Uvažujete o koupi počítače pro domácnost? Přemýšlíte o stolním počítači, nebo vás láká notebook? Na tuto otázku neexistuje žádná jednoznačná odpověď, protože každý z nás má jiné požadavky a potřeby. Ale přesto, abyste byli s novým „compem“ maximálně spokojeni, je vždy dobré ujasnit si, na co budete počítač používat.
Výhody a nevýhody notebooku
Notebook má jednu zásadní výhodu. Je přenosný a během několika vteřin ho sbalíte, zasunete do pouzdra a můžete s veškerými vašimi daty vyrazit na cesty. Tam vám bude vždy neocenitelným pomocníkem, a to jak na poli práce, tak i zábavy. Třeba MacBook 12 2017 je nejlehčí a nejtenčí přenosný Mac, snadno se transportuje a i na vašem pracovním stole zabere mnohem méně místa, než klasický stolní počítač. Nepotřebujete totiž klávesnici, myš ani monitor, a o kabelech ani nemluvě.
Notebook je praktický i tehdy, chcete-li se přesouvat s prací nebo zábavou po bytě nebo třeba i na zahradu či k bazénu. Notebook má i další výhody. Z vlastní zkušenosti vím, že zhlédnout dobrý film se svým partnerem v posteli před spaním, je velmi příjemný zážitek. Notebooky mají navíc menší spotřebu.
Na první pohled to vypadá, že notebooky jednoznačně vítězí, ale je třeba si uvědomit, že jsou na druhou stranu mnohem náchylnější na přehřívání a zanášení prachem, a tak mnohem dříve odcházejí do „křemíkového nebe“ než klasické stolní počítače. A co opravy hardware či upgrade konfigurace? Ty bývají u notebooku komplikované a značně nákladné. Bez problému se dá vyměnit pouze pevný disk a paměť. Nejčastěji však odchází právě základní deska, a to bývá „konečná“.
Pak je tady uživatelský komfort, i zde je na tom asi lépe klasický počítač. Klasická klávesnice, myš a velký monitor jsou pro někoho, zvláště pro starší generaci, k nezaplacení. Když se ale přece jen rozhodnete pro koupi notebooku, je také důležité, jaký si zvolíte operační systém. Nabízí se Mac s velmi stabilním a intuitivním iOS nebo PC se systémem Windows.
Výhody a nevýhody stolního počítače
Ihned na začátku podotýkám, u stolního počítače zapomeňte na transport, což u domácího počítače nemusí být zápor, ba naopak. Velký case, monitor, myš, klávesnice, reproduktory a klubko kabelů. To jsou pádné argumenty, proč stolní počítač má své pevné místo na psacím stole v pracovně či obýváku.
Ale pak jsou zde již samé výhody. Jednoznačně to je pohodlí, komfort při práci a také ergonomie. A velký monitor vždy zůstane velkým monitorem. A také klávesnice a myš. Navíc kvalitní poslech z velkých bedýnek také není k zahození.
Pak je zde ještě možnost dokonalého chlazení počítače, jež zamezuje přehřívání, a to jak procesoru, tak i celé skříně. Také výměna jednotlivých dílů u stolního počítače je zcela bezproblémová, ať se jedná o upgrade (snadno lze vylepšit třeba grafiku, přidat RAM, nainstalovat další harddisk či vyměnit rychlejší procesor) nebo případné opravy. Jednotlivé díly stolního počítače jsou také běžně k mání a často i za velmi rozumný peníz. U stolního počítače také můžete výměnou několika málo komponentů i po letech používání výrazně zlepšit jeho výkon.
Jak je to s grafikou a hraním her?
Hrát náročné hry je možné v dnešní době i na notebooku, existují totiž speciální herní notebooky, jež jsou dostatečně „nadupané“. Bohužel, to se projeví i na jejich ceně. A stejně, výkon obrovských grafik napájených silnými zdroji má ve stolních počítačích vždy lepší výsledky, nežli grafika v notebooku. Ať se již rozhodnete pro stolní počítač nebo notebook, vždy mějte na zřeteli, že koupi není dobré uspěchat. Vše je dobré dostatečně zvážit. Pak třeba dospějete k rozhodnutí, tak jako já, a dáte přednost stolnímu počítači, ale ještě navíc si pořídíte i notebook.
KP
Foto: istyle.cz