Kosmetika

Micelární voda: při správném použití účinně odlíčí a vyčistí pleť

Sbírání kytiček

V poslední době se vedou velké diskuze o používání micelární vody. Její používání má mnoho zastánců i odpůrců. My v redakci jsme se zeptali několika kosmetiček a zjistili jsme, že i kosmetičky se dělí na dva tábory.

Proto jsme oslovili odborníka. Formulátorku a hodnotitelku bezpečnosti kosmetiky Lenku Průšovou, která pro vás napsala tento článek. 

Abychom mohli pleť řádně vyživit a hydratovat, nejdříve ji musíme dokonale vyčistit. Jen tak předejdeme tomu, aby se nám při vstřebávání pečujícího přípravku nezanášela. 

Správné odlíčení by tedy mělo být vždy dvoufázové. 

Krok jedna – z pokožky dostáváme prach ze vzduchu, špínu nebo klasické pigmenty dekorativní kosmetiky. 

Krok dva – pleť tonizujeme. Znečišťující látky bývají téměř vždy „mastné“, tedy tukového, nebo-li lipofilního charakteru. Proto je výhodné použít buď klasický olej (čistý tuk), odličovací emulzi (část emulze je vždy tuková) nebo micelární vodu. 

Poslední zmíněný výrobek je veliký trend posledního desetiletí. Po „micelárce“ pleť není mastná jako po mléku či oleji. Je to dáno skutečností, že micelární voda je v podstatě hodně naředěný roztok tenzidů. Ty jsou schopné obklopit nečistoty, utvořit kolem nich kulový útvar – micelu, a odstranit je z pokožky pryč, aniž bychom připomínali uzeninu při třicetistupňovém vedru. Je to neskutečně komfortní záležitost. 

Ještě vysvětlím dva pojmy: 

Tenzid – čistící látka, která má jak lipofilní (nepolární), tak hydrofilní (polární) část 

Micela – kulový shluk tenzidů 

Micelární vody jsou u jisté části uživatelů v nemilosti, protože údajně ničí pokožku. Pravda je taková, že pokožku neničí micelární voda, ale špatná aplikace. Micelární voda by se vždy a bez výjimek měla dočistit tonikem či pleťovou vodou. Tím se zbavíme zbytků tenzidů na naší pokožce a není nejmenší důvod k obavě. Pleťové mléko se také musí dočistit. 

Někteří výrobci tvrdí, že jejich tenzidy jsou natolik jemné, že se dočišťovat nemusí. To ale z hlediska dermatologického nelze doporučit. Dočištění je totiž vždy „ta lepší varianta“, ať je tenzid sebevíce jemný. 

Pokud tedy dodržíme dvoufázové odličování, obavy mít nemusíme. Naopak. Pokožka nám velmi poděkuje. Závěrem tedy dodávám: nebojte se micelárek.

Autor: Formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Lenka Průšová
Zdroj: Canneff.com
Foto: Andrea Picquadio Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků