Otálení při očkování proti „klíšťovce“ je jen jednou z chyb. Jaké další v souvislosti s klíštětem děláme?

Když jsme byli malí, každou chvíli jsme chytili na louce nebo v lese klíště a nikdo z toho nic nedělal. Zakáplo se olejem, vytočilo se, a bylo to. To se ale nyní změnilo.

Otálení při očkování proti „klíšťovce“ je jen jednou z chyb. Jaké další v souvislosti s klíštětem děláme?
Zobrazit fotografii v galerii

O tom, že klíště se může přisát i v městském parku nebo na zahradě a že přenáší nemoc s trvalými následky, klíšťovou encefalitidu, se často píše. Víte o klíštěti vše důležité, nebo se ještě máte co učit?


1. To, že máme klíště, podceňujeme 

Je pravdou, že když jsme byli malí, o klíšťové encefalitidě a lymeské borrelióze téměř nikdo nevěděl. Počet případů těchto onemocnění se ale stále zvětšuje. Méně, než tisíc případů u klíšťové encefalitidy za rok se může zdát málo. Ale jen do doby, kdy někdo z našich známých nebo blízkých zůstane kvůli klíšťové encefalitidě dlouhodobě ochrnutý nebo má jiné vážné zdravotní komplikace. Rodina i kamarádi nemocného se poté nechávají hromadně očkovat. To už je ale pozdě. 


2. Nejsme očkovaní, nebo s očkováním otálíme 

Zatímco lymeskou borreliózu je možné léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy, která je virového původu, antibiotika použít nejde. Česká republika je přitom v počtu případů klíšťové encefalitidy na prvním místě v Evropské unii. 


Očkování proti klíšťové encefalitidě využívá 29 % lidí. Základní očkování se skládá ze 3 dávek s tím, že vakcína začne chránit 14 dní po té druhé. Na tu je běžně čas po 1 až 3 měsících od první dávky. Protože klíšťata jsou aktivní při teplotě nad 5 stupňů Celsia, přichytit se mohou už v březnu a dubnu. Jednoduché počty ukážou, že čas na návštěvu praktického lékaře, a nebo očkovacího centra kvůli klíšťové encefalitidě je už v lednu. 


3. Před klíštětem se chráníme jen při cestě do lesa, a to pouze repelentem a dlouhými kalhotami 

Zatímco dříve jsme se klíšťat báli hlavně při dovolené v lese nebo na louce, nyní musíme počítat s tím, že klíště se může přisát téměř kdekoli. Není nic výjimečného, pokud si klíště „přineseme“ z parku nebo dětského hřiště. Klíšťata totiž nežijí na stromech, jak si mnoho lidí myslí. Číhají na nás spíše v keřích nebo ve vysoké trávě. „Ochrana repelentem a dlouhé nohavice nejsou 100% ochranou a často nás ani nenapadne používat je ve městě,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, praktická lékařka pro děti a dorost z Prahy. 


4. Klíště špatně odstraňujeme 

„Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.“ Rčení, které je pravdivé bohužel i v případě, kdy nám zkušenost z dětství může ublížit. Odborníci se vytrvale snaží opravovat chybný způsob odstranění klíštěte. „Klíště stačí zakápnout dezinfekcí a vyviklat. Děti se často bojí pinzety, tady je možné použít i vlhký konec vatové tyčinky namočený v mýdle. Tím stačí přes klíště přejíždět a simulovat tak viklavý pohyb,“ radí MUDr. Cabrnochová. Jen pozor, klíšťová encefalitida i lymeská borrelióza se mohou přenést i při pouhém odstraňování klíštěte, pokud ho rozmáčkneme. 


5. Nevíme, co s ním 

Upalování klíštěte je dalším z mýtů spojených s tímto parazitem. Přitom ho stačí pouze spláchnout do toalety zabalené v papíru. Obavy, že znovu vyleze, jsou zbytečné. 


Patříte k těm, kteří posílají klíště na vyšetření do laboratoře? Náklady na vyšetření zaměřené na borrélie a klíšťovou encefalitidu jsou zpravidla 1 000 až 2 000 Kč, zatímco při očkování proti klíšťové encefalitidě je cena jedné dávky, včetně aplikace přibližně 940 Kč a navíc část hradí pojišťovny v rámci preventivních programů. „Samotný pozitivní výsledek z laboratoře také nic neříká o tom, že opravdu došlo k nákaze. Proto odborníci považují vyšetřování klíšťat za zbytečné,“ říká MUDr. Cabrnochová. Navíc je důležité si uvědomit, že u klíšťové encefalitidy je možné pouze mírnit příznaky, na tuto virovou nákazu lék neexistuje. Stejně tak vám nepomůže informace o tom, že klíště bylo pozitivní na lymeskou borreliózu. Pro lékaře jsou důležité projevení symptomů a výsledky rozboru krve.


Komerční prezentace
Foto: iStock

DISKUZE K ČLÁNKU

1

S našimi dětmi chodíme na pravidelné procházky do přírody, převážně tedy do lesa každý víkend, jakmile je to díky počasí jen možné - rozhodně tedy neotálíme s očkováním proti klíšťatům a jsme na to připraveni. Dále také s manžou nepodceňujeme oblečení - jednak nechceme být poštípaní od komárů nebo se někde škrábnout o borůvčí. Nosíme hlavně oblečení z armyshopu https://armik.cz/ a jsme s ním moc spokojeni.

ODPOVĚDĚT

4

Nechávám se očkovat v pravidelných intervalech už přes 20 let a do lesa chodím řádně "namazaná".

ODPOVĚDĚT

4

Klíšťata neradno podceňovat. Letos jsme byli očkovaní a příští rok se dáme zase.

ODPOVĚDĚT

4

ještě nejsme naočkované

ODPOVĚDĚT

3

Jsme naočkovaná celá rodina.
Přestože trávíme v lese hodně času, tak letos se nám klíšťata oproti jiným rokům všem vyhnula.

ODPOVĚDĚT

4

Protože jsem celé léto na chatě, dala jsem se očkovat a přesto si mě klíště našlo. Mám tam kočičku a ta letos měla strašně klíšťat i když jsem ji kupovala kapky. Zatím jsme to přežily obě.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Klíšťata útočí

Klíšťata útočí

Teplé počasí nás láká do přírody. Ať už se jedeme projet na kole nebo jdeme...

Titulka pro: Pozor na klíšťata: radí přední český parazitolog

Pozor na klíšťata: radí přední český parazitolog

O klíšťatech a očkování toho bylo napsáno spousta, takže mnozí lidé pouští rady o očkování...

Očkování proti covidu nebo encefalitidě? Zvládnete obojí.

Očkování proti covidu nebo encefalitidě? Zvládnete obojí

Klíšťová encefalitida je onemocnění, které vás může upoutat na lůžko i na několik měsíců. Schválený...

Klíšťata jsou všude. Před encefalitidou vás ochrání jen očkování Foto: iStock

Klíšťata jsou všude. Před encefalitidou vás ochrání jen očkování

Loni se kvůli tomu, že lidé trávili více času v tuzemsku, zvýšil počet případů klíšťové...

Titulka pro: Lymská borelióza: jak před ní ochránit psa nebo kočku?

Lymská borelióza: jak před ní ochránit psa nebo kočku?

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? A záleží vám na jeho dobré kondici? Pak nezapomeňte, že přichází...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz