Domácnost

Nádobí, které nepatří do myčky: opatrně s lepenými předměty a plastem

V každé domácnosti se najde nádobí, které se používá pouze při zvláštních příležitostech. Často to jsou nádherné kousky, které chráníme jako oko v hlavě. Takové nádobí rozhodně nepatří do myčky. Jenže v ruce byste měli mýt i další kusy. Víte, které nádobí do myčky nepatří?

Olovnatý křišťál

Dáte-li ho do myčky, počítejte s tím, že bude nenávratně zničen, protože ztratí barvu. Výrobci pánví často doporučují mytí v ruce kvůli možným negativním účinkům chemických přípravků na jejich povrch. Vzácné předměty, např. starožitné nádobí byste měli mýt ručně, jelikož se může zakalit či poškodit a čisticí přípravky postupně vybělí glazuru a potisk. Stříbro a cín vlivem horka zoxidují a ztratí barvu. Litina v myčce pravděpodobně zreziví. Ostří nožů se může otupit.

Pozor na špinavé nádobí

Možná si řeknete, co jiného byste měla do myčky dát, než právě špinavé nádobí. To sice ano, ale rozhodně do ní nepatří předměty znečištěné voskem, popelem z cigaret nebo čímkoliv, co by mohlo znečistit zbytek nádobí v myčce (jedy, minerální oleje).

Co poškodí horká voda

Lepené předměty, jako např. dřevěná prkénka, se mohou v myčce rozlepit nebo změknout zvlášť při použití programů s teplotou až 75 °C. Takto vysoké teploty mohou poškodit i plastové předměty, které jsou označeny jako nevhodné pro mytí v myčce. Některé se také mohou zdeformovat nebo roztavit, pokud jsou uloženy do spodního koše příliš blízko nezakrytému topnému tělesu. Proto se u plastových předmětů, označených jako vhodné pro mytí v myčce, doporučuje ukládání pouze do horního koše. Novější myčky pak mají topné těleso kryté a v bezpečné vzdálenosti od spodního koše.

Myčku byste měli používat pouze pro mytí běžných kuchyňských potřeb a náčiní – talířů, příborů, šálků, hrnců apod. Jiné zašpiněné předměty (štětce na malování, různé nářadí, filtry z digestoře atd.) do myčky nepatří, protože mohou poškodit spotřebič.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Henkel
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků