Zujte boty a pojďte si zaběhat!

Běh je po chůzi asi nejpřirozenější způsob pohybu a přesto se často ozývá varování – s během opatrně! Nezbytná je dokonale odpružená obuv, která ochrání náš pohybový aparát... Ale je to skutečně tak?

Titulka pro: Zujte boty a pojďte si zaběhat!
Zobrazit fotografii v galerii
Přestože je nejmodernější sportovní obuv vybavena různou podporou, gely, vzduchovým či vlnovým tlumením pro ochranu našich chodidel, řada běžců řeší stále stejná zranění.
Nejdokonalejší nástroj na běh vytvořila totiž sama příroda – jsou to naše chodidla. Právě ta jsou dokonale přizpůsobena každému povrchu a všem přírodním podmínkám, pohlcují a uvolňují energii každého kroku. Nevěříte?
 
Zkuste to! Zujte si boty a bosi si jděte zaběhat. Možná to nebude úplně lehké, ale zcela určitě budete překvapeni. Okamžitě ucítíte, že se váš běžecký styl mění. Bude úplně jiným, než když běháte v botách. Na začátku budete našlapovat více na střední část chodidla a méně na patu. Vaše chodidla dopadají na zem vnější stranou, čímž je výrazně eliminována pronace. Běh naboso představuje podstatně nižší riziko bolestivých a chronických úrazů kotníků a dolních končetin, neboť lidské chodidlo je perfektně připraveno flexibilně reagovat na všechny mechanické změny, které nabízí zemský terén. Ale přesto dnes každý běžec potřebuje pro pohyb v terénu kvalitní obuv jako ochranu svých chodidel.
 
Nastal čas na změnu – převratná novinka
Lidská noha se však stala inspirací pro dokonalou běžeckou obuv. Díky výzkumům a vývoji můžeme využít převratnou inovaci - běžeckou obuv značky INOV-8. Vznikla na základě poznatků přirozené biomechaniky lidského těla, je velmi pohodlná a vhodná pro veškeré aktivity v přírodě. Chodidla i nohy jsou vystavovány mnohem menšímu tlaku, což je v konečném důsledku zdravější.
 
Proč jsou výjimečné?
Nejen proto, že chodidlo a nohy chrání, poskytují pohodlí a že zachovávají stejné pocity a funkčnost jako při běhu naboso. Ale hlavně proto, že Inov-8, oproti jiným značkám, nabízí široký sortiment sportovní obuvi s různou mírou tlumení (Shoc-zone 0 – 4), která se prakticky liší výškovým rozdílem mezipodešve mezi patní částí a špičkou boty od 0 do 12 mm.
Úroveň tlumení je označena na patě vylisovanou šipkou s číslem (1 – 4). Obecně platí, že méně odtlumená obuv (0-2) je vhodná pro všechny zkušené běžce, více odtlumená obuv (3-4) je vhodná pro těžší běžce, začátečníky a jako tréninková obuv pro dlouhé vytrvalostní tréninky.
 
Čím více je obuv flexibilní a méně odtlumená, tím více šetříte svou energii. Při výkonu můžete získat větší rychlost, samozřejmostí je větší pohodlí, menší riziko různých podvrtnutí a větši jistota v terénu - jistý a účinný odraz na měkkém, kluzkém a mokrém povrchu. Proto je flexibilnější bota vhodná pro výkonnostní sportovce. Pro rekreační sportovce, kteří nemají zesíleny své svaly a šlachy na rozdíl od výkonnostních, je pak vhodná sportovní obuv s větší torzní stabilitou na úkor flexibility. Pro všechny je navíc potěšující, že v nabídce jsou modely pro různé typy terénu, navíc určené pro ženy nebo pro muže.
 
Naše tipy:
 
X-talon 212
X-talon 212 – nejúspěšnější model závodní obuvi, krosová speciálka s vynikajícím kontaktem podešve s podložkou (úroveň tlumení 2). S největší pravděpodobností se jedná o nejlehčí krosový závodní model na světě (váha 212 g).

 
F-lite 230
F-lite 230 – velmi lehká silniční/parková bota (úroveň tlumení 2),  je ideální pro kombinované městské/parkové běhy na středně dlouhé vzdálenosti.

 
Roclite - 319
Roclite 319 – velmi pohodlná tréninková bota (úroveň tlumení 4). Kombinace hrubé podešve a maximálního tlumení zaručuje výborný komfort při běhu po tvrdších typech povrchu. Ideální pro dlouhé tréninky, pro běžce, kteří kombinují běh po tvrdších cestách a v terénu a pro všechny začátečníky trail a off-road běhů. Model je doporučován těžším běžcům.
 
 
Roclite 312 gtx
Roclite 312 GTX – ideální tréninková/lifestylová bota (úroveň tlumení 4), zaručuje výborný komfort při běhu po všech typech terénu. Ideální bota pro dlouhé tréninky, do špatného počasí i na běžné nošení v období podzim/zima.
 
Více na www.vavrys.cz.
 
Připravila: Šárka
Foto: Vavrys
14. 4. 2011
 
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Hitparáda našich bot

Hitparáda našich bot

Nohy jsou nejrozšířenějším dopravním prostředkem, ráno vstávají jako první, celý den vás nosí a poslední...

Titulka pro: Jak vybrat dětem správnou obuv

Jak vybrat dětem správnou obuv

Dětská noha se rychle vyvíjí, mění se její tvar, a proto je potřeba volit vhodnou...

Jak vybrat nadměrnou dámskou obuv?

Jak vybrat nadměrnou dámskou obuv?

Nadměrná noha je vždycky komplikace, a to zejména při nákupech. Evoluce nás dovedla do fáze,...

Titulka pro: Jak vybírat sportovní obuv

Jak vybírat sportovní obuv

Začínáte se sportem a sháníte vhodné „botky“? Děláte dobře - správná obuv je základním stavebním...

Jak se starat o luxusní obuv, tenisky či pohorky? Ukládejte je do botníku s láskou

Jak se starat o luxusní obuv, tenisky či pohorky? Ukládejte je do botníku s láskou

Neodmyslitelná součást outfitu i funkční ochrana před poraněním a prachem cest – botičky jsou v...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

SLADKÉ ALE ZDRAVÉ MLSÁNÍ

Jak řešíte, když dostanete chuť na sladké, ale kvůli ...

PRALINKY

Prosím pěkně .. potřebovala bych doporučení na kvalitní ...

EROTICKÝ ESHOP

Zdravíčko, prosím vás, jakým způsobem tady ty eshopy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz