Herec Igor Orozovič, jedna z nejvlivnějších žen světa, Elena Gorolová, a druhý nejchytřejší Čech Radek Pileček se představí v Show Jana Krause.
Igor Orozovič
Herec, spoluzakladatel a spoluautor Cabaretu Calembour, pro který kromě textů píše i hudbu a ve kterém s ostatními tvůrci účinkuje. Kmotrou knihy o kabaretu byla i jeho kolegyně z Národního divadla Iva Janžurová. Od roku 2013 je členem Činohry Národního divadla. Tančí, zpívá, hraje na klavír, mluví třemi jazyky. Původně měl ale touhu být veterinářem. „Ta touha věnovat se zvířatům mě nikdy neopustila. Na osmileté gymnázium Budějovická jsem šel čistě kvůli studiu biologie. Pamatuji si, když jsem dostal oznámení, že mě přijali, vyběhl jsem na ulici a zjančeně jsem volal: „Budu veterinář! A ono prdlajs…“ Po gymnáziu se přihlásil na konzervatoř, po dvou letech pak přešel na DAMU. „Můj tehdejší pedagog zpěvu Eduard Klezla mi pořád říkal, že na muzikálovou kariéru můj zpěv není. Já jsem si to sám uvědomoval. Cítil jsem, že má síla je v herectví, taky že chci na vejšku. Tak jsem šel na DAMU.
Vtipné je, že mám za sebou teď několik hlavních muzikálových rolí a dvě nominace na Thálii za obor muzikál. Ale pořád je to takové to herecké zpívání,“ říká. Cabaret Calembour, který založil se svými spolužáky, je postaven zejména na slovních hříčkách. Jak přesně vznikají? „Těžko říct. Jsou to hříčky. V nové inscenaci mám rozepsanou takovou aktualitku: ,Žebrák před mešitou pokřikoval na muslimku, aby podala mu slimku.ʻ Ale my jsme spíš apolitičtí, tak nevím, zda to projde. Z naší autorské trojparty je největší mistr Milan Šotek. To je génius jazyka a já jsem proti němu dlaždič. Také si rád hraju s češtinou, to nás všechny ještě s Jirkou Suchým z Tábora spojuje. Navzájem se doplňujeme a v tom je naše síla. Milan píše nejvíc textů, Jirka vytváří skvělé skeče a má nadpřirozenou schopnost rozesmát lidi. Já do toho dělám muziku, což je moje největší radost.“
Elena Gorolová
Romka, kterou britská BBC zařadila mezi 100 nejvlivnějších a nejinspirativnějších žen světa. Na seznamu BBC je jediná Češka. Bojuje za práva nedobrovolně sterilizovaných žen. Sama byla nedobrovolně sterilizovaná v 21 letech. „Nemůžu jim odpustit, co mi provedli, bylo mi 21 let, nevyrovnala jsem se s tím dodnes,“ líčí. S manželem, který ji pak vždy v jejích aktivitách podporoval, toužili po dceři. „Chtěli jsme holčičku. Takže po dvou synech bychom chtěli ještě jedno dítě. Další už ne. Sama jsem byla jen ze dvou dětí,“ říká. Dnes Gorolová pracuje jako terénní pracovnice pro obecně prospěšnou společnost Vzájemné soužití. Snaží se navrátit děti z dětských domovů zpět do rodin. „Usilujeme i o to, aby děti v domově vůbec neskončily,“ říká.
Od svého mládí se angažuje v boji za práva žen, které byly v době před rokem 1989 a krátce po něm nedobrovolně sterilizovány. Lékaři tehdy zákroky prováděli, aniž by si ženy plně uvědomovaly jejich následky. „Vím o dvou stovkách žen. Se stovkou jsem v osobním kontaktu,“ tvrdí Gorolová. Ocenění od BBC chápe jako ocenění své práce i zadostiučinění. Devětačtyřicetiletá ostravská Romka do poslední chvíle netušila, že jej získá. Televize ocenila především její boj za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen. Ty, které zastupuje, se už dočkaly i omluvy. V roce 2009 se za nezákonné zákroky omluvila vláda. Nedostaly ale požadované odškodnění. Mezi postiženými ženami nejsou podle Gorolové jen Romky. „Máme mezi sebou i ženy z majoritní společnosti. Je to dobře. Protože veřejnost to nemůže vnímat jen jako romský problém. Je to problém celé společnosti,“ vysvětluje.
Radek Pileček
Vysokoškolák z Bernartic u Písku je druhý nejchytřejší Čech. Má prý inteligenční kvocient 160. Exceloval v televizní soutěži, kde převálcoval soutěžící nejen znalostmi, ale i svou pohodou a milým sebevědomím. Testy na IQ si dělal v českobudějovické Mense. „Je to pár let nazpátek. Na základě IQ testování sice uvádím 160, což byla hranice testů, ale fakticky mám víc. Sto šedesát plus.“ Kdy se u něj poznalo, že je výjimečně chytrý? „Jako malý jsem už sčítal trojciferná čísla a paní ředitelka mě kontrolovala s kalkulačkou. Běžně jsem schopný z hlavy sčítat a násobit několikaciferná čísla.
Krátkodobou paměť mám dobrou. Horší je to u jazyků. Slovíčka se ze dne na den kvůli testu naučím, ale bohužel neudržím je v hlavě,“ říká Radek. Výhodu vysokého IQ prý pociťoval už ve škole, protože když něco nevěděl, tak si to odvodil. „Propojování informací souvisí s inteligencí. V matematice ze mě byli učitelé nešťastní, protože jsem všechno řešil právě díky logice a nikdy jsem se pořádně nenaučil předepsané postupy. Ale i moje vlastní cesta k výsledku vedla k jedničce.“ A co mu nejde? „Problém mi dělají převážně praktické věci. Co se týče vaření, tak jen ohřívám a tím končím. Zahrada nebo kutilství jsou katastrofa, v tom bývám kolemjdoucím pro smích, hudební sluch nemám a tanec mi taky nejde.“
Připravila: Katka
Foto: iPrima