Kosmetika

Make-up: hledáme vhodný typ, barvu i způsob aplikace

Čím přirozeněji na obličeji vypadá, tím dokonaleji je nanesený. Ano, bavíme se o make-upu, který představuje základ každého líčení. Jak se vyvarovat zbytečných chyb?

Diagnostika pleti

Správné určení typu pleti je základem výběru dobrého make-upu. S léty se do jisté míry mění i vaše pokožka. Co vám sedělo „zamlada“, nemusí vám vyhovovat ve zralém věku.

  • Suchá i problematická pleť: hydratační nebo rozjasňující přípravky, optimální jsou tekuté. Tekuté hydratační produkty se hodí rovněž pro zralou pleť.
  • Mastná pleť: matující make-upy, vhodné jsou pudrové.
  • Smíšená pleť bez potíží: lehké fluidy, hydratační make-upy.

Výběr odstínu

Odstín zkoušejte na obličeji. Přesněji – v místě hrany obličeje a krku. Dříve se doporučovalo nanést make-up na hřbet ruky, ale to není přesné.

Obecné pravidlo zní, že byste měli volit maximálně o jeden odstín tmavší barvu, než je přirozený tón vaší pleti. Závisí i na ročním období. Jakmile na jaře „chytneme“ trochu sluníčka a malinko se opálíme, jemně se změní také odstín pleti. V létě je to ještě výraznější. Na podzim se zase vracíme k normálu.

K opálenějšímu odstínu pleti si můžete pomoci i bronzerem. Nemůžete se rozhodnout mezi dvěma odstíny? Vezměte si ten trochu světlejší. Pokud jste si již koupili příliš tmavý odstín tekutého bronzeru, zesvětlit ho lze smícháním s trochou denního krému.

Prsty, štětcem, houbičkou

Některé ženy se naučily aplikovat make-up prsty a jinak jim to nejde. Nanášení prsty se  doporučuje hlavně začátečnicím. Přesnější aplikaci slibuje štěteček nebo speciální houbičky, byť práce s nimi vyžaduje trochu cviku.

Jak na to?

Dejte si trochu make-upu na hřbet ruky, pak použijte štěteček či houbičku. Abyste dosáhli co nejlepšího výsledku, začněte s aplikací od kořene nosu směrem do stran, nahoru a dolů. Make-up by měl končit „doztracena“ na rozhraní tváří a krku. Přesně ve stylu chytré horákyně, použili jste ho, ale vidět už pomalu není.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: MM beauty and colours
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků