Zdraví

Proč tloustneme po pšenici?

Sbírání kytiček

Pšenici můžeme vinit za to, že nám rostou pupky, v podstatě je to chuťový stimulant, chceme stále víc, někteří z nás jsou na pšenici závislí.

Není neobvyklé, že na doporučení „nejez pšenici“, zhubneš a budeš se cítit líp, mnozí reagují: „Zbláznila ses? Nevydržím bez chleba ani den!“ Zatím je víc těch, kteří na mě hledí jako na psychicky postiženou, než těch, kteří jsou ochotni bezpšeničný režim alespoň zkusit. Nemám ještě velký vzorek klientů, kteří s pšenicí přestali, tak raději použiji údaj dr. Davise, který z pšenice „vyléčil“ stovky pacientů. Ten říká, že abstinenčními příznaky trpí asi 30 % lidí. Ale i kdyby, to, jak se cítí po pár dnech či týdnech, když pšenici „zahodí“, většinou předčí jejich očekávání. Nejvíce lze přirovnat pocity k těm, které máme, přestáváme-li kouřit či pít alkohol. Zbylých 70 % lidí žádné abstinenční příznaky nemá (měla jsem to štěstí i já) a nechápe tak, o čem ti „nešťastníci“ mluví.

Ano, další potraviny a sladké nápoje k tloustnutí také přispívají, rovněž tak pohodlný životní styl, ale u většiny lidí, kteří dbají na zdravý životní styl, přispívá k tloustnutí pšenice mnohem víc, než jiné potraviny.


Proč přispívá pšenice k tloustnutí?

Zvyšuje víc než většina potravin krevní cukr. Už dávno se ví, že dokonce víc, než stolní cukr. Krevní cukr zvyšuje inzulín a vysoká hladina inzulínu „zaviní“ hromadění útrobního tuku. Tak totiž tělo ukládá přebytečnou energii.

Vysoké hladiny krevního cukru a inzulínu způsobují ukládání tuku především ve vnitřních orgánech. Útrobní tuk se časem akumuluje a vznikají tučná játra, ledviny a další orgány a zvenku viditelné břicho. A tenhle útrobní tuk je na rozdíl od tuku např. na stehnech a hýždích (ten ukazuje přebytečné, nespotřebované kalorie) viníkem mnoha zánětlivých reakcí. Není to důvod k tomu, abychom se alespoň pokusili o změnu?

Chcete-li se autorky na něco zeptat, najdete ji v naší poradně.

Autor: Vanda Štichová, www.studiovanda.cz
Foto: thinkstock
24. 1. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků