Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené

Přestože si dny oddechu můžeme vybírat vlastně po celý rok, mnozí z nás přece jen dávají přednost čerpání dovolené v létě. Pokud jste zaměstnanci, myslete na určitá „pravidla hry“.

Titulka pro: Jaká jsou pravidla pro čerpání dovolené
Zobrazit fotografii v galerii

Jistě, dovolenou si zaslouží každý pracující člověk, o tom není pochyb. A stejně tak nebudeme polemizovat s délkou dovolené. Optimální je vzít si jednou ročně alespoň dva týdny v kuse, abychom si podle odborníků skutečně odpočinuli od práce. Otázka však zní: když si ve firmě řeknete o dovolenou, máte na ni automaticky nárok?


Dodržujte dobré mravy

Plánování dovolené předpokládá nejen zvolit si vhodné místo, kam chcete vyrazit, ale také včas sdělit svému zaměstnavateli, kdy a v jaké délce chcete volno vybrat. Slušnost samozřejmě velí domlouvat se společně s kolegy, abyste si v jeden týden nevzali dovolenou všichni, což by vám také zaměstnavatel patrně nepovolil. V některých společnostech je dobrým zvykem plánovat dovolenou několik měsíců předem, jinde naopak s ohledem na aktuální zakázky doslova „ze dne na den“. Nutno ale podotknout, že dovolenou budete moci čerpat až po té, co vám ji váš „chlebodárce“ schválí.
 

Ústně, nebo písemně?

Michal Fischer, právní odborník AXA Assistance, připomíná, že zásadní je informovat svého zaměstnavatele včas. Nejméně čtrnáct dní předem a nejlépe písemně. Je sice pěkné, když máte se svým nadřízeným korektní, nebo dokonce kamarádský vztah, ale stále platí – co je psáno, to je dáno. Nikdy nevíte, co se přihodí, ať už z pohledu ostatních kolegů či neodkladné práce. Ovšem pokud svého nadřízeného požádáte o dovolenou e-mailem, a on vám ji stejnou formou potvrdí, máte o starost méně.
 

Co když onemocníte?

Nikdy nevíte, co přinesou dny příští. I na dovolené se vám může přihodit úraz, vyloučená není angína či jiné onemocnění, které „nepřejde“ za pár dnů. Právě tehdy se vyplatí návštěva lékaře, a když vás uzná práce neschopnými, dovolenou raději přerušte. To vám samozřejmě nikdo nebude nařizovat - pokud jste si spočítali, že dovolená stačí zhruba na dobu léčby a tento způsob trávení volného času vám vyhovuje, jde jen o vaši volbu. V opačném případě ovšem ihned informujte svého zaměstnavatele, že přerušujete dovolenou z důvodu nemoci, a to nejlépe písemnou formou.
 

Můžou vás odvolat z dovolené?

Ano, i to se stává. A přitom vy už můžete být tisíce kilometrů daleko, třeba u moře, nebo i jen pár desítek, například na chalupě. Podle odborníka ovšem v tomto případě, kdy se musíte neplánovaně vrátit do práce na žádost zaměstnavatele a tak dovolenou předčasně ukončit, či přerušit, máte nárok na uhrazení veškerých nákladů, které vám tímto krokem vznikly. A totéž platí i v případě, pokud vám kvůli změně vynucené zaměstnavatelem propadne zakoupený zájezd. Jenže co když s nucenou změnou dovolené nesouhlasíte? Pak neztrácejte čas a zkuste využít právní pomoc typu Rodinný právník.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
2. 6. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Reklamace nemusí být problém

Reklamace nemusí být problém

Smůlu má občas každý. Přinesete si domů nové jarní boty a po týdnu se vám...

Právo

Právo

Mgr. Nina Bachroňová

Titulka pro: Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

Kdy máte nárok na volno s náhradou mzdy

V životě nastávají okamžiky, kdy z určitých důvodů nemůžeme dorazit do zaměstnání. Může to být...

Titulka pro: Dara Rolins

Dara Rolins

Ve čtyřech letech se poprvé objevila v televizi, v osmi natočila film a v devíti...

Titulka pro: Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Spotřebitelský rádce – na co máte právo?

Ne vždy se nám při nákupech podaří dosáhnout svého cíle, a pak třeba chceme danou...

Titulka pro: Hledáte nového zubaře?

Hledáte nového zubaře?

Obvodní a zubní lékaři jsou jako „úzkoprofilové zboží“, je jich zkrátka nedostatek. Pokud také aktuálně...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DEKORACE ONLINE

Dobrý večer, poradíte prosím, kde mají na internetu hezké ...

JAKÉ KOUPIT OŘÍŠKOVÉ MÁSLO?

Dobrý den, nemáte prosím doporučení na kvalitní ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz