Zdraví

Operace očních víček: řeší unavený vzhled i zlepšuje vidění

„Má milá s přetěžkými víčky“ zpívá se v šansonu Hapky a Horáčka. Co asi textař mínil obrazem přetěžkých víček? Lze si představit, že jde o pokleslá víčka. Ta totiž dávají obličeji unavený vzhled a dělají nás zbytečně staršími. Pokleslá víčka však nejsou jen estetickým kazem, často způsobují další zdravotní problémy.

„Přetěžká víčka“ totiž brání dobrému rozhledu, nutí dotyčného nebo dotyčnou držet oči neustále otevřené dokořán a příliš nemrkat. Proto zvláště větší soustředění při práci na počítači, na jemných přístrojích či při řízení auta způsobuje celkově značnou únavu a následně i nepozornost. Intenzivní namáhání očních svalů navíc prohlubuje vrásky.

Jak je možné, že některá žena má pokleslá víčka s nadbytečnými záhyby kůže třeba už ve 35 letech a jiná nikoliv? A proč někdo trpí na oteklé „pytlíky“ pod očima? Někomu se dokonce může obracet víčko i s řasami dovnitř do oka.

Dědičné dispozice

„Podobně jako u jiných onemocnění hraje roli genetika. Porucha elasticity kůže se může vyskytovat běžně již před 30. rokem věku. V případě „pytlíků“ pod očima navíc lékař pátrá i po případných onemocněních srdce a cév, poruchách funkce ledvin, po hormonálních změnách, alergiích, vedlejších účincích léků,“ vysvětluje MUDr. Petr Novák.

„Obracení okrajů víček směrem dovnitř se nazývá entropium. Nejčastěji bývá jizevnatého, nebo spastického (křečovitého) původu. Příčinou tak jsou například poúrazové změny v místě jizvy na okraji víčka, nebo přílišné svírání očních víček. Řešení je chirurgické, nebo, v případě spastického typu entropia, aplikace botulotoxinu do svalu. Opačný problém se nazývá ektropium. Odvrácení okraje dolního víčka od oka. Takový problém je doprovázený výrazným slzením a chronickým podrážděním očí. Příčina? Velmi často otírání slzících očí kapesníkem a neustálý tah víčka směrem dolů. Proto zásadní doporučení: víčka nemnout, netahat za ně, ale pouze je osušovat dotekem kapesníku při zavřených očích. Jen tak se vyhnete nutné plastické operaci, která spočívá v chirurgickém zkrácení víčka,“ dodává MUDr. Novák.

Mohou pomoci třeba chladivé obklady nebo obklady s odvarem ze světlíku lékařského?

„V některých případech ano. Tyto obklady ale nezmění elasticitu kůže, pouze omezují otoky víček. Podobný efekt přináší používání tonizující kosmetiky. V případě bylinných obkladů je ale třeba počítat i s rizikem alergické kožní reakce. Pak nejen že otok nezmírníte, ale může být dokonce horší. Tuto „medvědí službu“ může například přinést aplikace heřmánku nebo pytlíků s čajem,“ upozorňuje MUDr. Novák.

Efektivní řešení

Existuje však možnost odstranit tukové polštářky nad i pod očima, stejně jako přebytečné záhyby kůže, operací. U lehčích forem postižení se používají laserové operace, běžně se však aplikuje „klasická“ chirurgická metoda. „Obecně lze říci, že k lékaři přicházejí ženy častěji v mladším věku, kdy je spíše trápí estetická stránka věci. Muži problém odkládají a přicházejí, až když pro pokleslá víčka téměř nevidí. Nelze ani jednoduše odpovědět na otázku, kdy je ta pravá chvíle k operaci. Ztráta elasticity kůže víček vede k jejímu nařasení. Nechtěné nařasení je kompenzováno povytažením čela a obočí vzhůru. Taková kompenzace po čase vede k trvale vynucenému stavu mimiky obličeje a vzniku hlubokých vrásek na čele a vzniku „udiveného“ výrazu ve tváři. Malý problém na začátku vyvolal velký problém jako následek. Proto platí, že z kosmetického hlediska časné řešení je lepší,“ vysvětluje MUDr. Novák.

Může být operace hrazena pojišťovnou?

„Operace z estetických důvodů je všude tam, kde objektivně nacházíme převislá víčka nebo kompenzační nakrčení čela a kde je vůle s tím něco dělat. Taková operace bude logicky hrazena zájemcem. Z medicínského hlediska, a tím pádem „na pojišťovnu“, se operace provádí ve všech případech, kde pokles víčka nebo zdvojená, převislá kůže víček omezují zorné pole a fakticky tím narušují vidění. Podmínkou hrazení pojišťovnou je doporučení odborného lékaře na podkladě objektivního narušení zorného pole a následně schválení revizním lékařem pojišťovny,“ vysvětluje  MUDr. Novák.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/tests-procedures/blepharoplasty/about/pac-20385174, www.refrakcnicentrum.cz/operace-ocnich-vicek/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků