PRO CITLIVÉ ZUBY

Ahojky, mám dotaz, začla jsem mít hrozně citlivé zuby, ...

DÁREK PRO RODIČE

Ahojky, naši budou mít výročí, tak by jsme jim s bráchou ...

AKTOVKA

Dlouho jsem vybírala aktovku pro svou dcerku, aby splňovala ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz