Zdraví

Počítačové „nemoci“: jak jim předcházet

Sbírání kytiček

Všichni, kteří sedíme dnes a denně u počítače, se více, či méně potýkáme s nejrůznějšími zdravotními obtížemi.

Práce u „stroje“, jak v nadsázce často říkáme, má své výhody, ale i rizika. Většinu lidí, kteří stráví značnou část dne u počítače, trápí nějaký zdravotní problém, byť třeba i jen občas. Více jsme si o této problematice povídali s MUDr. Michaelou Tomanovou.

Dá se říci, že práce na počítači způsobuje zdravotní komplikace?

Příčinou většiny těchto „počítačových chorob“ jsou dlouhodobé sezení, často téměř ve stejné poloze, a dále neergonomické uspořádání pracoviště. Pozor bychom si měli rozhodně dávat na to, jak u počítače sedíme, jak pracujeme s klávesnicí a myší, jak je nastavený monitor. Další chybou může být, že neměníme svou polohu a neděláme si krátké přestávky. Trávení dlouhého času v jedné strnulé pozici přetěžuje pohybový aparát.

Zastavme se u optimálního vybavení a uspořádání pracoviště – jak na to?

Při správně nastavené výšce židle i stolu bychom měli mít v loktech ideálně pravý úhel, ramena a paže uvolněné, nesmíme se hrbit a předklánět. Klávesnice by neměla být od hrany stolu vzdálena více než asi deset centimetrů, podle délky předloktí. Vhodná je také židle s loketními opěrkami, které jsou přirozeným pokračováním stolu. Výška očí by měla být asi zhruba stejně vysoko jako střed monitoru, přitom monitor vzdálený asi na délku natažené paže. Počítačová myš by měla být na velikost vaší dlaně, tvarem přizpůsobená tak, abyste zápěstí i předloktí drželi v přirozené pozici.

Můžeme pojmenovat nejčastější zdravotní obtíže, které se spojují s prací na počítači?

Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, lze pociťovat bolest, brnění a necitlivost horních končetin. Objevuje se často bolestivost celé páteře až po bederní páteř. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy.

Dá se těmto problémům předcházet?

Prevence zdravotních problémů souvisejících s počítačem může pomoci předejít mnohdy i chronickým potížím. Je nezbytné zajistit si vhodnou pracovní židli a dbát na uspořádání pracoviště tak, abychom mohli sedět správně a bez většího přetížení a nemuseli se hrbit. Správný sed vypadá tak, že obě nohy jsou opřené celým chodidlem o podlahu, rozkročené asi na šířku pánve. Tento posed je spíše typický pro muže a ženám občas dělá problémy, proto je ze začátku potřeba si na to opravdu zvyknout a nedávat nohy přes sebe. Kotníky, kolena a kyčle by měly ideálně svírat pravý úhel. Tělo držíme pokud možno vyvážené všemi směry, včetně hlavy. Velmi důležité je měnit občas polohu a podepřít si tělo tak, aby si svaly odpočaly.

A na závěr lékařka dodává, že nejen páteři ulevíte, když si během pracovního dne uděláte krátké přestávky na protažení. Rovněž lze vyzkoušet libovolné cviky. Anebo se jděte na pár minut projít ven; pak si odpočine nejen tělo, ale i vaše mysl.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, MUDr. Michaela Tomanová
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků