Zdraví

Péče o oči v mrazech: důležité je udržení jejich vlhkosti i ochrana

Sbírání kytiček

Česko zasáhla vlna mrazivých dnů. Když rtuť teploměru klesne hluboko pod nulu, mohou povětrnostní podmínky ovlivňovat náš organismus, včetně kondice očí. Vítr a studený vzduch totiž způsobují zvýšené odpařování ochranného slzného filmu z povrchu oka.

Evropu sevřely silné mrazy, které dorazily také do České republiky. Když venku vládne arktický vzduch, může to mít na tělo celou řadu negativních vlivů. Jedná se o náročné období i pro naše oči. Na jejich povrchu se nachází slzný film, který chrání rohovku i spojivku. Jenže vítr, mráz, ale rovněž suché prostředí či změny teplot při přechodu z venkovních prostorů do přetopeného interiéru způsobují jeho vysychání. „Nehledě na nepříjemné subjektivní potíže, jako je pálení a řezání, se také zvyšuje sklon ke vzniku zánětu spojivek i rohovky, protože nefunguje desinfekční funkce slz, které necirkulují,“ vysvětluje oční lékařka MUDr. Eva Jerhotová.

Chraňte oči brýlemi

Před větrem a vysycháním mohou bulvy chránit brýle, které zmírní nápor mrazu a větru. Jestliže je mlhavé a zatažené počasí, anebo šero, jsou vhodná skla se žlutým, zelenožlutým a žlutooranžovým zabarvením, jež obraz krásně rozjasní. Můžete si je pořídit i bez dioptrií, a kromě toho, že poskytnou očím ochrannou funkci, doladíte tak zajímavě i svůj outfit. Jestliže v mrazivém dni svítí slunce, sáhněte po tmavých slunečních brýlích. A to nejen pokud jste na horách, ale i při cestách do města.

Když sníh odráží sluneční paprsky

Tmavé brýle mějte na očích, zejména pokud je slunečno a zemi přikryla sněhová pokrývka. Odrazem paprsků od bílé plochy totiž vzniká světelná reflexe. Brýle by měly být zejména pohodlné a také dostatečně velké, aby zakryly nejen oči, ale i jejich okolí. Jestliže se oddáváte venku pohybu a vyrážíte běhat, běžkovat či bruslit, vsaďte na sportovní brýle chránící oči i z boku. Jsou zároveň prevencí proti vlétnutí nečistot do oka během outdoorových aktivit.

Umělé slzy stále po ruce

Jestliže při mrazivém a větrném počasí pociťujete podrážděnost a suchost očí, projevující se pálením, řezáním, nadměrným slzením či zarudnutím, ulevit vám mohou zvlhčující oční kapky. Tyto obtíže se v zimě zhoršují zejména lidem, kteří trpí syndromem suchého oka, při němž se nevytváří dostatečné množství slz, anebo jsou tyto slzy nekvalitní. Podráždění se může zhoršovat také u nositelů kontaktních čoček. Umělé slzy povrch oka zvlhčí a poskytnou tak první pomoc.  Jestliže však nosíte kontaktní čočky, vždy je před aplikací kapek vyndejte. Dále dbejte na to, aby vzduch v místnosti, kde trávíte čas, nebyl příliš suchý. Pravidelně větrejte, nevytápějte na vysoké teploty a používejte zvlhčovač vzduchu.

Syndrom suchého oka se dá léčit plugy

Pokud vás problémy s podrážděným a suchým okem trápí dlouhodobě, neváhejte navštívit očního lékaře. „Podle výsledku lékaři pacientovi doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky slzných kanálků, tzv. plugy – dle závažnosti a také dle preferencí pacienta,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Připravila: Vlaďka Svobodová

Zdroj informací: Oční klinika Neovize, oční lékařka MUDr. Eva Jerhotová, doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků